Národní památník na Vítkově – interiér

Pha3 - Vitkov_pamatnik_Slavnostni sal

K tomu, aby byla naše prohlídka vítkovského Památníku kompletní, je zapotřebí tak nahlédnout do interiéru budovy. Jistě budete příjemně překvapeni, jaké místnosti se za zdmi stavby ukrývají. Jedná se nejen o prostory, určené k pietním aktům, ale také mnohé reprezentativní sály.

Rozcestník: vše o  Národním památníku na Vítkově více čtěte zde

Národní památník na Vítkově – Slavnostní sál
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)

Ústřední síň památník Vítkov - Columbárium
Hlavní síň
vítkovského památníku byla určena především k pohřbívání významných představitelů československých legií. Ve třicátých letech dvacátého století bylo v této pietní síni vystaveno na deset sarkofágů a šestnáct náhrobních desek významných státních představitelů. Náhrobní desky byly vytvořeny z tmavého leštěného mramoru, sarkofágy pak z mramoru sliveneckého.  V těch byly následně umístěny ostatky zesnulých československých prezidentů, jako byl Klement Gottwald, Antonín Zápotocký či Ludvík Svoboda. Unikátní je také výzdoba síně. Jedná se o reliéfy, pocházející z dílny sochaře Karla Pokorného. Ten je vytesal do zabudovaných mramorových desek v konstrukci Památníku. Reliéfy vyobrazují legionářské boje. Je zde zachycen například francouzský legionář v útoku či raněný italský legionář.

Kolumbárium
Dalším pietním místem Památníku je Kolumbárium. Tyto prostory měly složit k pohřbívání významných československých legionářů, avšak nikdy zde žádný z hrdinů pohřben nebyl. Namísto toho byli v Kolumbáriu od roku 1951 pohřbíváni přední představitelé Komunistické strany Československa. Tyto ostatky zde byly uloženy až do roku 1989. O výzdobu místnosti, v podobě sarkofágů a bronzových svícnů, se zasloužil sochař Jaroslav Horejc.

Památník Vítkov - kaple padlých Kaple padlých
V kapli padlých, jak již samotný název napovídá, měly být uloženy ostatky padlých legionářských hrdinů. Jednalo se o více než čtyřicet italských a tři ruské legionáře, kteří byli popraveni státními rakouskými orgány v období první světové války. V kapli si je možné prohlédnout množství unikátních prvků výzdoby, a to především mozaiky od Maxe Švabinského, Horejcovy reliéfy nebo socha Raněného, jehož autorem je sochař Jan Štursa.

Slavnostní síň Památník Vítkov - slavnostní sál
Velice významnou místností Památníku Vítkov je Slavnostní síň. Ta byla vybudována za účelem konání významných státnických aktů, jakým byla například volba prezidenta republiky. Sál je tvořen třemi loděmi, jejichž výzdoba odpovídá požadované prestiži síně. Umístěny jsou zde například prvorepublikové znaky zemí od sochaře Karla Kotrby, nebo monumentální socha letícího okřídleného Génia, na kterém Kotrba spolupracoval s Ladislavem Kofránkem. Historie sochy je velmi zajímavá, nejedná se totiž o původní dílo, vytvořené podle zachovalé dokumentace. Originál sochy byl totiž během války zničen. Malíř Karel Svolínský je autorem dalšího významného díla, gobelínu se státním znakem, který je umístěn přímo nad hlavním pódiem.

Prezidentský salonek Památník Vítkov - prezidentský salonek
Avšak největším klenotem je salonek, jehož stěny jsou obloženy zcela původní brokátovou tapetou s byzantským vzorem, který byl vytvořen podle látky, nalezené v hrobce českých králů v Katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Obrazce jsou utvářeny také na vzácném kazetovém stropě, či naopak na parketové podlaze. Součástí výzdoby Prezidentského salonku je mimo jiné krb či mramorové svícny.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÉ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

  • Turistický průvodce PRAGUE CITY LINE – Praha 3
Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3 (velikost souboru: 13,4 MiB)

Aktualizováno: 15.8.2016 - Turistický průvodce ve formátu PDF vás provede po pražském Žižkově, který jeho obyvatelé milují a všechny návštěvníky příjemně překvapí svojí specifickou atmosférou. V průvodci najdete přehlednou mapu, popis zajímavostí a památek a také slevové kupóny do restaurací a zajímavých míst.

Tourist Guide Prague City Line - Area Prague 3 - english version

  Tourist Guide Prague City Line - Area Prague 3 - english version (velikost souboru: 13,0 MiB)

Aktualizováno: 16.8.2016 - Prague´s Žižkov stretches in the town district Praha 3 close to the centre and today we will introduce this quarter to you. We will also tell you about interesting history of Žižkov and its landmarks which make it a popular tourist location. Due to the vibrant night life and also its many cafés, bars and restaurants Žižkov is called Prague´s Montmartre.

  • Samostatná mapa k trase PRAGUE CITY LINE – Praha 3
Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3 (velikost souboru: unknown)

Aktualizováno: 18.8.2016 - Mapa k turistické trase PRAGUE CITY LINE Praha 3. Projděte si pražský Žižkov a zažijte neopakovatelnou atmosféru této specifické čtvrti Prahy a nezapomeňte využít slevové kupóny ! Vytiskněte si oboustranný list A4 složte si z něho trasu, popis památek a hlavně slevové kopóny

Map of tourist route Prague City Line - Area Prague 3 - english version

  Map of tourist route Prague City Line - Area Prague 3 - english version (velikost souboru: 1,6 MiB)

Aktualizováno: 7.11.2015 - Map of the tourist route Prague City Line Prague 3. This route we recommend as the best way through Prague 3, you will see all the most important. In this map you will find vouchers. Print it or show at a restaurant in your mobile or tablet and enjoy the discount!

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Bývalé Mauzoleum Klementa Gottwalda | Muzeum Karlova mostu » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář