Velikonoce – význam a pranostiky

Velikonoce 04

Co se vám vybaví, když se řekne Velikonoce. Někteří toto roční období považují za nejvýznamnější církevní období. Jiní zase za dobu, kdy ožívají starobylé tradice. Lidé se zabývají zdobením velikonočních kraslic, pletením pomlázek a přípravou tradičních jídel. Bez těchto symbolů bychom si Velikonoce dovedli jen těžko představit. Jaký je ale pravý význam Velikonoc?

 Stránka Velikonoce 2012 v Praze více čtěte zde

Nejvýznamnější církevní svátek Velikonoce
Řada lidí si myslí, že nejvýznamnějším církevním svátkem jsou Vánoce, tedy doba, kdy se narodil Ježíš Kristus. Křesťané však za nejvýznamnější církevní svátek považují právě Velikonoce, kdy oslavují Kristovo zmrtvýchvstání tři dny poté, co byl ukřižován. Historikové vedou o přesné datum Ježíšově smrti četné spory. Údajně k ní mělo dojít někdy v dubnu roku 30 nebo 33. Podle církevních tradic trvají Velikonoce několik dní a jsou završeny tzv. velikonočním triduem, které představuje Zelený čtvrtek, Velký pátek a Bílá sobota. Velikonoční triduum představuje období tří dnů, které předcházejí Neděli Zmrtvýchvstání a připomíná umučení, pohřbení a vzkříšení Ježíše Krista. Každý z těchto dní má určitý význam a jsou s ním spojeny jisté zvyky a tradice.

Velikonoční pranostiky Velikonoce
K období Velikonoc se váže několik pranostik. Na Zelený čtvrtek by lidé podle jedné z nich měli jíst převážně zelenou stravu, jako je špenát nebo zelí. Pokud bude v tento den sněžit, bude podle pranostiky teplé léto. Pokud bude na Velký pátek pršet, bude tento rok špatná úroda. Bílá sobota patřila úklidu a přípravám a Nedělní Boží Hod Velikonoční, kdy dívky barvily kraslice, a chlapci pletli pomlázky. Nejvýznamnějším dnem je Velikonoční pondělí, které představuje Nanebevzetí Ježíše Krista. Od pradávna muži běhali za ženami s vrbovými pomlázkami. Podle tradice měly být poté ženy po celý rok silné a zdravé. Ty jim na oplátku dávaly ručně malované velikonoční kraslice.

« « Bezbariérová trasa Českou republikou: Královské věnné město Hradec Králové | Velikonoční tradice » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář