Štefánikova hvězdárna umožňuje pozorování hlubokého vesmíru

Petrin - Hvezdarna

Štefánikova hvězdárna na pražském Petříně umožňuje návštěvníkům denní i noční pozorování oblohy a zdokonalí vás ve znalostech astronomie. Každý den kromě pondělí a za jasného počasí můžete pozorovat vesmír velkými dalekohledy s odborným výkladem. Ve dne Slunce, po setmění Měsíc, planety a hvězdnou oblohu. A pokud počasí nepřeje, můžete navštívit ukázky práce s přístroji, výstavy a další odborné i zábavné programy.

………………………………………………………………………………………………………………………

Rozcestník: více článků o ŠTEFÁNIKOVĚ HVĚZDÁRNĚ 

………………………………………………………………………………………………………………………

Historie Štefánikovy hvězdárny Petřín - Štefánikova hvězdárna

Hvězdárna v Petřínských sadech byla vybudována a následně také zprovozněna Českou astronomickou společností v roce 1928. Veřejnosti byla otevřena roku 1929. Architekt a jeden ze zakládajících členů společnosti J. Veselík pro hvězdárnu přestavěl původní baštu opevnění se strážným domkem. Nejprve zde stála pouze jedna pozorovací kopule tzv. východní, ve které byl umístěn hledač komet, ale již o rok později stály i zbývající kopule a stavba byla dokončena. Postupně byla doplňována a vybavována nejrůznějšími zařízeními, které sloužily a některé stále slouží k astronomickému pozorování a bádání.  Hvězdárna byla pojmenována podle významného vojáka, generála francouzské armády, letce, spoluzakladatele československého státu a také astronoma Milana Rastislava Štefánika. Jeho sochu si můžete prohlédnout u vchodu před slunečními hodinami. V květnu 1945 byla hvězdárna ostřelována ustupujícími německými jednotkami a značně poškozena. Cenné dalekohledy byly naštěstí včas ukryty a díky tomu dodnes zachovány.

Reklama_PCL_STAHUJ_pruvodce_prahou_cz

TIP: Turistické průvodce a mapy ke stažení zdarma

Poznejte nejkrásnější památky a místa v Praze. Poznejte pražský život i na méně známých místech. Užijte si s připravenými slevovými kupóny v turistických průvodcích a mapách. STAHUJTE ZDARMA !

» Pokračování »

Dalekohledy a pozorovatelny  Petřín - Štefánikova hvězdárna - západní kopule

V prostorách Štefánkovy hvězdárny je umístěno množství dalekohledů, které slouží k astronomickému pozorování a bádání.

  • Hlavní kopule – Zeissův dvojitý astrograf. V hlavní kopuli, která je dominantním prvkem hvězdárny, se nachází tzv. Zeissův dvojitý astrograf, známý také pod názvem König. Tento hlavní dalekohled hvězdárně prodala vdova po vídeňském astronomovi Rudolfu Königovi a na jeho koupi přispěl i prezident T.G.Masaryk. Byl vyroben v letech 1905-1907. Má dva refraktory – optické dalekohledy s průměry 180 mm a 200 mm. Dalekohled je umístěn na pilíř o výšce 15 m. Zajímavostí je, že v základech pilíře jsou umístěny 2 urny s popelem zakládajících členů České astronomické společnosti a astronomů ing. Jaroslava Z. Štycha a Karla Anděla.
  • Západní kopule – Zeissův Zeissův Maksutov-Cassegrain. V západní kopuli je umístěn od roku 1976 zrcadlový dalekohled Zeissův Maksutov-Cassegrain z roku 1967. Jeho optika umožňuje sledovat až 2600 krát menší objekty než ty, které lze pozorovat pouhým okem.
  • Východní kopule - MEADE LX200 16″.  Naopak na východní straně je moderní dalekohled MEADE LX200 16″. Tato východní část hvězdárny se používá pouze pro odborné výzkumy a vědeckou činnost.
  • Pozorovací domeček – Zeissův Hledač komet. V pozorovacím domečku se pak nalézá Zeissův Hledač komet, pocházející z roku 1921. Tento hledač komet byl úplně prvním přístrojem, který byl do hvězdárny zakoupený a je úžasné, že je stále plně funkční. Jak napovídá název dalekohledu, jedná se o zařízení, které slouží k pozorování komet a slabé mlhoviny.

Činnost hvězdárny Petřín - Štefánikova hvězdárna

Kromě odborné činnosti ve Štefánikově hvězdárně po celý rok probíhají veřejná denní i noční pozorování oblohy. Pozorování vesmírných objektů jsou doprovázena odborným výkladem zaměstnanců hvězdárny. Pakliže do hvězdárny zavítáte, máte možnost si také prohlédnout přístrojové vybavení hvězdárny a stálou, astronomicky zaměřenou výstavu. Dále ve hvězdárně probíhají přednášky z astronomie a kosmonautiky.

Hvězdárna nabízí také speciální programy pro děti a pro žáky škol a školiček všech stupňů. V expozici nazvané Muzeum meteoritů si můžete prohlédnout rozsáhlou sbírku meteoritů přístupnou veřejnosti. Expozice nabízí i pohled na nejvzácnější meteority pocházející z Měsíce, Marsu nebo planetky Vesta. Některé meteority si můžete dokonce i potěžkat. Zvláštní část expozice je věnována významnému slovenskému astronomovi, letci a politikovi Milanu Rastislavu Štefánikovi, k jehož poctě nosí hvězdárna jméno Štefánikova. Ve zrekonstruovaném přízemí naleznete stylové Astrobistro, kde se můžete osvěžit kvalitním nealkem, či pivem, vychutnat si dobrou italskou kávu, nebo si dát něco menšího na posilněnou.

Zajímavosti aneb Co každý neví

Před stavbou Štefánikovy hvězdárny vznikla v roce 1917 Česká astronomická společnost a jedním z jejich cílů bylo zřídit v Praze hvězdárnu. Správné místo pro její umístění se nějakou dobu hledalo. Mezi  neúspěšné kandidáty patřila např. jedna z věží tehdejšího Wilsonova dnes Hlavního nádraží, později umělá jeskyně v Havlíčkových sadech – Grébovce nebi i věž pražského Klementina. Všechna tato místa ale z důvodu silného osvětlení okolí nevyhovovala.

obrazek_akce_1

TIP: Akce na tento víkend v Praze

Zajímá vás co dělat, co navštívit, kde se projít, co vidět on-line?

» Pokračování »

Štefánikovu hvězdárnu najdete také na turistické trase a v turistickém průvodci Prague City Line Petřínskými sady na Pražský hrad.

………………………………………………………………………………………………………………………

Zajímá vás více podrobností? Přečtěte si

………………………………………………………………………………………………………………………

Horizon planetarium

Pražské planetárium má největší kopuli v Čechách

Kosmické zážitky z planetária vás jistě zcela pohltí. Sál Cosmorama má totiž průměr kopule gigantických 23 m. Je největší v Čechách a řadí se k největším na světě. Je vybaven nemodernější diaprojekcí řízenou počítačem a laserem. Je v něm možné takřka libovolně předvádět pohyb hvězd, planet i celé hvězdné oblohy. Je to něco, co Vám žádný počítač ani kinosál nabídnout nemohou.

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

Virtuálně

………………………………………………………………………………………………………………………

Virtuální prohlídka Štefánikovy hvězdárny

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Kalendář akcí v Praze

Kalendář akcí v Praze

Nevíte, co s volným časem? S námi vám nejlepší akce v Praze už neutečou! Vyberte si podle svého gusta ...

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

HURÁ – Akce a vše vytvořeno speciálně pro děti:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

Hry, omalovánky, vystřihovánky a další aktivity nejen na doma:

Vesmírná zábava pro děti od Planetária

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:

Štefánikova hvězdárna
Petřín 205
110 00 Praha 1

GPS: 50.0812450N, 14.3980028E
GPS:
50.081194° N, 14.398222° E

Kontakt:
E-mail:informace@observatory.cz
Telefon:+420 257 320 540
Web: www.planeum.cz

Hvězdárna otevřeno: 

Úterý 14:00 – 18:00
Středa 14:00 – 18:00
Čtvrtek 14:00 – 18:00
Pátek 14:00 – 18:00      21:00 – 23:00
Sobota 11:00 ­­­– 18:00­­­    21:00 – 23:00
Neděle 11:00 ­­­– 18:00­­­

Vstupné:

DOSPĚLÍ 90 Kč
DĚTI OD 3 DO 15 LET, STUDENTI DO 26 LET (PO PŘEDLOŽENÍ PRŮKAZU) 70 Kč
RODINY (MAX. 2 DOSPĚLÍ + MAX. 4 DĚTI DO 15 LET) 220 Kč
SENIOŘI NAD 65 LET 70 Kč
DRŽITELÉ ZTP, ZTP/P (VČETNĚ PRŮVODCE) 40 Kč
ČLENOVÉ ČAS S PLATNOU PRŮKAZKOU 50 Kč
KROUŽKY A KURZY POŘÁDANÉ PLANETUM DLE PODROBNÝCH PODMÍNEK NA LEGITIMACI zdarma
INDIVIDUÁLNÍ PROHLÍDKA 2 500 Kč

Spojení:
Tram: 9121520222598 – Újezd – dále lanovou dráhou až na Petřín – dále pěšky k rozhledně
Bus: 176910 – Švandovo divadlo (odtud tramvají č. 12, 20 do zastávky Újezd) – dále lanovou dráhou až na Petřín,- dále pěšky k rozhledně
Bus:  149 – Stadion Strahov – dále podél strahovských kolejí směrem na Petřín
Metro – B Anděl (odtud tramvají č. 12, 20 do zastávky Újezd) – dále lanovou dráhou až na Petřín, – dále pěšky k rozhledně

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

Get directionsKML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-LogoWikitude-Logo
Štefánikova hvězdárna

loading map - please wait...

Štefánikova hvězdárna 50.081245, 14.398003

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Aktualizováno: 22.1.2016 - Tato pro mnohé nejromantičtější trasa v Praze vás provede nejkrásnější částí pražského vrchu Petřín, neminete Petřínskou rozhlednu, Bludiště, Růžový sad ani Strahovský klášter. Projdete místy s nejkrásnějšími výhledy na Prahu a v případě dobré viditelnosti i na daleké okolí Prahy. Nakonec vás cesta dovede až na Pražský hrad.

Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle

  Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle (velikost souboru: 4,7 MiB)

Aktualizováno: 27.10.2015 - Dear friends, this for many the most romantic track in Prague will take you around the most beautiful part of the Prague Petřín Hill, you will not miss the Petřín Lookout Tower, Mirror Maze, Rose Garden or Strahov Monastery. You will pass the places with the most beautiful views and in case of good visibility you will see also the distant surroundings of Prague. In the end the track will take you to Prague Castle. You can take a walk also in the evening or at ni-ght.The lanterns will be shining nicely and you will feel the atmosphere of the mysterious or even mystical Pra-gue.

………………………………………………………………………………………………………………………

DALŠÍ ZAJÍMAVÁ MÍSTA A AKCE V OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Petrin_Bludiste110416_004

Zrcadlové bludiště a síň smíchu

Petřínské bludiště je mimo jiné plné různě pokroucených zrcadel. Jakmile do nich pohlédnete, změníte se například v trpaslíky, nebo se vaše postava naopak prodlouží. Ne náhodou se tato část Bludiště nazývá síň smíchu. Každý, kdo se na sebe podívá, se smíchu jistě neubrání.

» Pokračování »

Petrin - Kostel sv. Vavrince101010_008

Církevní památky na Petříně

Na pražském Petříně se nachází několik církevních památek, které neodmyslitelně utváří atmosféru tohoto místa. Jsou to kostel sv. Vavřince, kaple Kalvárie, Boží hrob a Křížová cesta. Boží hrob byl postaven podle kaple, která stojí přímo v Jeruzalémě. Věříte že o Velikonocích ve tři hodiny odpoledne dopadá sluneční paprsek na obětní kámen přímo doprostřed kaple?

» Pokračování »

petrin_hladova-zed_110312_001

Hladová neboli Zubatá zeď

Roku 1361 v Praze vypukl silný hladomor a tak se král a císař Karel IV. rozhodl předcházet katastrofě v podobě šíření nemocí z hladu a nechal vystavět zeď, která dala chudým lidem obživu. Opravdu?

» Pokračování »

Petřínská rozhledna

Petřínská rozhledna je naše Eiffelovka

Petřínská rozhledna je jednou ze staveb, která neodmyslitelně patří k pražskému panoramatu. Někdy se o ní mluví jako o mladší sestře Eiffelovy věže v Paříži. U obou se počítalo s tím, že budou po určité době opět rozebrány. Naštěstí se tomu tak nestalo a my je můžeme obdivovat nebo se z nich kochat nejlepšími výhledy na celé město i dnes.

» Pokračování »

PHA-Strahovsky klaster01

Strahovský klášter - nejstarší premonstrátský klášter v Čechách

Strahovský klášter byl založen roku 1140, je to nejstarší premonstrátský klášter u nás a současně patří i mezi nejstarší premonstrátské kláštery na světě. V historii českých zemí hrál vždy významnou roli. Najdete zde také hrob zakladatele řádu sv. Norberta.

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

………………………………………………………………………………………………………………………

Památky Praha 1:- zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

« « Památník národního písemnictví a Literární archiv spisovatelů | Vesmírná zábava a vzdělání pro děti z planetária » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

4 reakce u článku “Štefánikova hvězdárna umožňuje pozorování hlubokého vesmíru”

  1. Duchacek napsal:

    Dobry den, chtěl jsem se optat.V pátek 31.10.2014 jsen videl mezi 18,15 az 18,30hod.na obloze padat velke ozárené těleso bylo to JZ smerem.Bylo to videt v Unhosti. Dekuji za odpověd

  2. Dr. Vladimír Svoboda napsal:

    Dobrý den,

    právě jsem rozbalil Hvězdářskou ročenku 2015 a nejsem si jistý, jestli Vaší pozornosti neunikl text aktivačního kódu na obálce připojeného CD („jakosti vymočme mladíkovým“). Fantazie tvůrců hesel bývá bujná, ale tohle exhibicionistické zažertování na účet jinak přeseriózní firmy mi připadá dost daleko za hranicemi vkusu.

    Nefunguje ani e-mailová adresa uvedená na obálce (rocenka.observatory.cz) s chybně uvedenou tečkou..

    Není třeba mi odpovídat, věřím, že ani Vás tenhle lapsus nezanechá klidnými.

    S pozdravem

    Dr. Vladimír Svoboda

  3. Svatava Pavlovičová napsal:

    Prosím chtěla bych se zúčastnit večerního pozorování oblohy nejlépe zítra jelikož je tak jasno. Napište mi prosím kdy se to koná, myslím v 18h? Ve Štefánikové hvčzdárně. Možná bychom byly 2 ženy. Jestli je nutne se takhle objednat? Děkuji S. Pavlovičová

  4. petrz napsal:

    Můžete si koupit on-line vstupenky, a v objednávkovém formuláři vidíte, jak je daný termín pro pozorování obsazený. Ale většinou pokud se nejedná o termín, ve kterém je na obloze nějaký výjimečný jev k pozorování, bez problémů si koupíte vstup na pozorování na místě. Redakce PCL

Zanechat komentář