Kostel sv. Martina ve zdi – místo, opředené několika unikáty

Pha1 - Kostel sv. Martina ve zdi

kostel s bohatou minulostí a plný dalších zajímavostí na pražském Starém Městě.

-

Rozcestník: Kostel sv. Martina ve zdi

-

Kostel sv. Martina ve zdi Historie
Datace vzniku kostela sahá až do dávné minulosti, konkrétně do roku 1178, kde byl postaven v tzv. osadě Újezd. Osada byla ve třináctém století při stavbě městských hradeb rozdělena na dvě části. Ta větší část se nacházela vně hradeb na území pozdějšího Nového Města, menší část i s kostelem byla součástí Starého Města.

Původ vzniku názvu
Mnohé z vás napadne, že název mohl vzniknout například díky pověsti o nějakém zazděném svatém Martinovi. Ty z vás však bohužel zklamu, neboť původ názvu pramení zcela jinde. Jelikož se samotný kostel se svou jižní stěnou dotýkal hradební zdi, dostal později název kostel sv. Martina ve zdi. V sousedství se totiž nacházela městská brána, zvaná branou sv. Martina.

Pro doplnění Kostel sv. Martina ve zdi
Kostel byl původně postaven v románském slohu. Za vlády Karla IV. se mu však dostalo gotické přestavby, při které byla postavena hranolová zeď. Pozdně gotická přestavba, tedy dnešní podoba kostela, byla dokončena až kolek roku 1488. V roce 1678 kostel postihla velká tragédie, vyhořel. V důsledku požáru došlo k přestavbě celé horní části věže. Dalším zlomovým rokem byl rok 1784, kdy byl kostel zrušen a přeměněn na skladiště, byty a obchody, což je v historii mnoha sakrálních památek zcela nezvyklé.

Rodina Brokoffova Kostel sv. Martina ve zdi
Pamětní deska významné sochařské rodiny Brokoffů, kteří zde byli v osmnáctém století pohřbeni, připomíná místo, zde stával hřbitov. Deska je zasazená na vnější stěně presbyteria. Pamětní deska nese nápis: ZDE NA BÝVALÉM HŘBITOVĚ PŘI KOSTELE SV. MARTINA BYLI POHŘBENI TITO PŘÍSLUŠNÍCI SLAVNÉ SOCHAŘSKÉ RODINY BROKOFFŮ: JAN BROKOFF 1652-1718 A JEHO SYNOVÉ MICHAL JAN BROKOFF 1886-1721, FERDINAND MAXMILIAN BROKOFF 1688-1731. NECHŤ JE PROVÁZÍ VĚČNÁ PAMĚŤ PRAŽANŮ.

Ferdinand Maxmilian Brokoff se narodil roku 1688 a do dějin se zapsal jako jeden z nejvýznamnějších sochařů, ale také řezbářů v oblasti českého baroka. Mezi další významná mistrova díla, která si v Praze můžete prohlédnout, patří například sochy Sv. František Xaverský, Sv. Vincenc Ferrerský a sv. Prokop, Svatý František Borgiáš, sv. Kajetán, Svatý Vojtěch a také Sv. Ignác z Loyoly. A kde skvosty českého sochařství naleznete? Věřte nebo ne, ale při procházce po Karlově mostu.

Rozcestníky všech památek: ZDE

Legenda o zkamenělém chlapci na střeše kostela
Před dávnými časy stál nedaleko kostela dům, zvaný Školka. Do domu se jednoho dne nastěhovala jistá vdova po pražském měšťanovi. Po nějaké době se začala její finanční situace zhoršovat, proto si chodila přivydělávat jako služebná do jednoho panského domu. Těchto nestřežených okamžiků, zatímco byla matka v práci, využíval její syn k lumpárnám. Jeho nezbednosti neznaly konce, a jednoho dne, když se matka vracela z práce, uviděla zástup lidí, dívajících se na střechu kostela. V tom na střeše spatřila svého nezbedného syna. Matku to, že pobíhá zrovna na posvátné budově velice rozzlobilo a zařvala: ,,Ty nezdaro, bodejť bys za ten hřích zkameněl“ Jen to dořeklo, její slova se naplnila. Aniž by se chlapec stihl narovnat, proměnil se, i s vyplazeným jazykem, v kámen. Proto byl na střeše kostela chrlič v podobě malého chlapce.

Zajímavost Kostel sv. Martina ve zdi
Roku 1414 se v kostele poprvé podávala svátost oltářní pod obojím způsobem, tedy chlebem a vínem podávaným z kalichu. Došlo k tomu na podnět Jakoubka ze Stříbra, a zajímavostí je, že tato svátost do té doby náležela pouze kněžím. Poprvé byla podána farářem Janem z Hradce. Dále se zde roku 1433 se v kostele konal Svatomartinský sněm Husitů a v současnosti se zde pořádají četné koncerty a svatby.

Lucie Niebauerová

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Martinská 8
Praha 1

Spojení:
Metro
– A, B Můstek – odtud z Jungmannovo náměstí ulicí Národní, poté vpravo ulicí Na Pernštýně do ulice Martinská
Tram:
6, 9, 18, 22? 53, 57, 58, 59 – Národní třída – po ulici Spálená nahoru do ulice Na Pernštýně a do ulice Martinská

GPS: N 50° 04′ 59.00″ E 14° 25′ 11.00″

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Kostel sv. Martina ve zdi 50.082908, 14.419724 Kostel sv. Martina ve Zdi Datace vzniku kostela sahá až do dávné minulosti, konkrétně do roku 1178, kde byl postaven v tzv. osadě Újezd. Osada byla ve třináctém století při stavbě městských hradeb rozdělena na dvě části. Ta větší část se nacházela vně hradeb na území pozdějšího Nového Města, menší část i s kostelem byla součástí Starého Města. http://www.praguecityline.cz/pamatky/kostel-sv-martina-ve-zdi

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Křižovnické náměstí patří mezi nejmenší pražská náměstí | Národní divadlo – od základního kamene do současnosti » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář