Kostelík svatého Michala v Kinského zahradě

Petrin - Kostelik Sv. Michala

Málokdo by věřil, že na stráni Petřína se nachází pravý dřevěný pravoslavný kostelík. Pojďme se přesunout  do Kinského zahrady, kde se nachází  dřevěný kostelík, o kterém si dnes budeme povídat. Tento pravoslavný kostel byl ve své historii několikrát rozebrán a přemístěn a my vám nyní povíme, kam a proč.

Rozcestník: vše o  Kostelíku  svatého Michala čtěte zde

Úvodem Kostelík sv. Michala
Tento celodřevěný pravoslavný chrám byl postaven v obci Velké Loučky u Mukačeva na Ukrajině a to ve druhé polovině sedmnáctého století. Je známý jako kostelík svatého Michala, ale často bývá označován jako Karpatský chrám svatého archanděla Michaela. V roce 1929 byl na Ukrajině rozřezán na malé části a převezen do Prahy. Zde byl v Kinského zahradě opět postaven do původní podoby.

Kostelík sv. Michala Jak kostelík vypadá?
Kostelík nese prvky lidového baroka, pro které je typické členění chrámového půdorysu na tři čtvercové roubené části, nad kterými jsou umístěné roubené věže, jejichž střechy jsou pokryté šindeli. Celá stavba dosahuje do výšky celkem kolem čtrnácti metrů a široká je metrů osm. Pod nejvyšší věží se nachází prostor, který je určený výhradně pro ženy, který se tyčí do výše sedmnácti metrů. Od toho byl odvozený lidový název babinec. Další z věžiček jsou umístěné nad hlavní lodí a nad kněžištěm. Celý interiér je vyzdobený barvami, které jsou typické pro pravoslavnou víru. Jedná se o barvu bílou zelenou a červenou, které symbolizují víru, naději a lásku.

 

Rozcestník: Petřín

Kostel se několikrát stěhoval Kostelík sv. Michala
Výše jsme již uvedli, že kostelík pochází z Ukrajiny, kde byl rozřezán a převezen do Prahy. Stejný osud jej potkal ale ještě o něco dříve, tedy v roce 1793. V tomto roce byl totiž z Velkých Louček prodán do větší a bohatší vesnice, odkud byla v roce 1929 stavba věnována Praze. Části kostela byly rozřezány naloženy do čtyř k tomu speciálně upravených železničních vagónů.

Dnešní využití:
Od roku 2008 tento dřevěný chrámek využívá Pravoslavná církev v Českých zemích a na Slovensku, která zde každou neděli a pondělí pořádá svaté liturgie.

Adresa:
Petřín – Kinského zahrada, Praha 5

 

Spojení:
Bus: 176, 510Kobrova (projdete kolem Letohrádku Kinských a vydáte se vlevo až ke kostelu)
Tram: 6, 9, 12, 20, 58, 59Švandovo divadlo (nedaleko světelné křižovatky se nachází vstup do Kinského zahrady, vydáte se směrem k letohrádku, od kterého je kostelík nedaleko)
Metro: B – Anděl (odtud tramvají číslo 12 a 20 do zastávky Švandovo divadlo)

 

Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

GPS: 50°4’41.88″N, 14°23’53.88″E

Památky Praha 1: - zde

Památky Praha 2: - zde

Památky Praha 3: - zde

Pražský hrad: -zde

Královská cesta: - zde

Židovská Praha: - zde

Rubrika osobnosti Prahy :- zde

Zdarma tištěný průvodce po památkách: - zde


« « Klášter svatého Gabriela | Chotkovy sady – první veřejná zahrada v Praze » »

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.