Jindřišská věž – její tajemství

01726000(2)

Největším unikátem a hlavně turistickým lákadlem Jindřišské věže, je nepochybně její zvonkohra, která nemá v Evropě obdoby. Připodobnit lze snad ke zvonkohře v Japonsku.  Tento článek se proto zaměří na zvony, které ve svých útrobách Jindřišská věž ukrývá.

-

Rozcestník: Jindřišská věž

Jindřišská věž Na úvod představíme některé zvony
Nejstarším zvonem této zvonice je zvon, nesoucí název Maria. Maria byla ulita zvonařským mistrem Bartolomějem v roce 1518 a váží neuvěřitelných pět set kilogramů a v průměru měří přes sto centimetrů. Ačkoliv je nejstarší, není však největší. Toto prvenství obhajuje zvon Jindřich, který je sice mladší (1680), zato váží tři tisíce padesát kilogramů.  Další zvon, tentokrát nesoucí jméno Dominik, vážící rovných tisíc kilogramů byl přelit v roce 1850.

Zvonkohra – vyhledávaný unikát
Jak již víte z předchozího úvodního článku, je ve zvonici od roku 2003 umístěna zvonkohra. Ta pochází od Petra Rudolfa Manouška. Zvonkohra byla umístěna v desátém patře věže v původním a tím ojedinělým krovu, který pochází z roku 1879. Toto umístění hlavně proto, že je v tomto místě krátká akustika, které je pro zpěv a hudební nástroje jako stvořená. Unikátní zvonkohra, nebo-li soubor litých bronzových zvonů, byla projektována jako komorní nástroj a to právě pro poslech v uzavřeném prostoru, čím se stala světovým unikátem. Dále je jako jediná využívána jako skutečný hudební nástroj. Tedy ať jako samotný nástroj nebo s dalšími hudebními nástroji, které mohou být také doplněny zpěvem.

Rozcestníky všech památek: ZDE

Zvonkohra je také unikátní tím, že se zde dá předvolit tisíc sto dvaapadesát skladeb, které mohou být buď spouštěny automaticky, nebo hrány ručně pomocí ovladačů konkrétních bicích kladiv. Ve zvonici svatého Jindřicha je tedy umístěno deset zvonů, které společně vytvářejí dokonalý zážitek.

- Kromě poslechnutí nádherné zvonkohry si můžete v šestém patře prohlédnout Muzeum pražských věží s fotografiemi a popisy sto dvaceti věží.

- Dále se zde konají četná představení a výstavy.

Lucie Niebauerová

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Jindřišská ulice
Praha 1

GPS: 50° 5′ 6,49“ N, 14° 25′ 48,6“ E

Spojení:
tram:
3, 9, 14, 24, 51, 52, 54, 55, 56, 58-
zastávka Jindřišská
Metro:  linka Astanice Václavské náměstí a dál Jindřišskou ulicí směrem k Senovážnému náměstí

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Jindřišská věž 50.085179, 14.430070 Jindřišská věž Dříve v těchto místech stával kostel svatého Jindřich a svaté Kunhuty. Kostel stával mezi Jindřišskou ulicí a jihozápadní částí Senovážného náměstí, a obsahoval hřbitov, zvonici, faru a farní školou. Tento kostel byl však zbořen a zbyla po něm pouze jeho zvonice, známá jako Jindřišská věž. Adresa: Jindřišská ulice Praha 1 GPS: 50° 5\' 6,49\'\' N, 14° 25\' 48,6\'\' E http://www.praguecityline.cz/pamatky/jindrisska-vez

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « KAROLINUM a Univerzita Karlova – první vysoké učení ve střední Evropě | Jindřišská věž – nejvyšší volně stojící pražská zvonice » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář