Velikonoční tradice

Velikonoce12

Velikonoce nejsou pouze svátkem církevním. Kromě křesťanských oslav jsou Velikonoce svátky, během kterých lidé dodržují určité zvyky a tradice. Dozvíte se, co lidé v období Velikonoc dělají a jak se na tyto svátky připravují, neboť čas pletení pomlázek, malování kraslic a pečení velikonočních beránků se rychle blíží.

  Stránka Velikonoce 2012 v Praze více čtěte zde

Velikonoce Tradice Velikonoc
Dodnes se v České republice dodržují starobylé velikonoční tradice. Příprava na Velikonoce začíná několik dní předem a je v různých krajích odlišná. Ve vesnicích ještě mnohdy potkáte děti, které o Velikonocích obcházející ves a svým rachtáním nahrazují vyzvánění kostelních zvonů. Zvony totiž podle tradice na Velikonoce odlétají do Říma. K tradičnímu veselí neodmyslitelně patří pletení pomlázek. Muži a chlapci za pomoci vrbového proti pletou pomlázky, kterými o Velikonočním pondělí šlehají ženy. To proto, aby prý byly po celý rok zdravé. Ženy pak jako poděkování dávají za velikonoční koledu malované kraslice.

 

-

Velikonoční pokrmy Velikonoce
Zdobení velikonočních vajíček má dlouholetou tradici a každá z žen preferuje určitou techniku. Některé vajíčka zdobí pomoc vosku, jiné je barví v přírodních nebo umělých barvách, nebo je polepují samolepkami. Dalším z velikonočních symbolů je beránek, který vždy patřil mezi obřadní pokrmy. Proto je součástí velikonoční tabule pečivo ve tvaru beránka. Mezi tradiční pokrmy patří, kromě beránka, velikonoční mazance nebo jarní nádivka. Symbolem tohoto období je i zajíček, který s sebou přináší příchod jara. Velikonoce můžeme zařadit i mezi oblíbené komerční svátky obchodních řetězců. Při nákupech se na vás ze všech koutů valí čokoládoví zajíčci a kraslice nebo dekorace s velikonočními motivy.

« « Velikonoce – význam a pranostiky | Bezbariérová trasa Prahou: Trójou až k ZOOlogické zahradě » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář