Klášter svatého Gabriela

Petrin klaster sv. Gabriela

Nedaleko petřínských parků se nachází skoro až pohádková stavba. Jedná se o klášter svatého Gabriela s kostelem Zvěstování Panně Marii. Tato stavba sloužila Od roku 1891 řádu benediktinů a v dnešní době zde sídlí Česká pošta.

Rozcestník:  vše o Klášteru svatého Gabriela čtěte zde

Historie Bývalý klášter sv. Gabriela
Klášter svatého Gabriela se nachází v zadní části zahrady Kinských. Jeho zakladatelkou byla hraběnka Gabriela Sweerts-Šporková, která se tak zasloužila o založení prvního sídla ženského benediktinského beuronského konventu v Praze. Ačkoliv hraběnka darovala na výstavbu konventu  peněžitý dar  sama se dokončení stavby nedožila. Stavba započala v roce 1888 a klášter byl následně zasvěcen archandělu Gabrielovi. O celou výstavbu a následně také o výzdobu interiérů se postarali příslušníci řádu beuronských benediktinů, zejména stavba je dílem architektů Gislina Bethuna a Hildebranta Heptirna.

Bývalý klášter sv. Gabriela Benediktinky
První benediktinky přišly do kláštera v roce 1891 ze starobylého opatství v Salzburgu. Postupně se do kláštera začaly sjíždět řeholnice z celé Evropy. Benediktinky zde pobývaly až do roku 1919, kdy odešly do Rakouska. Po jejich odchodu klášter i s kostelem prodaly československému ministerstvu pošt a telekomunikací. Podmínkou však bylo, že kostel bude nadále využíván k bohoslužbám.

 

Stránka o pražském vrchu  Petřín čtěte zde

Kostel Zvěstování Panně Marii Bývalý klášter sv. Gabriela
Součástí komplexu je také novorománský kostel Zvěstování Panně Marii. Po dokončení dosahoval přilehlý kostel délky šestadvaceti metrů a široký byl metrů třináct. Skládá se ze dvou lodí a dominantu tvoří mohutná čtyřhranná třípatrová věž, která sahá do nebe před čtyřicet metrů. Na samotném vrcholku je zakončena, střecha ve tvaru jehlanu. Při návštěvě si nezapomeňte prohlédnout překrásně zdobený portál v jejím hlavním vchodu s patronem Gabrielem.

Součástí kláštera byly také zahrady, kde se pěstovaly okrasné a užitkové rostliny. V zahradě se doposud nachází klášterní vodárna, kterou je pro vzrostlé stromy a keře, obtížné najít. Vodárna pochází z roku 1900 a dodnes se zachovala ve zcela původním stavu. Do vodárny byla přiváděna voda od rodiny Kinských, kteří ji klášteru prodávali.

Klášter není přístupný veřejnosti a slouží jako kanceláře.

Adresa:
Klášter sv. Gabriela
Holečkova, Praha 5

GPS: 50°4’30.449″N, 14°23’46.671″E

Spojení
Bus: 176, 510 – Holečkova
Tram: 6, 9, 10 16, 58, 59 – Bertramka (odtud ulicí Na Čečeličce a poté doprava ulicí Holečkova, po pár metrech po levé straně uvidíte klášter)
Metro: B – Anděl (odtud tramvají 9, 10, 16 do zastávky Bertramka)

Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde


Památky Praha 1: - zde

Památky Praha 2: - zde

Památky Praha 3: - zde

Pražský hrad: -zde

Královská cesta: - zde

Židovská Praha: - zde

Rubrika osobnosti Prahy :- zde

Zdarma tištěný průvodce po památkách: - zde


« « Bezbariérová trasa Českou republikou – Šumava – Horská Kvilda – Kvilda | Kostelík svatého Michala v Kinského zahradě » »

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.