Kostel sv. Františka patří jedinému původně českému řádu

praha-krizovnicke-namesti

Kostel sv. Františka s přilehlým klášterem patří jedinému původně českému řádu – Křížovníkům z červenou hvězdou. Řád vznikl roku 1234 jako špitální bratrstvo. Jeho dalším úkolem v počátku jeho existence byla péče o Karlův – tehdy Juditin most.
Chrám sv. Františka patří do období baroka, jeho architekt Jan Babtista Mathey zde vytvořil vyjímečnou stavbu, která jemně zapadá do koloritu Křížovnického náměstí s již několika jinými dominantami. Z jedné strany je to Staroměstská mostecká věž a z druhé chrám sv. Salvátora. Fasáda chrámu je vyzdobena plastikami českých světců od M.V. Jäckla a interiér zdobí fresky od V.V.Reinera.
Na nároží kostela ze strany Křížovnické ulice stojí Viniční sloup pod kterým se nacházejí pozůstatky dlažebních kamenů ze starého Juditina mostu, který byl jako první kamenný most předchůdcem dnešního Karlova mostu. Tato dlažba je dnes nejstarší, po které můžeme v Praze chodit.
Z pravé strany chrámu stojí bronzová socha Karla IV., vytvořená k příležitosti oslav 500. výročí založení Karlovy univerzity v roce 1848.

Sv. František Serafinský
Křižovnické náměstí 3
Praha 1 – Staré Město
Telefon: 221 108 289
Fax: 221 108 239
E-mail: ptacek.jaroslav@centrum.cz

Otevřeno: bohoslužby
neděle 9.00 h (česky)
po – pá 7.00

Bezbariérovost: ne

praha-krizovnicke-namesti

« « E-mail zájemcům o redaktory | Franz Kafka Muzeum – Hegertova cihelna, Praha 1 » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář