Halloween

Blíží se Halloween, a ačkoli tento svátek nemá u nás tak hlubokou tradici, koná se v Praze řada zajímavých akcí pro děti – jak jinak, než se strašidelnou tématikou. Kde se vlastně Halloween vzal, proč jej lidé slaví a s jakými zvyky je spojován? Víte vůbec, proč se právě na Halloween dlabou obličeje z dýní?

Seznam akcí v Praze věnovaných k Halloweenu v roce 2014:


Seznam akcí v Praze věnovaných k Halloweenu v roce 2013:
Žádné Události

To vše a mnohem více se dozvíte v následujícím příspěvku.

Historie Halloweenu
Halloween představuje anglosaský lidový svátek. Slaví se každoročně 31. října den před Svátkem všech svatých a Dušičkami. Kořeny tohoto svátku vycházejí z prastaré tradice dávných Keltů, kteří se loučili s létem a slavili příchod nového roku přesně tento den. Samotný název označuje anglickou zkratku „All-Hallows-eve“, tedy Předvečer Všech svatých.

Halloween1

Jak vypadají oslavy
K oslavám Halloweenu neodmyslitelně patří strašidla, vyřezávané dýně se světlem uvnitř, duchové, čarodějnice a hlavně strašidelné kostýmy. Ty si oblékají zejména děti, které v tajuplných maskách obcházejí domy s tradičním pořekadlem „Trick or treat“ – „Koledu, nebo vám něco provedu“ a koledují o sladkosti. Podle všeho symbolizují tyto převleky snahu přiblížit se duchům zemřelých. Svátek je oblíbený zejména v Americe, Anglii, Austrálii a jiných anglicky mluvících zemích.

Proč právě vydlabané dýně?
Když se řekne Halloween, řadě z nás se vybaví především vydlabané obličeje v oranžových tykvích. I tento zvyk je opředen zajímavou legendou. Traduje se, že kdysi dávno žil muž jménem Hrozný Jack, který byl tak zlý, že ho nechtěli vzít ani do pekla. Od té doby se Jack s takto vydlabanou dýní toulal světem a hledal si kamaráda.

Halloween2

Halloween v Čechách
V České republice
oslavy Halloweenu příliš velkou tradici nemají. Jedná se spíše o komerční záležitost, kterou upřednostňují zejména děti, které se rády převlékají za strašidla, dlabou dýně apod. V České republice se namísto Halloweenu slaví Svátek všech svatých, nazývaný též Dušičky,  které připadají na 2.11.2013. Lidé v tento den navštěvují hřbitovy a vzpomínají na své zemřelé.

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Karlův most: -zde
Židovská Praha: -zde
Kampa: - zde
Vyšehrad: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Národní galerie v Praze: -zde
Stromovka a výstavistě:-zde
Letná: - zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Pražský hrad - Královska zahrada

Pražské zahrady a parky

Praha nabízí mnoho zahrad a parků. Některé jsou okrasné a nabízejí úžasnou podívanou. Jiné jsou oázou klidu a pohody. Je velice důležité občas odejít z ruchu velkoměsta do zahrady a parku a uvědomit si jak je příroda krásná

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Trojský zámek | Prague River Town » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář