Halloween

Blíží se Halloween, a ačkoli tento svátek nemá u nás tak hlubokou tradici, koná se v Praze řada zajímavých akcí pro děti – jak jinak, než se strašidelnou tématikou. Kde se vlastně Halloween vzal, proč jej lidé slaví a s jakými zvyky je spojován? Víte vůbec, proč se právě na Halloween dlabou obličeje z dýní?

Seznam akcí v Praze věnovaných k Halloweenu v roce 2014:


Seznam akcí v Praze věnovaných k Halloweenu v roce 2013:
Žádné Události

To vše a mnohem více se dozvíte v následujícím příspěvku.

Historie Halloweenu
Halloween představuje anglosaský lidový svátek. Slaví se každoročně 31. října den před Svátkem všech svatých a Dušičkami. Kořeny tohoto svátku vycházejí z prastaré tradice dávných Keltů, kteří se loučili s létem a slavili příchod nového roku přesně tento den. Samotný název označuje anglickou zkratku „All-Hallows-eve“, tedy Předvečer Všech svatých.

Halloween1

Jak vypadají oslavy
K oslavám Halloweenu neodmyslitelně patří strašidla, vyřezávané dýně se světlem uvnitř, duchové, čarodějnice a hlavně strašidelné kostýmy. Ty si oblékají zejména děti, které v tajuplných maskách obcházejí domy s tradičním pořekadlem „Trick or treat“ – „Koledu, nebo vám něco provedu“ a koledují o sladkosti. Podle všeho symbolizují tyto převleky snahu přiblížit se duchům zemřelých. Svátek je oblíbený zejména v Americe, Anglii, Austrálii a jiných anglicky mluvících zemích.

Proč právě vydlabané dýně?
Když se řekne Halloween, řadě z nás se vybaví především vydlabané obličeje v oranžových tykvích. I tento zvyk je opředen zajímavou legendou. Traduje se, že kdysi dávno žil muž jménem Hrozný Jack, který byl tak zlý, že ho nechtěli vzít ani do pekla. Od té doby se Jack s takto vydlabanou dýní toulal světem a hledal si kamaráda.

Halloween2

Halloween v Čechách
V České republice
oslavy Halloweenu příliš velkou tradici nemají. Jedná se spíše o komerční záležitost, kterou upřednostňují zejména děti, které se rády převlékají za strašidla, dlabou dýně apod. V České republice se namísto Halloweenu slaví Svátek všech svatých, nazývaný též Dušičky,  které připadají na 2.11.2013. Lidé v tento den navštěvují hřbitovy a vzpomínají na své zemřelé.

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Karlův most: -zde
Židovská Praha: -zde
Kampa: - zde
Vyšehrad: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Národní galerie v Praze: -zde
Stromovka a výstavistě:-zde
Letná: - zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Trojský zámek | Prague River Town » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář