Sochy a sousoší Vyšehradu I.

Vysehrad_Myslbekovy sochy Premysl a Libuse120730_008

Bájný Vyšehrad je plný různých soch a sousoší. Můžeme je rozdělit na sochy znázorňující slavné osoby spojené s Vyšehradem a na slavná díla z historie naší země. My Vás v dnešním článku seznámíme se s těmito slavnými díly.

-

Praha 2 - pohled na Vyšehrad

Vyšehrad

Pražský Vyšehrad patří dle legend k nejpamátnějším místům české historie. Klikněte na tuto upoutávku a přejděte na stránku o bájném Vyšehradě

» Pokračování »

Čertův sloup Vyšehrad - Čertovy kameny
Pozoruhodné umělecké dílo je usazeno i v Karlachových sadech. Jedná se o čertův sloup, který byl na Vyšehrad umístěn v roce 1888. Čertův sloup představuje několik kamenných sloupů, o kterých se dle pověsti traduje, že je na Vyšehrad donesl sám čert. Pověst vypráví, pekelník uzavřel sázku s místním knězem, že donese na Vyšehrad z chrámu sv. Petra v Římě sloup dříve, než kněz doslouží mši. Kněz však sázku vyhrál a vzteklý čert upustil sloup nad vyšehradským chrámem. Rozbitý strop se podle legendy dlouhá léta nedařilo zaklenout.

Myslbekovy kamenní strážci Vyšehradu
V blízkosti Libušiných lázní můžeme obdivovat sousoší od významného sochaře J.V. Myslbeka, který díla zhotovil v letech 1889 – 1897. Představují plastiky Přemysla s Libuší, Lumíra s alegorií písně, Ctirada s Šárkou a Záboje se Slavojem - postavy ze Starých pověstí českých. Málokdo už ale ví, že díla byla původně zhotovena pro nedaleký Palackého most. V únoru roku 1945 bylo při náletu na Prahu zasaženo několik mostů, spolu s nimi i Palackého most. Následně byla všechna Myslbekova díla přenesena do Vyšehradských sadů.

Ctirad a Šárka Vyšehrad - sochy - J.V.Myslbek Ctirad a Šárka
Sousoší znázorňuje postavy z Dívčích válek, Ctirada a Šárku. Pověst praví, že Ctirad našel jednou v lese svázanou Šárku. Byla to past od lstivě Vlasty, která Ctirada nenáviděla. Vypuknuly dívčí války, kdy dívky a ženy pobily Ctiradovi vojáky a Ctirada odvlekly na Děvín, kde jej umučily. Na místě, kde je sousoší umístěno, stával pravděpodobně původní románský palác českých knížat.

Libuše a Přemysl
Toto sousoší vyobrazuje kněžnu Libuši a jejího manžela Přemysla Oráče, který je považován za zakladatele dynastie Přemyslovců.

Lumír a Píseň Vyšehrad - sochy - J.V.Myslbek Lumír a píseň
Lumír byl slovanský pěvec, který se proslavil díky svému hudebnímu nadání. Po ukončení dívčích válek odmítl zazpívat vítězným mužům oslavnou píseň. Namísto toho zazpíval o slavném Vyšehradu, nad kterým se vznáší duše kněžny Libuše, poté zlomil svůj nástroj a navždy opustil Vyšehrad.

Záboj a Slavoj
Oba muži byli slovanští bojovníci, kteří společně se svými vojsky vyrazili proti nepřátelskému Luďkovi. Společnými silami nepřítele porazili, a pronásledovali je až k Alpám, kde převážnou část vojsk zajali.

TURISTICKÁ TRASA PRAGUE CITY LINE PRAHA 2

Toulejte se Prahou 2, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 2. Trasa je vyznačena přímo v ulicích! Nezabloudíte! Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

Adresa:
Národní kulturní památka Vyšehrad
V Pevnosti 159/5b
Praha 2    128 00

Spojení:
Metro trasa C -  stanice Vyšehrad
Tramvaj číslo  7, 8, 24 - stanice  Albertov
Tramvaj číslo 3,7,17,16 - stanice Výtoň.

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »

slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »

foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


« « Vyšehrad – budovy Vyšehradské kapituly II. | Vánoční trhy v Praze – přehled všech míst » »

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.