Archiv "tradice a zvyky":

novy-obrazek4

30. 12. 2016

Pražské židovské město a jeho památky

ŽIDOVSKÉ MĚSTO – JOSEFOV Židovské osídlení Prahy má velmi starou tradici – židovští obchodníci a penězoměnci se v Praze usazovali již od 10. století. Původní osada v oblasti Malé Strany byla v polovině 12. století vystřídána osídlením na dnešním Josefově. » Pokračování »

22. 10. 2013

Halloween

Blíží se Halloween, a ačkoli tento svátek nemá u nás tak hlubokou tradici, koná se v Praze řada zajímavých akcí pro děti – jak jinak, než se strašidelnou tématikou. Kde se vlastně Halloween vzal, proč jej lidé slaví a s jakými zvyky je spojován? Víte vůbec, proč se právě na Halloween dlabou obličeje z dýní? » Pokračování »

26. 9. 2012

Vinobraní tradice a oslavy vína

S příchodem podzimu nastává doba, ke které neodmyslitelně patří slavnosti vína zvané Vinobraní. Na slavnosti se připravují vinaři z celé republiky, aby nabídli milovníkům vína to nejlepší ze své produkce. Jaké je vlastně historie oslav vína a jak takové oslavy probíhají? » Pokračování »

Masopust

1. 2. 2012

Masopust – tradice a zvyky

Ačkoliv masopust není svátkem církevním, přece jen je liturgií trochu ovlivněn. Je to totiž doba, které předchází postnímu předvelikonočnímu období. Lidé se v čas masopustu veselili, hodovali a tancovali, protože od popeleční středy následoval půst, během kterého si na voňavé vepřové hody museli nechat zajít chuť. K oslavám masopustu neodmyslitelně patřili masopustní průvody, plný zábavných kostýmů. Představíme vám, co lidé v období masopustu dělali a jak jej slavili, neboť v dnešní době se lidé k těmto tradicím opět navrací. » Pokračování »

Velikonoce12

28. 2. 2011

Velikonoční tradice

Velikonoce nejsou pouze svátkem církevním. Kromě křesťanských oslav jsou Velikonoce svátky, během kterých lidé dodržují určité zvyky a tradice. Dozvíte se, co lidé v období Velikonoc dělají a jak se na tyto svátky připravují, neboť čas pletení pomlázek, malování kraslic a pečení velikonočních beránků se rychle blíží. » Pokračování »

Velikonoce 04

28. 2. 2011

Velikonoce – význam a pranostiky

Co se vám vybaví, když se řekne Velikonoce. Někteří toto roční období považují za nejvýznamnější církevní období. Jiní zase za dobu, kdy ožívají starobylé tradice. Lidé se zabývají zdobením velikonočních kraslic, pletením pomlázek a přípravou tradičních jídel. Bez těchto symbolů bychom si Velikonoce dovedli jen těžko představit. Jaký je ale pravý význam Velikonoc? » Pokračování »