Tip na výlet v Praze: Pražská náhorní plošina

PHA-Petrin11

Tato první turistická trasa Prahou, kterou zde pro vás uveřejňujeme, patří mezi naše nejoblíbenější. Téměř celá vede po rovině, nebo z mírného kopečka a proto  jsme ji nazvali Pražská náhorní plošina. Trasa vás povede od Letohrádku Hvězda až k Pražskému hradu, ke kterému přijdete shora, což není úplně obvyklé. Trasu je vhodné naplánovat na celý den.  Trasa je vhodná i pro cesty s dětmi a kočárky.

Letohrádek Hvězda – Ladronka – Strahov – Petřín – Strahovský klášter – Pražský hrad

Mapa výletu

Legenda/ vysvětlivky  k mapě
Červená čára – doporučená trasa výletu

Letohrádek Hvězda
Letohrádek hvězda - obora Naše trasa  začíná na tramvajové zastávce Vypich, na kterou nás pohodlně dovezou tramvajové spoje číslo 15, 22 nebo 25. Po vystoupení na zastávce si můžete odskočit na placené, čisté WC, které je právě součástí zastávky. Vydáme se však směrem k Letohrádku Hvězda.Od Vypichu se dáme doprava, kolem tramvajové točny, napříč travnatou loukou, po vyšlapané cestičce. Pozor si dejte zejména po dešti, kdy se z cesty stává bahnitá „klouzačka“.

Než se však na cestu vydáte, musíte přejít ulici Ankarskou. Asi po sto metrech přicházíme k jedné z bran do obory. Vstupujeme a naskýtá se pohled na hlavní cestu k Letohrádku Hvězda. Mluvíme o rovné, centrální cestě, kterou tvoří dvě rovnoběžné cesty se šotolinovým povrchem. Zhruba na každých dvaceti metrech si můžeme odpočinout na rozměrných lavičkách. Hvězda se nám stále blíží. Když dojdeme na místo, představuje se nám letohrádek v celé kráse a před ním menší obdélníkové náměstíčko. Pokud nechcete ještě do objektu, můžete se projet na kole okolo obory nebo projít další cesty a cestičky. Jen upozorňujeme, že po dešti mohou být cesty bahnitější s množstvím louží.

Letohrádek Hvězda: Letohrádek Hvězda
Letohrádek
byl postavený už v 16. století uprostřed Císařské obory a byl vystavěn na půdorysu šesticípé Davidovy (Šalamounovy) hvězdy. Základ je tak tvořen dvěma protínajícími se pravoúhlými trojúhelníky v kruhu o poloměru 60 stop. Jednotlivé cípy hvězdy, ale i meziprostory mezi nimi se zaobírajíantickým božstvem a postavám mytologie vůbec. Ty daly své jméno i oběžnicím. I každé podlaží je chápáno jako jeden živel – oheň, vzduch, voda a země. V letohrádku je také vystavena stálá expozice, která zachycuje vývoj stavby, ale také schéma bitvy na Bílé hoře. Mluvíme o národní kulturní památce. Místo může zaujmout i děti neboť v parku najdou tři hřiště s moderními hracími prvky. Rodiče se pak mohou projít hustými bučinami. Zejména k večeru jsou stromy krásně osvícené zapadajícím sluncem a místo nabývá ještě více klidnou atmosférou. V místě si můžete dojít na toaletu nebo se občerstvit.

Výlet - Pražská náhorní plošinaVýlet Pražská náhorní plošina – si můžete stáhnout  zde ve formě tištěné publikace zpracované do PDF formátu  přímo připravené  pro tisk. Přejít na stránku PDF ke stažení
-

-

…………………………………………………………………………………………………………………………

Letohrádek Hvězda
Liboc 25 c
Praha 6 – Liboc
160 00

Telefon: 235 357 938
E-mail:
post@pamatniknarodnihopisemnictvi.cz
Web:
http://www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz

Návštěvní doba:
duben a říjen: út – ne 10 – 17
květen – září: út – ne 10 – 18
zavírací den: pondělí

Vstupné:
dospělí: 60.-, snížené 30.- (osoby 6-18 a nad 60 let, studenti, ZTP/P a ZTP, skupiny od 4 osob výše)
zdarma (děti do 6 let, nositelé průkazů AMGg a ICOM, doprovod skupin žáků, studentů a osob se zdrav. postižením)

Bezbariérovost: Ne
GPS: 50°5’0.055″N, 14°19’35.756″E

…………………………………………………………………………………………………………………………

Ladronka
Park Ladronka Letohrádek můžete opustit několika východy, my však doporučujeme ten, kterým jsme do prostoru vstoupili a to zcela záměrně. Vrátíme se zpět na zastávku Vypich, přejdeme širokou ulici Bělohorskou a vstoupíme do prostoru, který je typický pro svoji rovinatost, travnatý povrch, nízké stromoví a četnost chodníčků, cyklostezek a laviček. Jsme na místě, kterému se říká Ladronka.

_

Když se po kterékoliv z cest vydáte, dříve či později dojdete k příjemné usedlosti s příznačným názvem Ladronka. Tam na vás čeká příjemná restaurace, bowling nebo půjčovna sportovního náčiní. Usedlost Ladronka Děti se opět mohou vyřádit na hřišti. Pokud s sebou budete mít náhodu notebook nebo mobilní telefon, můžete se připojit k internetu. Mají zde totiž wifi hotspot. Nás ale však zajímá spíše sportovní vyžití, myslíme, že o to tu jde především. Ladronka nabízí jemné, asfaltové povrchy, více méně bez kopečků, vhodné pro cyklisty a vyznavače in – line bruslí. Nebezpečí tak může pro pěší turisty být snad jen rozjetý, neopatrný sportovec. Místo využívají nejen sportovci, ale i milovníci procházek nebo lidé venčící své domácí mazlíčky. Pro ty je zde vyhrazen i prostor.

Usedlost Ladronka
Tomanova 1/1028
Praha 6
management@ladronka.com
tel.: +420 725 666 756

Rezervace Gourmet Restaurant
tel.: +420 724 103 539
Rezervace Bowling
tel.: +420 724 103 538

Půjčovna
tel.: +420 775 082 858
tel.: +420 723 792 547

Bezbariérovost: Ano
GPS restaurace: 50°4’43.796″N, 14°21’23.256″E

…………………………………………………………………………………………………………………………

Strahov
Park Ladronka Když procházíme celým areálem napříč, nabízí se nám skvělý orientační bod – televizní věž s množstvím satelitů po obvodu. Z areálu Ladronka doporučujeme výstup těsně před radiokomunikačními objekty, vyjdeme přesně u zastávky Televizní věž (autobus číslo 191) v ulici Tomanově. Vydáme se vpravo, zprava obejdeme televizní věž a dostaneme se na křižovatku ulic Tomanova a Skokanská, dáme se opět doprava, opět máme věž vpravo a dojdeme na křižovatku tvaru „T“ ulic Spiritka, Skokanská a Atletická. My přicházíme ze Skokanské a vydáváme se doleva, do ulice Atletické. Po dvou stech metrech přicházíme na další křižovatku s ulicí Běžeckou, jdeme stále rovně, míjíme dva stadiony a přicházíme k největšímu, třetímu v našem pěším pořadí Strahovský stadion Strahovskému (autobus číslo 143, 149, 217, GPS: 50°4’49.975″N, 14°23’22.324″E). Ten míjíme vlevo obejdeme jej až do ulice Vaníčkova. Přicházíme k bráně stadionu, naproti bráně je parkoviště. Jeho směrem se vydáme a vcházíme do vnitrobloku strahovských kolejí, v ulici Chaloupeckého. Obcházíme čtveřici hřišť a přicházíme k poslednímu pátému za kterým je ještě jeden kolejní panelák. Obcházíme hřiště zleva a vejdeme na chodník, podél kterého se táhne hradba.

Petřín
Petřín - zahrady Po několika metrech přicházíme na prostranství před lanovkovou stanicí Petřín (GPS: 50°4’54.911″N, 14°23’46.628″E). Na trase mezi Ladronkou a stadionem nenajdeme nic moc zajímavého, jdeme jen po asfaltových chodnících. Dbejte tak spíše na své bezpečí při projíždění vozidel.

Zpět ale k Petřínu.Ve stanici, která připomíná stanici metra se můžete opět občerstvit z automatů a také si dojít na toaletu. Lanovka na Petřín jezdí ze stanice Újezd, přes stanici Nebozízek, každou čtvrthodinu. Z prostranství před stanicí se vydáme doleva a míříme k Petřínské věži. Procházíme příjemným, klidným parkem, který je propleten asfaltovými chodníčky a posetý lavičkami. Za teplého počasí jsou travnaté plochy výborným místem pro odpočinek. Asi po sto metrech od prostranství se dáme doprava a jdeme stále rovně až k věži. Něco málo si také o ní povíme.

Petřínská rozhledna Petřín - rozhledna
Železnou věž, vysokou 60 metrů, postavil František Prášil z podnětu Klubu českých turistů v rámci Jubilejní výstavy roku 1891 jako volnou kopii pařížské Eiffelovy věže. Rozhledna je asi pět krát menší než její francouzský vzor. Zasklená vyhlídková galerie je ve výšce 53m a vede k ní 299 schodů. Je z ní krásný výhled nejen na Prahu, ale i do širokého okolí. Pokud si zaplatíte za dalekohled, můžete se detailně podívat na Pražský hrad, shlédnout hradební zahrady nebo prohlédnout celou, červenými střechami pokrytou Malou Stranou. Konstrukci rozhledny vyrobila mostárna „První českomoravské strojírny“ v Praze a její hmotnost je 170 tun. V suterénu věže je zpřístupněna výstava „Jára Cimrman – génius, který se neproslavil“. Je zde možné shlédnout např. dětský kočárek, ve kterém byl Cimrman odchován, jeho dřevěný houpací koník a z vynálezů např. bicykl pro hasičské sbory nebo drezína Louda na ruční pohon. Je zde umístěna i expozice o Klubu českých turistů. Upozorňujeme dále, že pokud na petřínskou rozhlednu vystoupáte, počítejte se tím, že za větru se špice mírně, avšak znatelně vychyluje. Na to vás ale jistě upozorní břišní peristaltika. Nabídne se ale nádherný pohled na celou metropoli. Krásně se představí mosty přes Vltavu, v dálce, na obzoru jsou vidět pražské mrakodrapy, výtečný je pohled na Pražský hrad, protilehlá nábřeží, Tančící dům anebo Národní divadlo. Rozhodně doporučujeme na ochozu rozhledny pár chvil pobýt a dlouze se kochat.V přízemí rozhledny jsou umístěny toalety, můžete si zde koupit i nějaký suvenýr a opět se můžete občerstvit.

Petřín - Bludiště Na Petříně ale chvilku zůstaneme. Když vyjdeme z věže, vydáme se doleva. Po pár metrech přijdeme k zrcadlovému paláci. Pokud máte fotoaparát nebo i pokud jej nemáte, zažijete spoustu legrace. V budově jsou totiž zrcadla, která vaše těla vtipně deformují. Po prohlídce vyrazíme zpět k rozhledně. U ní zahneme doprava a jdeme po dlážděné cestě, lemované vysokými listnáči až ke schodům. Pozor si dejte zejména v zimě. Schody, které míří do areálu Strahovského kláštera mohou být namrzlé a hrozí větší nebezpečí zranění. Po dešti můžete být mírně ušpiněni jemným písečkem. Schody však opět nabídnou překrásný pohled na Prahu a opět musíme důrazně doporučit vzít si fotoaparát.

Petřín

Otevřeno:
Říjen, Březen: denně 10:00 – 20:00
Listopad – Únor: denně 10:00 – 18:00
Duben – Září: denně 10:00 – 22:00
Prodej vstupenek končí 30 min. před uzavřením.

Provozní řád lanové dráhy:

Duben – Říjen: denně od 9:00 – 23:30 (intervaly 10 min.)
Listopad – Březen: denně od 9:00 – 23:20 (intervaly 15 min.)

cena: přestupní MHD jízdenky

jízda trvá 4 minuty
není zajištěn bezbariérový přístup

Vstupné:
Plné: 100 Kč
Snížené: 50 Kč (děti od 6 – 18 let; studenti do 26 let, důchodci)
Mimořádně snížené: 20 Kč (ZTP; ZTP+P, skupina dětí (max.30) do 10 let s doprovodem (max.2 osoby)
Rodinné: 250 Kč (max.2 dospělí + max.4 děti do 15 let)
Společná – Petřínská rozhledna + Bludiště: 150 Kč

Bezbariérovost: Ne

GPS rozhledny: 50°4’58.104″N, 14°23’42.713″E

…………………………………………………………………………………………………………………………

Strahovský klášter Petřín - výhled na pražský hrad

Po schodech přijdeme k domku a u něj se dáme doprava. Stále se ukazuje nádherné pražské panorama. Za krásného počasí vše kolem kvete. Přijdeme na malé rozcestí a dáme se ostře vzad, po malém kopečku a vejdeme přímo do zahrad. Přímo před sebou máme unikátní Strahovský klášter. K němu můžeme pomaličku dojít, kochat se můžeme zahradou, rozkvetlými stromy a pokud jdete s přítelkyní nebo přítelem, toto místo si jistě vychutnáte. Auta jezdí daleko a určitě se v místě i lépe dýchá. Odsud jsou opět ty nejkrásnější výhledy na hrad a nábřeží a Vltavy. Přicházíme ke Strahovskému klášteru premonstrátů, který si v krátkosti představíme.

Strahovský klášter Strahovský klášter je nejstarší klášter v Čechách (známý je i klášter v Teplé na Karlovarsku), založený roku 1140. Bavíme se o jedné z největších a nejvýznamnějších architektonických památek Čechách. V klášteře, který byl po roce 1990 obnoven, sídlí také Památník národního písemnictví a součástí kláštera je slavná Strahovská knihovna a obrazárna.

Strahovský klášter Za Strahovským klášterem se také nachází stylová restaurace Peklo. Pokud se vám tam nebude líbit, můžete projít okolo zmíněného památníku písemnictví k restauraci Klášterní pivovar s nabídkou staročeské kuchyně a českého piva. Nesmíme zapomenout na pohostinství Bellavista s terasou. Nesmíme dále zapomenout na fakt, že jsme v Praze a že se právě nacházíme v místě, kde jsou na pár stovkách metrů čtverečních nahuštěny architektonické skvosty. Když si areál těsně kolem kláštera projdete, ať jdete ze kteréhokoliv směru, přijdete k Muzeu Miniatur s expozicí, která představuje technologie výroby miniaturních předmětů a jejich historii, pokračovat můžete ke kostelu svatého Rocha, od kostela napříč je další z kostelů – kostel Nanebevzetí Panny Marie a samozřejmě komplex samotného kláštera. Samozřejmě, že se na několika místech areálu kláštera můžete občerstvit, na toaletu si pak můžete dojít v restauračních zařízeních. Za přívětivého počasí můžete zahradami a zákoutími projít, posedět ve stínu stromů s knihou. Relaxačních možností zde najdete doopravdy bezpočet.

Strahovský klášter:
Strahovské nádvoří 1/132, 118 00 Praha 1
Ústředna: 233107711
Fax: 233107752
e-mail: ukstrahov@volny.cz, eva.doubkova@strahovskyklaster.cz
www.strahovskyklaster.cz

Bezbariérovost: Ne

Spojení:
Tramvaj: 22, 23

GPS klášter: 50°5’13.085″N, 14°23’26.861″E

…………………………………………………………………………………………………………………………

PRAŽSKÝ HRAD Pražský hrad - vstupní brána
Naše procházka se však chýlí ke konci. Naše kroky nyní zamíří do poslední etapy výletu – míříme na evropský skvost – Pražský hrad. Od Strahovského kláštera vyjdeme směrem doleva, do mírného kopce, kolem hotelu Questenberk. Výstup je ukončený v ulici Úvoz. Na křižovatce se vydáme doprava, po dlážděném chodníku a asi po čtyřech stech metrech přijdeme na křižovatku s ulicí, opět dlážděnou, Ke Hradu. Po ní se vydáme do kopečka. Přicházíme na Hradčanské náměstí (GPS: 50°5’22.918″N, 14°23’52.906″E). Vejdeme na první nádvoří, můžeme se vyfotografovat s příslušníky hradní stráže a procházíme na druhé nádvoří. Po levé straně se tyčí kaple Svatého kříže a tato kaple na Pražském hradě byla postavena v roce 1762 Anselmem Luragem. Přestavěna byla v letech 1852 až 1858 a vyzdobena plastikami sv. Petra a Pavla od sochaře Emanuela Maxe. Od roku 1961 je zde umístěn svatovítský poklad. Opět doporučujeme fotografovat co to jde.

Pražský hrad - chrám sv. Víta Středem projdeme na třetí nádvoří, kde vás doslova přivítá chrám sv. Víta (GPS: 50°5’26.027″N, 14°23’59.196″E) . Nyní dáváme další fotografické doporučení. Postavte se před vchod na nádvoří a vyfoťte si čelo chrámu. Je zajímavé, jak na fotografii památka vypadá neskutečně monumentálně.

Zajímavostí je, že Chrám sv. Víta, Václava a Vojtěcha, jak se objekt celým jménem jmenuje, je hlavní a největší pražský chrám. Pražský hrad - chrám sv. Víta Je to trojlodní gotická katedrála s příčnou lodí, ochozem a věncem kaplí za chórem a s třemi věžemi. Východní část obsahující chór s kaplemi a velkou zvonovou věž je původní stavba gotického období. Západní část – průčelí s věžemi – byla přistavěna v 19. a 20. století. Chrám stojí na místě rotundy z 10. století, nahrazené románskou bazilikou. Byl založen v roce 1344 jako gotická katedrála, budovaná Fracouzem Matyášem z Arrasu do roku 1352 a Petrem Parléřem v letech 1353 až 1399. Chrám byl dostavěn v letech 1873 až 1929 podle projektu a za vedení Josefa Mockera. V chrámu jsou pohřbeni čeští králové. V chrámu si také v době druhé světové války zkoušel české korunovační klenoty zastupující říšský protektor Reinhard Heyndrich. Nic nedbal na legendu o tom, že kdo si korunu a není ji hoden, nasadí, do roka a do dne zemře. Legenda se vyplnila, zanedlouho poté byl zabit českými atentátníky. Hrad je sídlem českého prezidenta.

Pražský hrad - Zlatá ulička V areálu hradu je možno  zakoupit pohled a hned jej také poslat na poště, která je naproti chrámu. Samozřejmostí jsou bankomaty, občerstvení nebo informace. Doporučujeme si celý areál projít a navštívit například Zlatou uličku (GPS: 50°5’31.007″N, 14°24’13.717″E), tedy místo, kde za vlády Rudolfa II. žili řemeslníci a astronomové, když tam budeme mířit, zastavit se můžeme i v bazilice svatého Jiří (GPS: 50°5’28.064″N, 14°24’8.066″E). Doporučujeme fotografovat a fotografovat. Doopravdy to stojí za to.

Více informací o Pražském hraduzde přejděte na stránky o Pražském hradu

Informační centrum Pražského hradu:

Hrad III. nádvoří 48/2
119 00 Praha-Hradčany
Telefon: +420 224 373 368
Fax: +420 224 373 238
E-mail: tourist.info@hrad.cz
www.hrad.cz

Otevírací hodiny:
Pondělí 9:00 – 18:00
Úterý 9:00 – 18:00
Středa 9:00 – 18:00
Čtvrtek 9:00 – 18:00
Pátek 9:00 – 18:00
Sobota 9:00 – 17:00
Neděle 9:00 – 17:00

Bezbariérovost: Ne

GPS Infocentra: 50°5’25.551″N, 14°23’59.479″E

…………………………………………………………………………………………………………………………

PRAGUECITYLINE - průvodce po Pražském hraduPrůvodce po Pražském hradu:
Průvodce po Pražském hradu si   můžete stáhnout zde ve formě tištěného  průvodce    PDF – Průvodce Pražský hrad

-

-

-

Pražský hrad - Jizdárna Pro cestu zpět zvolíme stejnou cestu, jakou jsme přišli. Vrátíme se na druhé nádvoří, odbočíme vpravo, projdeme podchodem, opět se můžeme vyfotografovat s hradní stráží a poté už zamíříme na tramvajovou zastávku. Než se tam dostaneme, můžeme ještě navštívit Jízdárnu pražského hradu (GPS: 50°5’32.592″N, 14°23’54.496″E). Jde o dvoukřídlou budovu postavenou na konci 17. století podle návrhu francouzského architekta Jana Matheye stavitelem Jakubem Antonínem Canevallem. V současné době je zde umístěna výstavní síň. Po cestě si můžete dojít na toaletu a naproti zastávce se občerstvit. Z tramvajové zastávky Pražský hrad jedou tramvaje číslo 22, 23 můžeme jet směrem na Bílou horu nebo směrem do centra.

Pražský hrad - zahrady A co závěrem? Celá trasa není nijak fyzicky náročná. Mohou ji absolvovat rodiny s dětmi, senioři, ale i vyznavači běhu. Pár kopců se najde, ovšem nejsou nijak drastické. Jde o mírná stoupání, která se dají, jak se říká udýchat, výletním tempem. Prochází se hlavně po zpevněných asfaltových nebo dlážděných površích. Výjimku tedy tvoří jen Letohrádek Hvězda s oborou a jeho přístupová cesta. Procházka je dlouhá něco málo přes osm kilometrů. Doporučujeme si vzít pohodlnou obuv pro pochod zejména ve městě. Naopak rozhodně nedoporučujeme vzít si lodičky nebo boty na jehlách. Jak již bylo řečeno, část cesty se odehrává na kostkovém či dlážděném povrchu. Na trase vás nečekají žádné záludnosti, u letohrádku jsme upozorňovali jen na bahno a louže. Pokud projdete trasu jenom tak, bez prohlídek a zastavení na fotografování, máte „splněno“ za dvě a půl hodiny, v opačném případě, pokud máte rádi historii a romantičtější pojetí procházek, naplánujte si výlet na celý den.

« « Botanická zahrada Univerzity Karlovy – bez bariér | Jaroslav Hlava – nejslavnější český patolog » »

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.