Masopust – tradice a zvyky

Masopust

Ačkoliv masopust není svátkem církevním, přece jen je liturgií trochu ovlivněn. Je to totiž doba, které předchází postnímu předvelikonočnímu období. Lidé se v čas masopustu veselili, hodovali a tancovali, protože od popeleční středy následoval půst, během kterého si na voňavé vepřové hody museli nechat zajít chuť. K oslavám masopustu neodmyslitelně patřili masopustní průvody, plný zábavných kostýmů. Představíme vám, co lidé v období masopustu dělali a jak jej slavili, neboť v dnešní době se lidé k těmto tradicím opět navrací.

Stránka: Masopust  v Praze více čtěte zde

Jak se v minulosti masopust slavil Masopust - pečené sele
Masopust představuje velice oblíbený lidový svátek. Dříve jej lidé slavili od Tří králů, až do popeleční středy. Poté následoval čtyřicetidenní půst, který trval až do Velikonoc. Klasické masopustní oslavy dnes začínají tři dny před popeleční středou. Masopust byl tedy obdobím, ve kterém se lidé radovali, veselili, pořádali maškarní průvody a hlavně hostiny, protože následovala dlouhá postní doba. K masopustnímu veselí se kromě hostin konaly vepřové hody. Masopust vrcholil v úterý, kdy vesnicemi procházeli maškarní průvody, doplněné o divadelní představení. Období radovánek končilo v noci před popeleční středou, kdy ponocný zatroubil na lesní roh a rychtář oznámil konec masopustu.

Maškary a masopustní průvod Masopustní průvod
Každý, kdo se průvodu masek zúčastnil, věnoval pečlivou přípravu svému kostýmu. Především si lidé vyráběli veselé masky, a v průvodu pak dováděli a žertovali. Záleželo na fantazii každého, jakou masku si vyrobí. Existovali ale tradiční kostýmy, které nemohly v žádném masopustním průvodu chybět. Byl to hlavně medvěd, kterého si medvědář vedl na řetězu. Další tradiční maskou byla tzv. klibna, což byl kostým kobyly, ve kterém šli dva lidé. To proto, aby měl kůň čtyři nohy. Nechyběl ani Žid s pytlem na zádech, bába s nůší, kominík se žebříkem, kozel, smrtka s kosou nebo tlustý, strakatě oblečený masopust bakchus, který skončil popravou. Masopustní průvod pak procházel vesnicemi, kde jim vždy bylo nabídnuto pohoštění, a všichni se radovali a veselili.

« « Tichý svět v Nákupní galerii Myslbek | Sochy na Karlově mostě, část X » »

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.