Locked In Prague

Kampa – pražské Benátky

Ostrov Kampa

Vydáme se na jeden z pražských ostrovů  na Vltavě, který je od řeky oddělený známým ramenem Čertovka, sloužící stále jako mlýnský náhon. A proč právě Čertovka? Název vznikl podle jisté ženy s čertovskou povahou, která nedaleko odtud vlastnila dům.

Vše o : Kampa

Kampa – panoramatická fotografie

Ostrov Kampa - náměstíčko pod Karlovým mostem Název ostrova
Původ
názvu Kampa není dodnes zcela zřejmý. Podle některých je slovo odvozeno z latinského slova campus, což v překladu znamená ploché pole, planina. Jiná možnost původu pochází ze staročeského zákampí, což v současné době znamená stinné místo. Jiná teorie vypráví, že název souvisí se jménem měšťana Gangsela z Campu, který právě zde v 17. století vlastnil dům.

Historie
První zmínky
o Kampě pocházejí z roku 1169. Zmiňuje se o ní zakládací listina kostela Maltézkého řádu. Po požáru Malé Strany a Hradčan v roce 1541, docházelo postupně k navážkám půdy, které zapříčinily navyšování a rozšiřování celého ostrova. Později došlo k úplnému zpevnění břehů. Nejprve zde docházelo ke vzniku různých druhů zahrad, mlýnů a tím pádem také zahrad mlýnských, které byly později nahrazovány zahradami šlechtickými.

Pha1 - Kampa01

Kouzelná Pražská KAMPA a okolí

Pražský ostrov Kampa patří mezi nejvýznamnější památky Prahy. Je to malebné zákoutí se spoustou zajímavých míst a historických památek. Klikněte na tuto upoutávku a přejděte na stránku o Kampě.

» Pokračování »

Ostrov Kampa A co vlastně stojí za vznikem ostrova?
Kampa vznikla pomocí umělého vodního náhonu pro mlýny. Návštěvníci toto místo vyhledávají pro klidné procházky v romantických zákoutích Prahy a pro množství kulturních a historických památek. Severní část ostrova, u toku Čertovky, je nazývána Pražské Benátky.

-

Mlýny a jiné historické památky Ostrov Kampa
Poté, v 17. století zde byla vybudována Michnovská zahrada, jako součást Paláce Michny z Vacínova na nedalekém Újezdě. Vlevo stával mlýn Huť, ze kterého se do dnešních dnů zachovalo pouze velké dřevěné kolo. Zmíněný palác byl v 18. století přeměněn na zbrojnici.

Další mlýn nesl název Sovův mlýn. Jménem se pyšnil podle pana Václava Sovy z Liboslavě, jež jej vlastnil. Kolem se nacházela Odkolkovská zahrada, na niž navazuje Kaiserštejnská zahrada, dříve se táhnoucí kolem Kaiserštejnského, dnešního Lichtenštejnského paláce. Dodnes si zde můžete prohlédnou dům, který hrabě Nostic daroval Josefu Dobrovskému. Nachází se na samém začátku zahrad, ze strany vedoucí od Karlova mostu. V domě, tzv. Dobrovského nebo Werichově vile, bydlel také kromě Dobrovského a Wericha také básník Vladimír Holan.

V domě U Zlatých nůžek, bydlel malíř a ilustrátor Adolf Kašpar. Přebýval zde v posledním patře, které umělci nabízelo překrásný výhled na Pražský hrad, který ve svých ilustracích také pochopitelně zobrazil. Na ostrově je také rozmístěno několik malostranských šlechtických paláců a množství soch, mezi které patří například Hrnčířka od V. Vokálka,  Žena s nádobou od profesora Korejse, nebo například Titáni před Sovovými mlýny.

Zajímavosti Ostrov Kampa
Na Kampě můžete vidět také tzv. Lennonovu zeď. Jedná se o zeď Velkopřevorské zahrady, na které po smrti zpěváka ze skupiny Beatles Johna Lennona (1980) skalní fanoušci vymalovali jeho portrét a jiné obrázky ve stylu „LOVE & PEACE – NO WAR“.

Dále umělec David Černý je autorem plastik tří batolat, které v zahradách jistě neuniknou vaší pozornosti. Tato miminka jsou také na Žižkovské věži.

Je vám pohled na Čertovku povědomý, ale nemůžete přijít na to, kde jste jej viděli? Rádi vám napovíme. Toto místo je totiž také oblíbeným útočištěm filmařů. Odehrával se zde děj filmu Chobotničky z druhého patra. Dále se zde natáčel film Amadeus ale také Mission Impossible.

Rozcestníky všech památek: ZDE

Při čištění Čertovky bylo z vody vyloveno velké množství bot a také bylo pod prvním domem Lužické ulice, tedy pod obloukem Karlova mostu objeveno velké a silné zdivo. Jedná se o pozůstatek mostního pilíře prvního pražského románského kamenného Juditina mostu, na jehož místě později vyrost Karlův most.

Současnost
V současné době je Kampa užívána spíše jako park. Při procházce podél Vltavy si můžete odpočinout na lavičkách, nebo si spolu s ostatními lehnout do trávy. Jedná se o ideální místo pro odpočinek, plné a obklopené překrásnou přírodou a množstvím památek.

Mapa Praha 1

Turistická trasa PRAGUE CITY LINE Praha 1

Toulejte se Prahou 1, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 1. Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

Adresa:
Na Kampě 512/11,
110 00 Prague-Malá Strana

Spojení:
Tram: 12, 20, 22, 91 Malostranské náměstí
GPS: 50°5’6.225″N, 14°24’30.303″E

Pěšky:
Nejlepší je sejít z Karlova mostu po schodech přímo na náměstíčko na Kampě.
Z Malostranského náměstí doporučujeme jít Mosteckou ulicí na Karlův most a sejít na
náměstíčko na Kampě.


Památky Praha 1: - zde

Památky Praha 2: - zde

Rubrika památky Prahy :  - zde

Rubrika osobnosti Prahy :- zde

Zdarma tištěný průvodce po památkách: - zde


« « Vojanovy sady | Trojský zámek » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář