Prague boats

Veletržní palác – tajemství a zajímavosti

Pha_NG_veletrzni palac120518_009

Zajímalo by vás, co se v minulosti odehrávalo za zdmi Veletržního paláce. Věděli jste, že zde již byla vystavena Slovanská epopej a že právě Veletržní palác sloužil za války jako jedno ze shromaždišť Židů ke transportům do koncentračních táborů? To vše a mnohá další tajemství vám nyní prozradíme.

Rozcestník: vše o Veletržním paláci čtěte zde

Slovanská epopej poprvé vystavena veřejnosti
Praha 7 - Veletržní palác - budova Na podzim roku 1928 odhalil Veletržní palác, u příležitosti svého slavnostního otevření, svou první veletržní expozici. Spolu s ní mohli návštěvníci paláce poprvé na vlastní oči spatřit dnes již proslulou Slovanskou epopej od Alfonse Muchy. Kdo mohl tehdy tušit, že se epopej do paláce za mnoho let opět navrátí.

Když do kina, tak do podzemí
Jen pramálo z vás ví, že bylo v podzemních prostorách Veletržního paláce v dobách první republiky vybudováno kino. Spolu s ním vznikla v přízemí paláce restaurace a v šestém patře kavárna s vyhlídkou.

Z Veletržního paláce vedla přímá cesta do koncentračních táborů
Neblahý osud postihl Veletržní palác v době II. Světové války, kdy budova namísto výstav, začala sloužit k nacistických účelům. V časech okupace byl Veletržní palác využíván nacisty jako shromaždiště židovských obyvatel, kteří byli odkud následně transportováni do koncentračního tábora Terezín. Transporty odjížděli z nedalekého vlakového nádraží Praha – Bubny.

Veletržní palác hořel šest dní Praha 7 - Veletržní palác - požár budovy (převzato z internetových stránek www.pozary.cz)
Požár zaznamenala strážkyně objektu při pravidelné pochůzce. Bylo to ve středu 14. srpna 1974 ve 21:00 hodin. Oheň se začal velmi rychle šířit po celé budově a přivolaní hasiči jej nebyli schopni zvládnout. Po několika vyčerpávajících hodinách hašení bylo nasazeno vodní dělo s výkonem 5 000 litrů vody za minutu, které se snažilo zkrotit divoké plameny vodu z Vltavy. Do Prahy byli svoláváni i hasiči ze Středočeského kraje. Požár byl zlikvidován až 20. srpna 1974 v 7,00 hodin, tedy po dlouhých šesti dnech. Vyvstaly otázky, co se shořelou budovou. Nakonec Veletržní palác jen o vlásek unikl demolici a došlo k jeho rekonstrukci.

Expozice, výstavy a akce Veletržního paláce

Adresa:
Dukelských hrdinů 47,
170 00 Praha 7 – Holešovice

GPS: 50°6’3.860″N, 14°25’58.032″E
GPS: 50.1010722N, 14.4327867E

Kontakty:
(+420) 224 301 122
vzdelavani@ngprague.cz

http://www.ngprague.cz

Vstupné:
Základní:250,-Kč
Snížené: 150,-Kč
Více informací o vstupném – klikněte zde

Bezbariérovost: Ano

Dopravní spojení městskou hromadnou dopravou:
tram. 6, 17 – zastávka  Veletržní palác
tram:1, 6, 8, 12, 17, 25, 26 - zastávka Strossmayerovo nám
metro trasa  C stanice Vltavská a dále tram.  do stanice Strossmayerovo náměstí a dále do ulice  Dukelských hrdinůV okolí Veletržního paláce jsou modré zóny. Zaparkovat lze v boční ulici Heřmanova, kde je oranžová zóna s placeným stáním.

Popis hromadné dopravy v Praze
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Našli jste v článku chybu ?  Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstaviště:-zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Prague_Boat-hodinova-plavba-po-vltave

A co takhle vyplout ?

Plavby po Vltavě s Prague Boats a Pražskou Paroplavbou. Pro všechny romantiky, milovníky plaveb, všechny, kdo se chtějí podívat na Prahu z jiného úhlu, mají rádi vůni vody nebo jednoduše nechtějí při poznávání šlapat pěšky máme skvělou nabídku na plavbu po Vltavě.

» Pokračování »


Vinobrani Uvodni

Vinobraní nejen v Praze

Navštivte nejvyužívanější stránku o Vinobraní. Najdete zde akce, které se k oslavě vína konají. S příchodem podzimu nastává doba, ke které neodmyslitelně patří slavnosti vína zvané Vinobraní. Na slavnosti se připravují vinaři z celé republiky, aby nabídli milovníkům vína to nejlepší ze své produkce.

» Pokračování »


den-deti-je-tu-a-s-nim-sleva-na-hracky-v-drevenem-svete-hracek-na-francouzske

Využívejte naše slevy, vždyť PRAHA není DRAHÁ

Slevy na zajímavé pražské akce, nebo na místa, o kterých si myslíte, že je stojí za to navštívit.

» Pokračování »


Muzeum Kouzlo starych casu 1

Neminout - Muzeum Kouzlo starých časů

Chcete vstoupit do romantického a obdivovaného viktoriánského a edwardiánského období po roce 1850 ? Obdivovali jste někdy kostýmy z filmů třeba viktoriánské Anglie ? Ty nekonečné proudy skvěle oblečených šlechticů, služek ... Tak zde uvidíte originály, perfektně koncipované do obrazů doby a příběhů....

» Pokračování »


Prague City Line - průvodce

Užijte si památky a život v Praze - Stahujte turistické průvodce a mapy ZDARMA !

Poznejte nejkrásnější památky a místa v Praze. Poznejte pražský život i na méně známých místech. Užijte si s připravenými slevovými kupóny v turistických průvodcích a mapách. STAHUJTE ZDARMA !

» Pokračování »


DinoParkZije-230x230px-sRgb

DINOPARK ŽIJE !

Na střechu Galerie Harfa se usadilo kolem padesáti prehistorických živočichů. Vypadá to, jako by se zde zastavil čas v Druhohorách. Neváhejte, a podnikněte společně s celou rodinou výlet do doby asi před 235 miliony let.

» Pokračování »

 

« « Obecní dům – představení památky | Veletržní palác – základní informace » »

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

1 reakce u článku “Veletržní palác – tajemství a zajímavosti”

  1. Václav napsal:

    Popis historie této stavby má jednu vadu. Zde nebylo shromaždiště pro židovské transporty do nacistických lágrů, to bylo přes ulici v jiných výstavních prostorách – dnes tam stojí Parkhotel. Říkalo se tomu také radiotrh, podle komodity, jež tam byla vystavována. Šlo o stavbu víceméně pouze dřevěnou. Vlastní Veletržní palác, na jehož stránce jsme, tedy palác Pražských vzorkových veletrhů, sloužil téměř stále jen obchodním účelům. Poválečné tzv. výsadní společnosti, tedy státní podniky zahraničního obchodu (jako první zde byl PZO Kovo), si po požáru paláce rychle pořizovaly nová sídla – Koospol v Šárce, Investa ve Vršovicích, Kovo u Libeňského mostu, Centrotex na náměstí Hrdinů, Motokov na pankrácké pláni.

Zanechat komentář