Hrzánský palác Praha

Hrzansky palac120426_001

Adresa:
Loretánská 177/9
Praha 1 - Hradčany
Ceská republika


V samém středu Loretánské ulice spojující Hradčanské náměstí s Pohořelcem se nachází Hrzánský palác. Budova je vystavěna na obdélníkovém půdorysu okolo nevelkého nádvoří. Hlavní vstup do objektu se nachází na severní straně. Na jihovýchodě směrem k Úvozu vybíhá dvoupodlažní křídlo, na jehož střeše je terasa přístupná z prvního patra. Průčelí do Loretánské ulice je jednopatrové, zadní část domu je vzhledem ke značnému výškovému rozdílu s paralelní ulicí, Úvozem, do konce pětipatrová. Oba domy odděluje rozlehlé druhé nádvoří.

Stručná historie paláce:
Počátky stavební činnosti na tomto místě jsou nejasné, přesná data stavby ani architekt nejsou známi. Hrzánský palác však náleží k nejstarším domům na Hradčanech. V jeho základech zůstalo zachováno torzo gotické bašty s částí hradební zdi, pozůstatek hradčanského opevnění. Nejstarší zmínka o stavbě na tomto místě pochází z roku 1359, kdy Petr Parléř, stavitel Karla IV., odkoupil dům od císařova dveřníka Henslina. Parléř obýval dům až do roku 1372, kdy jej prodal novému majiteli. Za husitských válek byl objekt patrně vypleněn, neboť do konce 15. století bývá označován za pustý. Existenci domu lze znovu doložit až k roku 1539, kdy jej tehdejší majitel Václav Častolar z Dlouhé Vsi prodal. K úpravám stavby došlo teprve za Adama staršího ze Šternberka, jenž zde hospodařil v letech 1588–1600. V roce 1601 dům zakoupil Oldřich Desiderius Pruskovský, komorník císaře Rudolfa II. Ten nechal budovu kolem roku 1608 renesančně přestavět a zvýšit o jedno patro a současně přikoupil k objektu nevelké stavení v Úvoze.

Hrzansky palac_nadvoriV současnosti:
V současné době slouží objekt k reprezentačním účelům předsedy vlády České republiky. Přijímá zde významné české i zahraniční hosty

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Otevírací doba:
Palác není běžně veřejnosti otevřen. Můžete ho v době konání výstav a nebo k příležistosti dnů otevřených dveří. Nejčastěji k výročí 17. listopadu

 Adresa:
Hrzánský palác,
Loretánská 177/9,
110 00 Praha 1

GPS: 50.0884556N, 14.3941819E
GPS: 50°5’18.440″N, 14°23’39.055″E

Spojení:
tram č.  22 – zastávka Pohořelec (dále dolů ulicí Pohořelec na Loretánské náměstí a dále ulicí Loretánskou)

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD

  Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD (velikost souboru: 21,9 MiB)

Pražský hrad patří mezi nejkrásnější a nejrozlehlejší památky Prahy. Pojďme společně navštívit místo spojené s bájnými knížaty, králi a prezidenty. Místo, kde se utvářely dějiny našeho státu.

Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Aktualizováno: 22.1.2016 - Tato pro mnohé nejromantičtější trasa v Praze vás provede nejkrásnější částí pražského vrchu Petřín, neminete Petřínskou rozhlednu, Bludiště, Růžový sad ani Strahovský klášter. Projdete místy s nejkrásnějšími výhledy na Prahu a v případě dobré viditelnosti i na daleké okolí Prahy. Nakonec vás cesta dovede až na Pražský hrad.

Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle

  Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle (velikost souboru: 4,7 MiB)

Aktualizováno: 27.10.2015 - Dear friends, this for many the most romantic track in Prague will take you around the most beautiful part of the Prague Petřín Hill, you will not miss the Petřín Lookout Tower, Mirror Maze, Rose Garden or Strahov Monastery. You will pass the places with the most beautiful views and in case of good visibility you will see also the distant surroundings of Prague. In the end the track will take you to Prague Castle. You can take a walk also in the evening or at ni-ght.The lanterns will be shining nicely and you will feel the atmosphere of the mysterious or even mystical Pra-gue.

Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Tato trasa je publikována jako součást série poznávacích a naučných tras Prahou, které jsou vhodné pro výlety a procházky Prahou. Trasa vede touto oblastí: Obora Hvězda - Letohrádek Hvězda - Ladronka - Petřín - Strahov - Pražský hrad

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »Mapa:

Loading Map....

Pořádané akce

  • V tomto místě není bohužel zatím plánována žádná událost