Výstava Josef Suk – můj osud

Výstava Josef Suk - můj osud

Datum konání:
25.5.2016 - 30.9.2016 : 10:00 - 19:00

Místo:
České muzeum hudby

Kategorie


Nová výstava v Českém muzeu hudby představí vzácné Sukovy housle i jeho sbírku „angličáků“.

 Rozcestník: vše o Českém muzeu hudby více čtěte zde

Národní muzeum otevírá v Českém muzeu hudby novou výstavu Josef Suk. Housle – můj osud, která představuje životní dráhu jednoho z nejvýznamnějších houslistů 2. poloviny 20. století. Návštěvníci se mohou těšit na cenné památky rodiny Sukových, mezi které se řadí například historické fotografie, plakáty, hudební programy nebo ukázky korespondence. K vidění budou i hudební nástroje ze sbírky Českého muzea hudby, na které Josef Suk hrál – housle Stradivari a housle Guarneri, které dnes patří k nejvzácnějším nástrojům na světě. Připraven je také bohatý doprovodný program. Výstavu je možné zhlédnout do 30. září 2016.

Josef Suk (1929–2011) byl uznáván jako přední houslový virtuos, který v druhé polovině 20. století patřil ke špičkám svého oboru.  Ve světě byl vítán zvláště jako pokračovatel hudební tradice rodiny Dvořákovy a Sukovy – Antonín Dvořák (1841–1904) byl jeho pradědečkem a skladatel a houslista Josef Suk (1874–1935) jeho dědečkem.

„V Národním muzeu seznamujeme s významnými osobnostmi nejen z oblasti historie a vědy, ale i umění a hudby. Josef Suk patřil k předním osobnostem hudebního světa a velmi mě těší, že otevíráme výstavu, která představí jeho životní kariéru a zároveň ukáže široké spektrum předmětů a rodinných památek, jež získalo České muzeum hudby darem od paní Marie Sukové, manželky slavného houslisty,“ uvádí generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Josef Suk musel od počátku vyhovět náročným kritériím, která byla na něho kladena. Začátkem 50. let 20. století se etabloval jako zakladatel Sukova tria a v polovině 50. let pak také jako sólista. Začínal s Českou filharmonií, jejímž sólistou se stal počátkem 60. let. Záhy získal renomé v Evropě a velmi brzy i na dalších kontinentech. Vystupoval s předními českými i světovými dirigenty a interprety. Vyhledáván byl především jako interpret české houslové literatury, ale na repertoáru měl téměř všechna významná houslová díla světových skladatelů.

Josef Suk – geniální houslista i vášnivý sběratel „angličáků“

České muzeum hudby získalo do svých sbírek v uplynulých letech řadu unikátních předmětů týkajících se životního osudu Josefa Suka – originální archiv hudebnin, programy, plakáty, historické fotografie, korespondenci, ale i osobní předměty – např. zlaté hodinky s věnováním nebo cenné barokní hodiny s kalendáriem a zvonkohrou.

Vystaveny budou i nástroje ze sbírky Českého muzea hudby, na které Josef Suk hrál – housle Stradivari, zvané Libon, a Guarneri, zvané Princ Oranžský. Ty dnes patří k nejvzácnějším hudebním nástrojům na světě. Dobové fotografie přiblíží atmosféru, v níž Josef Suk žil, od poúnorového Československa až po začátek 21. století. Koho přiláká do muzea hudba, uslyší nádherný zvuk Sukových houslí z remasterovaných nahrávek a jeho umělecké výkony spatří na původních filmových záběrech. O tom, že i virtuos může mít obyčejné lidské zájmy, nás přesvědčí Sukova rozsáhlá sbírka autíček, tzv. angličáků, která jistě potěší nejen děti.

Zaposlouchejte se do Sukových nahrávek nebo si vyzkoušejte hru na housle

V průběhu trvání výstavy je připraven také bohatý doprovodný program. Návštěvníci se mohou těšit na koncerty, komentované prohlídky nebo si vyzkoušet hru na housle. Ve výstavě zazní unikátní zvukové nahrávky a k vidění budou dokumentární filmy i vzácné historické snímky. U poslechových míst si tak mohou návštěvníci v klidu vychutnat nahrávky v podání Josefa Suka a nakonec projet hudební autodráhu ve tvaru houslového klíče.

Adresa:
Karmelitská 2/4,
118 00 Praha 1

GPS: 50°5’5.812″N, 14°24’16.33″E

Otevírací doba
od 4. června 2012
Pondělí: 10.00–18.00
Úterý: ZAVŘENO
Středa: 10.00–18.00
Čtvrtek: 10.00–18.00
Pátek: 10.00–18.00
Sobota: 10.00–18.00
Neděle: 10.00–18.00

Vstupné:
Plné vstupné (aktuální výstava + expozice) : 120 Kč
Snížené vstupné (aktuální výstava + expozice): 70 Kč*
Rodinné vstupné (aktuální výstava + expozice): 190 Kč**
Školní výpravy (aktuální výstava + expozice): 30 Kč / osoba

Další poplatky: Poplatek za filmování a fotografování v expozici je 40,- Kč
Vstup zdarma: Děti do 6 let, dětské domovy, SOS dětské vesničky, držitelé průkazek: ZTP/P a jejich doprovod, KLUB 4LÍSTEK, AMG, ICOM, Společnost NM, Benefit karta GSA - MDČR

* pro seniory (nad 60 let), držitele průkazů ZTP, ISIC, ITIC, Staff Card, děti 6–15 let, studenty SŠ a VŠ po předložení studijního průkazu
** max 2 dospělí a 3 děti

Více informací o vstupném zde

Spojení:
Tram: 12, 20, 22, 57 – Hellichova
Metro: A – Malostranská (odtud tramvají číslo 12, 20, 22, 57 do zastávky Hellichova)
Bus: 292 – Malostranské náměstí (odtud tramvají číslo 12, 20, 22, 57 do zastávky Hellichova)

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde


Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Karlův most: -zde
Židovská Praha: -zde
Kampa: - zde
Vyšehrad: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Národní galerie v Praze: -zde
Stromovka a výstavistě:-zde
Letná: - zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde





Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »



Mapa:

Loading Map....