Vinobraní tradice a oslavy vína

S příchodem podzimu nastává doba, ke které neodmyslitelně patří slavnosti vína zvané Vinobraní. Na slavnosti se připravují vinaři z celé republiky, aby nabídli milovníkům vína to nejlepší ze své produkce. Jaké je vlastně historie oslav vína a jak takové oslavy probíhají?

-

O VinobraníVinobrani
Málokdo ví, že je Česká republika nejen světově proslulým producentem piva, ale že se řadí i mezi světové špičky v produkci vína. Po celém světě se tak proslavila především vína z moravských oblastí. Vinobraní se koná na podzim, poté co vinaři sklízí ze svých vinohradů vinnou révu a zpracují ji. Kromě degustace vín provází oslavy vína vždy s tradičním a tematicky zaměřeným programem pro děti i dospělé.

Historie vinobraní
V minulosti byly oslavy vína především výsadou zámožnějších obyvatel, kteří si mohli víno dovolit pít. Oslavy vína, které předcházeli Vinobraní, jak jej známe nyní, se začaly objevovat až po válce. Mezi oblasti s bohatou tradicí Vinobraní patří především Morava, ale také města jako Mělník nebo Praha, kde se rozprostírají vůbec jedny z nejstarších vinic – Svatováclavské vinice.

K vinobraní patří i burčák
K vinobraní kromě nejrůznějších druhů vín patří neodmyslitelně také burčák, který je k dostání takřka na každém kroku. Jedná se o alkoholický nápoj získávaný částečným zkvašením bílých hroznů. Burčák vzniká jako meziprodukt při výrobě vína, který bývá k dispozici jen po několik málo dnů po začátku kvašení.

« « Štorchův dům | Bezbariérová trasa Prahou: Starým městem k Josefovu » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář