Křižíkova fontána – zázrak techniky nebo umělecké dílo

Pha7_vystaviste_Krizikova  fontana121006_001

V roce 1891 se Praha chystala na uspořádání Jubilejní zemské výstavy, což byla zajisté událost velkolepá. Při této příležitosti se zrodila myšlenka předvést světu něco zcela ojedinělého, unikátního a dosud nevídaného a hlavně neslýchaného. Od myšlenky nebylo daleko k nápadu a od něj k realizaci. Šlo o spojení tří veličin: umělecké – hudba, přírodní – voda a technické – osvětlení a hydraulický systém. Výsledným efektem mělo být ztvárnění hudby v kombinaci s osvětlenými vodotrysky, které měly zvukový zážitek dokreslit a zanechat v posluchačích neopakovatelný umělecký dojem.  

Rozcestník: vše o Křižíkově fontáně více čtěte zde

Realizace: Praha 7 - Výstaviště - Křižíkova fontána
Zakázky se ujaly renomované pražské firmy a především vynálezce a významný pražský elektrotechnik František Křižík. Bylo zvoleno místo – zadní průčelí Průmyslového paláce i celková koncepce, jejíž výsledek měl být ohromující. Celý realizační tým byl plný elánu a nadšení z předpokládaného výsledku a realizaci vzal jako vlasteneckou povinnost.

Stavbu po celou dobu realizace provázely problémy. Velké mrazy znemožňovaly zemní práce i průběžné hydraulické zkoušky. Dalším nepřítelem byl čas. Nezměrným úsilím se všem nadšencům podařilo termín stavby dodržet a hotová fontána mohla začít okouzlovat svět. Samotné technické řešení bylo vskutku důmyslné. Využívalo proudů vody hnané tryskami přes soustavu prosvětlených barevných skel a zrcadel. Velmi složitý hydraulický systém přečerpával vodu zpět do sběrné nádrže, aby celý její objem mohl recirkulovat. Byl to technologický unikát, na svou dobu technicky dokonalý, s úžasným celkovým efektem barevné hudby.

Vše o: parku  Stromovka a výstavišti čtete zde

Současnost: Praha 7 - Výstaviště - Křižíkova fontána
Dnes Křižíkova fontána, po letech spánku, opět udivuje návštěvníky z celého světa. K jubilejnímu 100. výročí zemské výstavy byla zrekonstruována a zcela technicky předělána s využitím všech současných technických možností, včetně řízení jejího provozu počítačem. Počet vodních trysek i světel dosahuje tisíců a jejich synchronizace s hudbou je řízena mikroprocesory. Celý systém je plně automatizovaný, včetně funkce vodních čerpadel a světel. To umožňuje produkci celé řady hudebních programů, od hudby klasické po rockovou, od operních árií po šanson. Díky moderní technice mohou tedy usednout do sedadel diváci bez rozdílu věku a milovníci hudby vážné i méně vážné. Faktem ale je, že všem přítomným se již při prvních tónech začne tajit dech.

Program:
Skladba jednotlivých audiovizuálních produkcí je variabilní a postupně se obměňuje. Vzhledem k obrovskému zájmu je nutné si vstupenky zajistit předem nebo si je rezervovat.

Kompletní program vodních a světelných show naleznete zde

Adresa:
Křižíkova fontána
Výstaviště Praha
U Výstaviště 1/20
170 05 Praha 7 – Holešovice

GPS: 50.107494,14.429241
GPS: 50°6’26.672″N, 14°25’45.333″E

Kontakty:
+420 723 665 694
info@krizikovafontana.cz
http://www.krizikovafontana.cz

Spojení:
Metro linka  C  stanice  Nádraží Holešovice dále Tramvaje číslo: 1, 12, 17, 24, 53, 54 do stanice Výstaviště cestou vlevo či vpravo okolo Průmyslového paláce, pěšky cca 5 min.

Parkování:
V Areálu Výstaviště Praha – Holešovice je k dispozici na 1000 parkovacích míst jak uvnitř areálu, tak na jeho hranici.

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstaviště:-zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »

« « Lapidárium – kamenní svědkové historie | Restaurace Apropos » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář