Vyšehrad rotunda sv. Martina – místo, kde se probouzejí kostlivci

Rotunda sv. Martina

Rotunda sv. Martina již od dávných dob v lidech vzbuzovala zvláštní pocity. Je to místo, ke kterému se váže snad nejvíce strašidelných pověstí. Zjevuje se zde černý ohnivý pes, můžete tu spatřit tajemný studený oheň anebo vás třeba vyděsí duch francouzského majora, který dříve strašíval místní posádku.

Vše o: Rotunda sv. Martina - více informací čtěte zde

Vyšehrad – Rotunda sv. Martina – panoramatická fotografie

Svatý Martin Vyšehrad - rotunda sv. Martina
A kdo byl onen sv. Martin, kterému je rotunda zasvěcena? Byl synem římského vojáka a podle dobové zvyklosti se jím stal rovněž. Ovšem později přijal křest a již dále se nechtěl bojů účastnit. Před jistým tažením, na které měl se svou družinou vyrazit, k němu přišel velitel a chtěl mu dát peníze. Avšak Martin je odmítl s tím, že do boje nepůjde a že chce vojsko opustit, protože jeho křesťanská víra mu bojovat zakazuje. To samozřejmě velitel nepochopil a označil ho za zbabělce a zrádce. Martin na to odpověděl, že bojovat sice nepůjde, ale bude kráčet s křížem před jejich vojáky. A to také udělal. K boji nakonec vůbec nedošlo, nepřátelé totiž přijeli s nabídkou na smír. Všichni to považovali za zázrak a Martinovi bylo dovoleno odejít z vojska.

Pověst se váže i k tomu, jak Martin přijal křesťanskou víru. Ještě v době, kdy sloužil jako voják, jednou v noci projížděl městem a spatřil žebráka. Bohužel na almužnu pro chudáka neměl, a tak mu chtěl dopřát alespoň trochu tepla. Sundal tedy svůj plášť a mečem ho rozťal napůl. Následující noci se mu pak zjevil sám Kristus. V rukou přitom držel onu půlku pláště, kterou Martin daroval žebrákovi. To na Martina natolik zapůsobilo, že se rozhodl přijmout křest.

Později Martin sloužil jako misionář. Papež ho chtěl odměnit tím, že mu udělí hodnost biskupa. Vypráví se, že Martin toto ze skromnosti nechtěl přijmout, a tak se před delegáty schoval do hejna hus. Ty ho však svým hlasitým kejháním prozradily. A proto s ním bývá spojován znak husy.

Praha 2 - rotunda sv. Martina A jak je to s kostlivci, kteří se u rotundy sv. Martina scházejí? Může se stát, že zde v noci najednou spatříte studený oheň, plápolající kolem rotundy. V tu chvíli byste asi měli co nejrychleji utíkat, protože to, co se bude dít dál, není určeno očím smrtelníka. Najednou totiž kosti, zahrabané v zemi, jakoby ožijí. S prvním úderem, který ohlašuje půlnoc, se zem rozestoupí a kosti z ní vyletí. Jakmile dopadnou na zem, začnou zlověstně chrastit. To jedna kost hledá druhou tak, aby se poskládaly do lidské kostry. Nakonec se připojí i lebka. A v tu chvíli začne podivná slavnost kostlivců, kteří jako by tančili a snad se i radovali. Avšak k ránu jejich rej ustane. S prvními paprsky slunce se kostry opět rozpadnou a zem je přijme pod svoji ochranu.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Národní kulturní památka Vyšehrad
V Pevnosti 159/5b
Praha 2    128 00

Spojení:
Metro trasa C -  stanice Vyšehrad
Tramvaj číslo  7, 8, 24 - stanice  Albertov
Tramvaj číslo 3,7,17,16 - stanice Výtoň.

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Rotunda sv. Martina 50.063627, 14.420650 Rotunda sv. Martina Rotunda sv. Martina již od dávných dob v lidech vzbuzovala zvláštní pocity. Je to místo, ke kterému se váže snad nejvíce strašidelných pověstí. Zjevuje se zde černý ohnivý pes, můžete tu spatřit tajemný studený oheň anebo vás třeba vyděsí duch francouzského majora, který dříve strašíval místní posádku. Adresa: Národní kulturní památka Vyšehrad V Pevnosti 159/5b Praha 2    128 00 http://www.praguecityline.cz/pamatky/rotunda-sv-martina

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version)

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version) (velikost souboru: 15,1 MiB)

Aktualizováno: 5.1.2016 - In the guide will find a map. The map shows tourist route. This route we recommend as the best way through Prague 2, you will see all the most important. In the map are marked stops at major sights, the description in the text guide.

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Karlovo náměstí – největší evropské náměstí | Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty UK » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář