Den Evropy 2018

Svatomartinské slavnosti v Praze

goose-148806_1280

Svatý Martin, svatomartinské trhy, pečená husa a košt svatomartinských vín. To vše patří k svátku podzimu. Sv. Martina slavíme 11.listopadu, ale vzhledem k tomu, že se u nás jedná hlavně o svátek výborné gastronomie, oslavy se mnohde konají i 14 dní. Tak přijďte ochutnat tu výborně vypečenou husičku a přijďte se pobavit. A víte, proč si vlastně v této době na husách tak pochutnáváme a jak dlouhá je tato tradice? Jestli příběh kejhajících hus neznáte, pak vám přinášíme i historii tohoto svátku. Přejeme vám dobrou chuť a vydařenou zábavu.

………………………………………………………………………………………………………………………

Kam na svatomartinské akce tento rok:

………………………………………………………………………………………………………………………
Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

Historie a tradice svatomartinských akcí u nás:

………………………………………………………………………………………………………………………

Kdo byl svatý Martin?

Svatý MartinSv. Martin patří mezi nejznámější svaté v celé Evropě. Byl římským vojákem, biskupem i prostým poustevníkem u známé francouzské řeky Loiry. Po jeho smrti se mnohá místa ucházela o jeho ostatky a tak jsou roptýleny snad po celém světě. I u  nás v katedrále sv. Víta jsou uloženy hned 2 a to Martinovo rameno a zub. Martinovo jméno také vniklo do lidových tradic a pojí se s ním jedny z nejznámějších pranostik i zvyků.

Martinův život nebyl, tak jak to u svatých bývá žádnou procházkou růžovou zahradou. Povídá se, že ač byl svatý Martin již jako mladý mírný a duchovně založený chlapec, musel již v 15ti letech nastoupit jako voják do římských legií. To se psal rok 331 našeho letopočtu. Pocházel z římské Panonie, dnešního Maďarska, města Szombathely a šel ve stopách kariéry svého otce – důstojníka římské armády. Do armády ho prý museli odvléct v řetězech, jak se bránil a i když se stal časem důstojníkem, nebyl typickým vojákem. Zacházel prý se svými zbrojnoši, jako sobě rovnými a měl s každým slitování. S armádou doputoval až do Galie na území dnešní Francie. A s Francií je pak spojen další Martinův život.

Nejznámější legenda z Martinova života hovoří o setkání s mznoucím žebrákem u městské brány francouzského Amiens. Martin žebrákovi daroval polovinu svého vojenského pláště, který před tím rozřízl svým mečem, aby nezmrznul. Z této historie také pochází největší poselství Martinova života – chápající a slitovná láska. Legenda dále vypráví, že hned následující noci měl Martin zjevení, ve kterém poznal, že je čas odejít z armády a věnovat se mnišskému životu. Zůstal v Galii, kde tehdy začaly vznikat první evropské kláštery a jeden také sám založil. Bylo to ve městě Tours. A tady se nám již začínají prolínat legendy z Martinova života a dodnes udržované zvyky u nás. Martin prý v Tours nebyl oblíbený mezi církevními hodnostáři, protože nebyl z té správné rodiny, nenosil správné oblečení, neměl správné vzdělání, ale lidé ho naopak milovali. Rozhodli se tedy, že ho zvolí svým biskupem. Martin to ale nechtěl a schoval se v místmím husinci. Husy ho svým kejháním prozradili a Martin se tak stal na dlouhá léta biskupem. V lidové tradici jsou husy za tento svůj přečin na svátek sv. Martina trestány, končí na pekáči – a tvrdí se, že je to za to, že prozradily Martinův úkryt. Sám Martin, už jako biskup jim tento osud prý předurčil v jednom ze svých kázání. Těžko říct, zda to je nebo není pravda, protože když se odchýlíme od legend, tak víme, že se Martin už jako biskup věnoval misijním cestám a obracení tehdejších Galů na křesťanství a ve velkém nechal ničit jejich modly a posvátná místa, jako např. dnes tak oblíbené megalitické řady v Bretaňi.

Dnešní svátek sv. Martina se slaví na den jeho pohřbu v roce 397, 11. listopadu. Martin zemřel na tehdejší dobu v neuvěřitelných 81 letech a stal se jedním z prvních patronů Evropy. Jinak je také patronem vojáků, jezdců, kněžích, žebráků a krejčích.

Svatomartinské zvyky a tradice:

Svatomartinská husaSe svatým Martinem je spojován zvyk stáčení a koštování mladých vín. Tento zvyk je znám již od 13. století, kdy vše z polí bylo bezpečně uskladněno a vrcholily oslavy dobré úrody před přísným adventním půstem. Mezi oblíbenou pochotku k vínu patřily svatomartinské rohlíčky a již zmíněné husy, které se k této příležitosti musely řádně vykrmit. Krmily se šiškami, aby byly pořádné a tučné a nakrmila se z nich celá početná rodina. Víno pak správní vinaři otevírají 11.11. v 11 hodin a 11 minut.

Často se také říká, že 11. listopadu přijíždí Martin na bílém koni – a opravdu, historicky průměrné vypočítané datum prvního sněžení u nás je 11.listopadu.

Svatomartinská husa 1

Další výstavy, akce a informace naleznete v kalendáři akcí – kliknutím zde přejdete do kalendáře

Upozornění: informace uvedené v jednotlivých článcích uvádějí sami organizátoři výstavy. Internetové stránky www.praguecityline.cz nemohou garantovat aktuálnost a pravdivost těchto informací.

apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


banner 50x50px

Prague Candy Festival 2018

Proměníme Pragovku ve sladký ráj, buďte u toho! Všichni mlsouni mají sraz 12. - 13.5. v Pragovce na třetím ročníku Prague Candy Festivalu. Nepromeškejte tuto sladkou příležitost!

» Pokračování »


Prague Boats 1

Vyhlídkové plavby po Vltavě

Zcela výjimečné pohledy na Prahu, nejlepší místa na fotografování, slavné historické památky ze zcela jiného úhlu pohledu, komfortní prostředí lodí, nejmodernější flotila v Praze. Zkuste to !

» Pokračování »


Reklama_PCL_STAHUJ_pruvodce_prahou_cz

Užijte si památky a život v Praze - Stahujte turistické průvodce a mapy ZDARMA !

Poznejte nejkrásnější památky a místa v Praze. Poznejte pražský život i na méně známých místech. Užijte si s připravenými slevovými kupóny v turistických průvodcích a mapách. STAHUJTE ZDARMA !

» Pokračování »


Faer_House_230x230

Prague Fear House - Dům hrůzy

Navštivte první Dům hrůzy ve střední Evropě. Máte rádi horory a adrenalin? Tak právě pro vás je tady. Zažijete napětí ze strašidelné prohlídky. Součástí Domu hrůzy je také strašidelný bar, kde si můžete v klidu vychutnat kávu nebo drink.

» Pokračování »


Puzzle_Room_230x230

Úniková hra Puzzle Room

Rádi se bavíte a zažíváte něco úplně nového a vzrušujícího? To a mnohem víc na vás čeká v jedinečné únikové hře PUZZLE ROOM, která má velmi blízko k televiznímu pořadu Pevnost Boyard.

» Pokračování »