Královská kolegiátní kapitula sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Počátky Vyšehradské kapituly sahají až do 11. století. K čemu vlastně kapitula sloužila a za jakým účelem byla založena? Dozvíte se, kdo stojí v čele kapituly, a kdo v ní kromě nejvyššího představeného působí. A na závěr vám odhalíme tajemství nejvýznamnějšího a nejcennějšího rukopisu, kterým je Vyšehradský kodex.

-

Co je to kapitula Praha 2 Vyšehrad - nové děkanství
Kapitula odedávna představovala velice důležité duchovní a vzdělávací centrum. Jedná se o sbor církevních kanovníků, kteří vykonávají slavnostní bohoslužby v katedrálním nebo kapitulním kostele. Kapitula je v podstatě obdobou klášterní komunity, s tím, že není spravována řeholníky, nýbrž kanovníky. Kanovník je duchovní, který přísluší k nějaké konkrétní kapitule, například právě k vyšehradské.

Kapitulní znak Praha 2 Vyšehrad - znak Vyšehradské kapituly
Vyšehradská kolegiální kapitula
má i svůj vlastní znak. Je jím červený štít se dvěma zkříženými zlatými klíči. Tento znak velmi důvěrně připomíná znak Vatikánu, na kterém je však jeden klíč zlatý, druhý naopak stříbrný. Podobnost obou znaků symbolizuje mimořádné postavení Vyšehradské kapituly, která byla od doby svého založení podřízena přímo papeži, nikoliv pražskému biskupství.

Kdo stojí v čele kapituly vysehrad-vysehradsky-kodex002
V čele kapituly stojí probošt, který byl v dobách středověku do funkce nejvyššího představeného kapituly jmenován českým panovníkem. Spolu s ním kapitulu tvořilo ještě dalších dvanáct kanovníků. Od roku  1222 získal probošt od panovníka trvale vysokou hodnost královského kancléře. Díky funkci kancléře se mohl probošt podílet i na spoluutváření vnitřní i zahraniční politiky českého krále.  V současnosti Královskou kolegiátní kapitulu sv. Petra a Pavla na Vyšehradě tvoří celkem 14 osob: probošt kapituly a kapitulní děkan a kanovníci. Mezi významné probošty v dějinách Vyšehradské kapitul patřil například Jan z Vartenberka, Mikuláš Karlach či Václav Svatopluk Štulc, který se zasloužil o vybudování Nového proboštství a po kterém byly pojmenovány Štulcovy sady ležící v severozápadní části Vyšehradu. V současné době zastává funkci probošta Mons. Anton M. Otte, který sídlí v budově Nového děkanství.

Vyšehradský kodex
Vyšehradská kapitula dala v 11. století, u příležitosti královské korunovace knížete Vratislava II., zhotovit tzv. Vyšehradský kodex. Kodex je považován za nejvýznamnější a nejcennější rukopis chovaný v České republice. Obsahuje obsahuje 108 pergamenových listů s náročnou figurální výzdobou, na které se podíleli tři malíři a jeden pomocník. V roce 2005 byl prohlášen národní kulturní památkou a vzhledem hodnotě celého díla je originál Vyšehradského kodexu uložen v trezoru Národní knihovny České republiky.

Jagellonska bytc9_150226_003

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI (až 40 Mb/s). Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………


………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Královská kolegiátní kapitula sv. Petra a Pavla na Vyšehradě
K Rotundě 10
128 00 Praha 2
Telefon: +420 224 911 353
Web: www.kkvys.cz
E-mail: info@kkvys.cz

Dopravní spojení městskou hromadnou dopravou:
Metro trasa C -  stanice Vyšehrad
Tramvaj číslo  7, 8, 24 - stanice  Albertov
Tramvaj číslo 3,7,17,16 - stanice Výtoň.

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Rotunda sv. Martina 50.063627, 14.420650 Rotunda sv. Martina Rotunda sv. Martina již od dávných dob v lidech vzbuzovala zvláštní pocity. Je to místo, ke kterému se váže snad nejvíce strašidelných pověstí. Zjevuje se zde černý ohnivý pes, můžete tu spatřit tajemný studený oheň anebo vás třeba vyděsí duch francouzského majora, který dříve strašíval místní posádku. Adresa: Národní kulturní památka Vyšehrad V Pevnosti 159/5b Praha 2    128 00 http://www.praguecityline.cz/pamatky/rotunda-sv-martina

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version)

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version) (velikost souboru: 15,1 MiB)

Aktualizováno: 5.1.2016 - In the guide will find a map. The map shows tourist route. This route we recommend as the best way through Prague 2, you will see all the most important. In the map are marked stops at major sights, the description in the text guide.

Popis hromadné dopravy v Praze
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Našli jste v článku chybu ?  Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstaviště:-zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování » 

« « Divadlo Spirála | Vyšehradská kapitula – historie » »

Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

1 reakce u článku “Královská kolegiátní kapitula sv. Petra a Pavla na Vyšehradě”

  1. [...] (i když tedy několikrát změnila umístění). Bránu, která do Štulcových sadů vede, zdobí znak kapituly (celým názvem Královské kolegiální kapituly svatého Petra a Pavla), tedy dva zkřížené [...]