Apartmány Jagellonská

Franz Kafka Muzeum – Hegertova cihelna, Praha 1

Franz Kafka museum 1

9-disabledDlouhodobá výstava Město K. Franz Kafka a Praha se v Praze otevírá v letním období, které mělo pro Kafku vždy osudový význam. Dne 3. července 1883 se zde narodil, 3. června 1924 umírá v sanatoriu v Kierlingu a 11. června je v Praze pohřben.Symbióza Kafkova životního osudu a díla s Prahou je dobře známa a tato osudová vazba byla za dlouhá desetiletí kafkovského bádání prozkoumána ze všech stran. Přesto má právě tato výjimečná expozice, připravená Střediskem současné kultury v Barceloně (CCCB) šanci přiblížit tento osudový vztah zcela novým způsobem. Zásluhu na tom mají jak samotné exponáty, tak především způsob, jakých expozice své téma divákovi představuje.

Premiéra výstavy se uskutečnila v Barceloně v roce 1999 a v letech 2002 – 2003 proběhla její repríza v Židovském muzeu v New Yorku, v roce 2005 byla otevřena v Praze v Hergetově cihelně. Výstava je rozdělena do dvou částí – Existenciální prostor a Imaginární topografie.

Pha 1 - ND - stara budova110521_001

Kam v Praze do Muzea

Chcete vědět, kde najdete kostru velryby a první československý automobil? Zajímají vaše děti letadla nebo pražská strašidla? Víte, jak je to v Praze s vodou? Navštivte stránku o pražských muzeích.

» Pokračování »

Existenciální prostor – V první fázi vstupu do Kafkova světa se setkáváme s tím, co město se spisovatelem dělá, jak tvaruje jeho život, jakou stopu v něm zanechává. Praha na Kafku působí celou svou proměňující silou a uzavírá ho v existenciálním prostoru, do něhož může vstoupit jen tak, že „pohled připoutá k povrchu věci“. Praha nutí Kafku k prostorovému zúžení, dávkujíc vytrvale svá tajemství. Praha přináší mýtus, svou temnou magii, nádhernou dekoraci, ale nenávidí to, co je zjevné. A to je právě to, co Kafka zachycuje.

Imaginární topografie – Způsob, jakým Kafka zobrazuje své město, představuje jeden z nejzáhadnějších postupů moderní literatury. Ve svých románech a povídkách Kafka, až na několik výjimek, nepojmenovává místa, která popisuje. Město ustupuje do pozadí, přestává být rozpoznatelné podle svých budov, mostů a památek. A ačkoliv může obyvatel Prahy nebo znalec Kafky nakonec tyto památky poznat, proměnily se v něco jiného.

Kontakt:
Franz Kafka Museum – Hegertova cihelna
Cihelná 2b,
118 00 Praha 1,
Tel: +420 257 535 373,
Fax: +420 257 535 373,
web: www.kafkamuseum.cz,
e-mail: kafkashop@kafkamuseum.cz,

Otevřeno | Po-Ne | 10:00-18:00

Vstupné:
200,- plné, 120,- snížené, 570,- rodinné.

Galerie fotografií:


« « KAROLINUM a Univerzita Karlova – první vysoké učení ve střední Evropě | Výstava, která tu ještě nebyla » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář