Oslava dne sv. Valentýna

Den svatého Valentýna každoročně připadá na 14. února. Představuje svátek lásky a partnerské náklonosti. Lidé se v tento den obdarovávají květinami, pohlednicemi a dárky s romantickou tématikou a vyjadřují k sobě své city. Málo z nás už ale ví, jaká minulost Den svatého Valentýna provází a kam tradice svátku svatého Valentýna sahá.

-

Jak svátek vznikl?
Legenda praví, že církevní základ svátku vznikl díky knězi Valentýnovi. Římský vládce Claudius II. zakazoval svým vojákům se ženit. Valentýn se však vládci postavil a všechny mladé zamilované páry i přes zákaz oddal. Za svoji troufalost vůči panovníkovi byl Valentýn zatčen a dne 14. února popraven. Na připomínku mučednické smrti stoupence zamilovaných se právě v den jeho smrti slaví Den svatého Valentýna. 

Přehled akcí a událostí konající se v Praze k oslavě sv. Valentýna klikněte zde

Obnovení svátku zamilovaných
Největší boom zažil svátek svatého Valentýna na počátku 20. století. Tehdy výrobce vánočních přání Walter Scott vymyslel, že by se mohl vymyslet den, který bude patřit zamilovaným a obnovil starobylou tradici Dne svatého Valentýna. Začal proto vyrábět romantická přáníčka, která lidé začali nakupovat a obdarovávat jimi svými partnery.

Jak se slaví Valentýn u nás?
Dnes se však tento svátek stal spíše svátkem komerčním, neboť se prodejci předhánějí s nejrůznějšími výrobky s valen

how to win a guy

tinskou tématikou. Trh se zaplní čokoládovými srdíčky, přáníčky se zamilovanými motivy, rudými růžemi a plyšovými postavičkami. Restaurace v Den svatého Valentýna pořádají romantické večeře pro zamilované a na mnoha místech v Praze se i v letošním roce bude konat množství valentinských akcí.

Zajímavé odkazy – čtěte také
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstaviště:-zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
zp8497586rq

« « Toulcův dvůr – obecné informace | Kaplického Chobotnice na Letné » »

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.