Mistr Jan Hus – život a práce

PHA01_pomnik mistra Jana Husa

V pořadí druhým červencovým státním svátkem jen den, kdy si připomínáme upálení významného českého kazatele a reformátora, Mistra Jana Husa. Jan Hus výrazným způsobem vystupoval proti mravnímu úpadku katolické církve. Za své myšlenky byl označen za kacíře a 6. července 1415 v Kostnici upálen.

-

Rozcestník:   Mistr  Jan Hus více čtěte zde

Kazatel a reformátor
Jan Hus, významný český reformátor a kazatel období středověku, se narodil roku 1370 v Husinci. Úspěšně absolvoval studium na pražské univerzitě, a od roku 1396 byl titulován mistrem svobodných umění. Následně byl vysvěcen na kněze a započal kázat v kostele svatého Michala v blízkosti Staroměstského náměstí. Poté proslul jako kazatel v Betlémské kapli. Od roku 1401 působil jako děkan artistické fakulty a roku 1409 byl jmenován rektorem pražské univerzity.

Hus uvržen do klatby staromestska-radnice-brozik-jan-hus-na-koncilu120218_002
Mistr Jan Hus představoval významného kritika katolické církve. Kritizoval především prodávání odpustků a skutečnost, že církev přestala sloužit svému účelu. Začala se totiž obohacovat a Hus, jakožto náboženský myslitel, nemohl přihlížet k tomu, jak církev mravně upadá. Jan Hus proti této skutečnosti ostře protestovat, a to nejen ve svých kázáních. Dokonce prohlásil papeže antikristem. Proto byla na husa vyhlášena klatba. Husovy reformní myšlenky měly dopad i na jeho okolí. V rámci vyhlášení interdiktu byly zakázány veškeré bohoslužby. Husovi proto nezbylo nic jiného, než matičku Prahu opustit. Za své názory byl Jan Hus považován za kacíře. O tom měl ale rozhodnout koncil v Kostnici.

Husova díla Pomník mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí
Jan Hus po sobě zanechal i množství literárních děl. Mezi nejvýznamnější z nich patří dílo O církvi, Dcerka, Knížky o svatokupectví, Postila nebo Výklad Viery, Desatera a Páteře. Ve všech dílech jsou zachyceny Husovy reformní myšlenky. Ty se staly velkou inspirací pro Husovy stoupence a pokračovatele, kteří z reformátorova odkazu po dlouhá léta čerpali.

 Jan Hus proto představuje významnou osobnost naší historie. Dokazuje to i skutečnost, že se v roce 2005 umístil na sedmém místě v anketě Největší Čech.

Mistra Jana Husa si můžete v Praze připomenout na dvou místech.

Pomník mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí více čtěte zde
Kaple Betlémská více čtěte zde

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Karlův most: -zde
Židovská Praha: -zde
Kampa: - zde
Vyšehrad: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Národní galerie v Praze: -zde
Stromovka a výstavistě:-zde
Letná: - zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Prague Boats 1

Vyhlídkové plavby po Vltavě

Zcela výjimečné pohledy na Prahu, nejlepší místa na fotografování, slavné historické památky ze zcela jiného úhlu pohledu, komfortní prostředí lodí, nejmodernější flotila v Praze. Zkuste to !

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Muzeum_Grevin_PataMat

Muzeum Grévin

Navštivte nejzábavnější muzeum voskových figurín v Praze! Nechte se okouzlit půvabem staropražské kavárny, navštivte ples s úchvatně zářícími reflektory a celebritami, poměřte se s nejlepšími sportovci světa nebo propadněte kouzlu našeho magického divadla.

» Pokračování »


Muzem_Starych_casu_230x230

Muzeum Kouzlo starých časů

Chcete vstoupit do romantického a obdivovaného viktoriánského a edwardiánského období po roce 1850 ? Obdivovali jste někdy kostýmy z filmů třeba viktoriánské Anglie ? Ty nekonečné proudy skvěle oblečených šlechticů, služek ... Tak zde uvidíte originály, perfektně koncipované do obrazů doby a příběhů....

» Pokračování »


Reklama_PCL_STAHUJ_pruvodce_prahou_cz

Užijte si památky a život v Praze - Stahujte turistické průvodce a mapy ZDARMA !

Poznejte nejkrásnější památky a místa v Praze. Poznejte pražský život i na méně známých místech. Užijte si s připravenými slevovými kupóny v turistických průvodcích a mapách. STAHUJTE ZDARMA !

» Pokračování »


Faer_House_230x230

Prague Fear House - Dům hrůzy

Navštivte první Dům hrůzy ve střední Evropě. Máte rádi horory a adrenalin? Tak právě pro vás je tady. Zažijete napětí ze strašidelné prohlídky. Součástí Domu hrůzy je také strašidelný bar, kde si můžete v klidu vychutnat kávu nebo drink.

» Pokračování »


Puzzle_Room_230x230

Úniková hra Puzzle Room

Rádi se bavíte a zažíváte něco úplně nového a vzrušujícího? To a mnohem víc na vás čeká v jedinečné únikové hře PUZZLE ROOM, která má velmi blízko k televiznímu pořadu Pevnost Boyard.

» Pokračování »

 

« « Mistr Jan Hus | Divadlo Spirála » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář