Divadlo Spirála

Pha7_vystaviste_spirala121006_001

Pro někoho nevzhledný kovový válec, pro mnohé prestižní divadelní scéna, jejíž hvězda již uhasla. Za mohutnou kovovou konstrukcí se ukrývá zcela unikátní divadelní scéna, kde se vůbec poprvé v České republice představil světově proslulý muzikál Jesus Chrits Superstar. Ačkoliv divadlo pomalu chátrá, neměli bychom na doby jeho slávy zapomenout.

 Vše o: parku  Stromovka a výstavišti čtete zde

Jak Spirála vznikala Praha 7 - Výstaviště - divadlo Spirála
U příležitosti rozsáhlého výstavního projektu Jubilejní výstavy, které se na Výstavišti konalo v roce 1991, se uskutečnila velice významná přestavba. Bylo přebudováno staré panoramatické Kruhové kino, které se proměnilo na novou divadelní scénu. Vzniklo tak unikátní divadlo Spirála, které bylo v roce 1991 a 1993 oceněno prestižní cenou Grand Prix Obce architektů v kategorii Rekonstrukce.

Spirála patřila Jesus Christ Superstar
V divadle měl svojí premiéru i populární muzikál Jesus Christ Superstar, v jehož hlavních rolích hráli například Kamil Střihavka, Dan Bárta nebo Bára Basiková. Bylo to vůbec první uvedení tohoto muzikálu v České republice. Slavnostní premiéra se uskutečnila 22. července 1994 a ve Spirále se inscenace hrála až do roku 1998.

Co se skrývá za mohutnou konstukcí? Praha 7 - Výstaviště - divadlo Spirála
Spirála je tvořena ze dvou hlavních částí. Jsou jimi mohutný černý válec a obslužný prostor, který není z venčí vůbec patrný. Za ohromným válcem je ukryto netradičně komponované jeviště i hlediště. Název divadla byl odvozen od spirálové rampy, která představuje nosný prvek celého interiéru. Návštěvníci se na svá sedadla dostaly právě pomocí navzájem se prolínajících spirálových ramp, které kolem dokola obepínají jeviště. Možná se vám to bude zdát neuvěřitelné, ale kapacita divadla byla 800 diváků.

Neblahý osud proslulého divadla
V srpnu 2002 postihla Prahu ničivá povodeň, která se bohužel nevyhnula ani areálu Výstaviště. Pod vodou se náhle ocitla celá spodní část parku, včetně divadla Spirála. Poškozenému divadlu se doposud nedostalo oprav a tak od povodní pomalu chátrá a je, stejně jako okolní zasažené budovy, mimo provoz.

Objekt není v této chvíli veřejnosti přístupný

Adresa:
Areál Výstaviště Praha Holešovice
170 00 Praha 7

GPS: 50°6’29.954″N, 14°25’47.610″E
GPS: 50.108352,14.429875

Spojení:
Metro linka  C  stanice  Nádraží Holešovice dále Tramvaje číslo: 1, 12, 17, 24, 53, 54 do stanice Výstaviště cestou vpravo okolo Průmyslového paláce dolů po schodech , pěšky cca 5 min od stanice tramvaje.

Parkování:
V Areálu Výstaviště Praha – Holešovice je k dispozici na 1000 parkovacích míst jak uvnitř areálu, tak na jeho hranici.

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstaviště:-zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

« « Mistr Jan Hus – život a práce | Královská kolegiátní kapitula sv. Petra a Pavla na Vyšehradě » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář