2018 Hunter Game - Assassns Girl

Svatomartinské slavnosti v Praze

goose-148806_1280

Svatý Martin, svatomartinské trhy, pečená husa a košt svatomartinských vín. To vše patří k svátku podzimu. Sv. Martina slavíme 11.listopadu, ale vzhledem k tomu, že se u nás jedná hlavně o svátek výborné gastronomie, oslavy se mnohde konají i 14 dní. Tak přijďte ochutnat tu výborně vypečenou husičku a přijďte se pobavit. A víte, proč si vlastně v této době na husách tak pochutnáváme a jak dlouhá je tato tradice? Jestli příběh kejhajících hus neznáte, pak vám přinášíme i historii tohoto svátku. Přejeme vám dobrou chuť a vydařenou zábavu.

………………………………………………………………………………………………………………………

Kam na svatomartinské akce tento rok:

………………………………………………………………………………………………………………………
Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

Již proběhlé akce

………………………………………………………………………………………………………………………


………………………………………………………………………………………………………………………

Historie a tradice svatomartinských akcí u nás:

………………………………………………………………………………………………………………………

Kdo byl svatý Martin?

Svatý MartinSv. Martin patří mezi nejznámější svaté v celé Evropě. Byl římským vojákem, biskupem i prostým poustevníkem u známé francouzské řeky Loiry. Po jeho smrti se mnohá místa ucházela o jeho ostatky a tak jsou roptýleny snad po celém světě. I u  nás v katedrále sv. Víta jsou uloženy hned 2 a to Martinovo rameno a zub. Martinovo jméno také vniklo do lidových tradic a pojí se s ním jedny z nejznámějších pranostik i zvyků.

Martinův život nebyl, tak jak to u svatých bývá žádnou procházkou růžovou zahradou. Povídá se, že ač byl svatý Martin již jako mladý mírný a duchovně založený chlapec, musel již v 15ti letech nastoupit jako voják do římských legií. To se psal rok 331 našeho letopočtu. Pocházel z římské Panonie, dnešního Maďarska, města Szombathely a šel ve stopách kariéry svého otce – důstojníka římské armády. Do armády ho prý museli odvléct v řetězech, jak se bránil a i když se stal časem důstojníkem, nebyl typickým vojákem. Zacházel prý se svými zbrojnoši, jako sobě rovnými a měl s každým slitování. S armádou doputoval až do Galie na území dnešní Francie. A s Francií je pak spojen další Martinův život.

Nejznámější legenda z Martinova života hovoří o setkání s mznoucím žebrákem u městské brány francouzského Amiens. Martin žebrákovi daroval polovinu svého vojenského pláště, který před tím rozřízl svým mečem, aby nezmrznul. Z této historie také pochází největší poselství Martinova života – chápající a slitovná láska. Legenda dále vypráví, že hned následující noci měl Martin zjevení, ve kterém poznal, že je čas odejít z armády a věnovat se mnišskému životu. Zůstal v Galii, kde tehdy začaly vznikat první evropské kláštery a jeden také sám založil. Bylo to ve městě Tours. A tady se nám již začínají prolínat legendy z Martinova života a dodnes udržované zvyky u nás. Martin prý v Tours nebyl oblíbený mezi církevními hodnostáři, protože nebyl z té správné rodiny, nenosil správné oblečení, neměl správné vzdělání, ale lidé ho naopak milovali. Rozhodli se tedy, že ho zvolí svým biskupem. Martin to ale nechtěl a schoval se v místmím husinci. Husy ho svým kejháním prozradili a Martin se tak stal na dlouhá léta biskupem. V lidové tradici jsou husy za tento svůj přečin na svátek sv. Martina trestány, končí na pekáči – a tvrdí se, že je to za to, že prozradily Martinův úkryt. Sám Martin, už jako biskup jim tento osud prý předurčil v jednom ze svých kázání. Těžko říct, zda to je nebo není pravda, protože když se odchýlíme od legend, tak víme, že se Martin už jako biskup věnoval misijním cestám a obracení tehdejších Galů na křesťanství a ve velkém nechal ničit jejich modly a posvátná místa, jako např. dnes tak oblíbené megalitické řady v Bretaňi.

Dnešní svátek sv. Martina se slaví na den jeho pohřbu v roce 397, 11. listopadu. Martin zemřel na tehdejší dobu v neuvěřitelných 81 letech a stal se jedním z prvních patronů Evropy. Jinak je také patronem vojáků, jezdců, kněžích, žebráků a krejčích.

Svatomartinské zvyky a tradice:

Svatomartinská husaSe svatým Martinem je spojován zvyk stáčení a koštování mladých vín. Tento zvyk je znám již od 13. století, kdy vše z polí bylo bezpečně uskladněno a vrcholily oslavy dobré úrody před přísným adventním půstem. Mezi oblíbenou pochotku k vínu patřily svatomartinské rohlíčky a již zmíněné husy, které se k této příležitosti musely řádně vykrmit. Krmily se šiškami, aby byly pořádné a tučné a nakrmila se z nich celá početná rodina. Víno pak správní vinaři otevírají 11.11. v 11 hodin a 11 minut.

Často se také říká, že 11. listopadu přijíždí Martin na bílém koni – a opravdu, historicky průměrné vypočítané datum prvního sněžení u nás je 11.listopadu.

Svatomartinská husa 1

Další výstavy, akce a informace naleznete v kalendáři akcí – kliknutím zde přejdete do kalendáře

Upozornění: informace uvedené v jednotlivých článcích uvádějí sami organizátoři výstavy. Internetové stránky www.praguecityline.cz nemohou garantovat aktuálnost a pravdivost těchto informací.

apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »