Křižíkova fontána – základní informace

Pha7_vystaviste_Krizikova  fontana121006_001

Ve dne zcela nevýrazná, v noci všem bere dech. Křižíkova fontána proslula jako úchvatné dílo ,,českého Edisona“, Františka Křižíka. Dodnes se tisíce lidí na Výstaviště sjíždějí spatřit světoznámé vodní a světelné show na nejkrásnější melodie klasiků vážné hudby i unikátní původní scénické projekty. To vše za doprovodu neuvěřitelných světelných efektů.

Rozcestník: vše o Křižíkově fontáně více čtěte zde

Praha 7 - Výstaviště - Křižíkova fontána V roce 1891 se Praha chystala na uspořádání Jubilejní zemské výstavy, což byla zajisté událost velkolepá. Při této příležitosti se zrodila myšlenka předvést světu něco zcela ojedinělého, unikátního a dosud nevídaného a hlavně neslýchaného. Od myšlenky nebylo daleko k nápadu a od něj k realizaci. Šlo o spojení tří veličin: umělecké – hudba, přírodní – voda a technické – osvětlení a hydraulický systém. Výsledným efektem mělo být ztvárnění hudby v kombinaci s osvětlenými vodotrysky, které měly zvukový zážitek dokreslit a zanechat v posluchačích neopakovatelný umělecký dojem.  

Český Edison opět v akci
Fontána je dalším z mistrných děl věhlasného českého inženýra a vynálezce Františka Křižíka. Stejně, jako většina pavilonů a staveb holešovického Výstaviště, tak i světelná fontána vznikla u příležitosti jubilejní zemské výstavy, konané roku 1891. Pro návštěvníky výstavy se Křižíkova fontána stala senzací a něčím zcela neuvěřitelným. Do té doby nikdo nic takového neviděl a nebylo divu, že jí lidé každý večer přicházeli vzdávat obdiv. Oproti ostatním stavbám však měla velké štěstí – zachovala se dodnes.

Po sto letech od doby, kdy z fontány začala poprvé tryskat voda, prošla stavba náročnou rekonstrukcí. To proto, aby mohla na Všeobecné československé výstavě v roce 1991 stát v samotném centru všeho dění. Tak se také stalo – Křižíkova fontána podle své tradice uchvátila každého z návštěvníků.

Vše o: parku  Stromovka a výstavišti čtete zde

Neuvěřitelná podívaná v Holešovicích Praha 7 - Výstaviště - Křižíkova fontána
Původně bylo dno bazénu fontány osazeno padesáti barevnými reflektory, které umocňovaly celkový prožitek a atmosféru. To je však dávno minulostí. Dnes je na dně vodní plochy nainstalováno přes 1300 různobarevných světelných zařízení, díky kterým je zážitek ze hry takřka nepopsatelný. To vše za doprovodu 3 000 trysek vody. Nezapomenutelnou podívanou dokresluje i promítání obrazu na vodní clonu, filmová projekce na vodní plochu a samozřejmostí jsou i dech beroucí laserové efekty. Komfortní sledování vodní podívané zaručuje divákům amfiteátr, kterým je Křižíkova fontána obehnána. Pojme více než 6 000 diváků a každý rok praská ve švech v dobách, kdy se zde konají vodní a světelné show na nejkrásnější melodie klasiků vážné hudby, vystoupení popových hvězd i unikátní původní scénické projekty

Kompletní program vodních a světelných show naleznete zde

Adresa:
Křižíkova fontána
Výstaviště Praha
U Výstaviště 1/20
170 05 Praha 7 – Holešovice

GPS: 50.107494,14.429241
GPS: 50°6’26.672″N, 14°25’45.333″E

Kontakty:
+420 723 665 694
info@krizikovafontana.cz
http://www.krizikovafontana.cz

Spojení:
Metro linka  C  stanice  Nádraží Holešovice dále Tramvaje číslo: 1, 12, 17, 24, 53, 54 do stanice Výstaviště cestou vlevo či vpravo okolo Průmyslového paláce, pěšky cca 5 min.

Parkování:
V Areálu Výstaviště Praha – Holešovice je k dispozici na 1000 parkovacích míst jak uvnitř areálu, tak na jeho hranici.

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstaviště:-zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

« « Maroldovo panorama – živoucí historický odkaz | Matějská pouť – tradice a historie » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

1 reakce u článku “Křižíkova fontána – základní informace”

  1. Hana Forstová napsal:

    Prosím o informaci zda bude nějaký program 3.-6. července o prodlouženém víkendu v Křižíkově fontáně. děkuji Forstová

Zanechat komentář