2018 Hunter Game - Golem

Kostel sv. Martina ve zdi – místo, opředené několika unikáty

Pha1 - Kostel sv. Martina ve zdi

kostel s bohatou minulostí a plný dalších zajímavostí na pražském Starém Městě.

-

Rozcestník: Kostel sv. Martina ve zdi

-

Kostel sv. Martina ve zdi Historie
Datace vzniku kostela sahá až do dávné minulosti, konkrétně do roku 1178, kde byl postaven v tzv. osadě Újezd. Osada byla ve třináctém století při stavbě městských hradeb rozdělena na dvě části. Ta větší část se nacházela vně hradeb na území pozdějšího Nového Města, menší část i s kostelem byla součástí Starého Města.

Původ vzniku názvu
Mnohé z vás napadne, že název mohl vzniknout například díky pověsti o nějakém zazděném svatém Martinovi. Ty z vás však bohužel zklamu, neboť původ názvu pramení zcela jinde. Jelikož se samotný kostel se svou jižní stěnou dotýkal hradební zdi, dostal později název kostel sv. Martina ve zdi. V sousedství se totiž nacházela městská brána, zvaná branou sv. Martina.

Pro doplnění Kostel sv. Martina ve zdi
Kostel byl původně postaven v románském slohu. Za vlády Karla IV. se mu však dostalo gotické přestavby, při které byla postavena hranolová zeď. Pozdně gotická přestavba, tedy dnešní podoba kostela, byla dokončena až kolek roku 1488. V roce 1678 kostel postihla velká tragédie, vyhořel. V důsledku požáru došlo k přestavbě celé horní části věže. Dalším zlomovým rokem byl rok 1784, kdy byl kostel zrušen a přeměněn na skladiště, byty a obchody, což je v historii mnoha sakrálních památek zcela nezvyklé.

Rodina Brokoffova Kostel sv. Martina ve zdi
Pamětní deska významné sochařské rodiny Brokoffů, kteří zde byli v osmnáctém století pohřbeni, připomíná místo, zde stával hřbitov. Deska je zasazená na vnější stěně presbyteria. Pamětní deska nese nápis: ZDE NA BÝVALÉM HŘBITOVĚ PŘI KOSTELE SV. MARTINA BYLI POHŘBENI TITO PŘÍSLUŠNÍCI SLAVNÉ SOCHAŘSKÉ RODINY BROKOFFŮ: JAN BROKOFF 1652-1718 A JEHO SYNOVÉ MICHAL JAN BROKOFF 1886-1721, FERDINAND MAXMILIAN BROKOFF 1688-1731. NECHŤ JE PROVÁZÍ VĚČNÁ PAMĚŤ PRAŽANŮ.

Turistická trasa PRAGUE CITY LINE Praha 1

Toulejte se Prahou 1, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 1. Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

Ferdinand Maxmilian Brokoff se narodil roku 1688 a do dějin se zapsal jako jeden z nejvýznamnějších sochařů, ale také řezbářů v oblasti českého baroka. Mezi další významná mistrova díla, která si v Praze můžete prohlédnout, patří například sochy Sv. František Xaverský, Sv. Vincenc Ferrerský a sv. Prokop, Svatý František Borgiáš, sv. Kajetán, Svatý Vojtěch a také Sv. Ignác z Loyoly. A kde skvosty českého sochařství naleznete? Věřte nebo ne, ale při procházce po Karlově mostu.

Rozcestníky všech památek: ZDE

Legenda o zkamenělém chlapci na střeše kostela
Před dávnými časy stál nedaleko kostela dům, zvaný Školka. Do domu se jednoho dne nastěhovala jistá vdova po pražském měšťanovi. Po nějaké době se začala její finanční situace zhoršovat, proto si chodila přivydělávat jako služebná do jednoho panského domu. Těchto nestřežených okamžiků, zatímco byla matka v práci, využíval její syn k lumpárnám. Jeho nezbednosti neznaly konce, a jednoho dne, když se matka vracela z práce, uviděla zástup lidí, dívajících se na střechu kostela. V tom na střeše spatřila svého nezbedného syna. Matku to, že pobíhá zrovna na posvátné budově velice rozzlobilo a zařvala: ,,Ty nezdaro, bodejť bys za ten hřích zkameněl“ Jen to dořeklo, její slova se naplnila. Aniž by se chlapec stihl narovnat, proměnil se, i s vyplazeným jazykem, v kámen. Proto byl na střeše kostela chrlič v podobě malého chlapce.

Zajímavost Kostel sv. Martina ve zdi
Roku 1414 se v kostele poprvé podávala svátost oltářní pod obojím způsobem, tedy chlebem a vínem podávaným z kalichu. Došlo k tomu na podnět Jakoubka ze Stříbra, a zajímavostí je, že tato svátost do té doby náležela pouze kněžím. Poprvé byla podána farářem Janem z Hradce. Dále se zde roku 1433 se v kostele konal Svatomartinský sněm Husitů a v současnosti se zde pořádají četné koncerty a svatby.

Lucie Niebauerová

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Martinská 8
Praha 1

Spojení:
Metro
– A, B Můstek – odtud z Jungmannovo náměstí ulicí Národní, poté vpravo ulicí Na Pernštýně do ulice Martinská
Tram:
6, 9, 18, 22? 53, 57, 58, 59 – Národní třída – po ulici Spálená nahoru do ulice Na Pernštýně a do ulice Martinská

GPS: N 50° 04′ 59.00″ E 14° 25′ 11.00″

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Kostel sv. Martina ve zdi 50.082908, 14.419724 Kostel sv. Martina ve Zdi Datace vzniku kostela sahá až do dávné minulosti, konkrétně do roku 1178, kde byl postaven v tzv. osadě Újezd. Osada byla ve třináctém století při stavbě městských hradeb rozdělena na dvě části. Ta větší část se nacházela vně hradeb na území pozdějšího Nového Města, menší část i s kostelem byla součástí Starého Města. http://www.praguecityline.cz/pamatky/kostel-sv-martina-ve-zdi

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Křižovnické náměstí patří mezi nejmenší pražská náměstí | Národní divadlo – od základního kamene do současnosti » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář