Právnická fakulta

Pha1 - Právnická fakulta031

Návštěvníci Prahy, kteří se vypravili na návštěvu Starého města od Čechova mostu, se často zastaví před budovou Právnické fakulty na náměstí Curieových a se zájmem si ji prohlížejí.

Rozcestník: Právnická fakulta

Počátky fakulty Právnická fakulta
Pokud se navíc někomu podaří prohlédnout si i centrální halu, pozná i zajímavý kontrast, způsobený rozdílem mezi zpracováním čelní fasády budovy a strohým prostorem mohutné haly, obklopené až k prosklenému stropu třemi patry postranních galerií.

S touto pozoruhodnou budovou spojila Právnická fakulta Univerzity Karlovy svůj život poté, co se na počátku třicátých let 20. století definitivně rozloučila s historickou budovou Karolina, kde sídlila od svého vzniku. V Karolinu se její ústavy po staletí tísnily v temných místnostech jeho odlehlé části. Po velkém úsilí se tehdy podařilo prosadit schválení projektu novostavby české univerzity, v níž by i Právnická fakulta nalezla svůj domov, a to na prostranství vltavského břehu na Josefově u Čechova mostu. Čtvrť byla ale před tím ještě asanována.

Právnická fakulta Za architekta byl vybrán v roce 1907 Jan Kotěra. Za přítomnosti mnoha významných hostů byl v roce 1908 rektorem UK prof. Jaroslavem Heyrovským (pozdějším nositelem Nobelovy ceny v oblasti polarografie) slavnostně položen základní kámen. Den poté byl na protějším pozemku položen základní kámen nové budovy německé univerzity, která měla být svým architektonickým tvarem přesným opakem stavby Kotěrovy.

Finanční potíže se fakultě nevyhnuly
Následující finanční a materiálové potíže a zejména události první světové války, práce na stavbách obou univerzit zabrzdily. Po vzniku ČSR v roce 1918 zcela změněná politická a ekonomická situace znemožnila, aby práce na nich pokračovaly podle původních záměrů. Došlo i k dalším obtížím, z nichž nejvážnější bylo úmrtí architekta v roce 1923.

Právnická fakultaa Přesto však začala státní správa v témže roce s pracemi na definitivní realizaci obou univerzitních budov. Šlo nyní o budovu pro fakultu právnickou a společnou budovu pro rektorát UK a fakultu teologickou. Provedením prací byl pověřen Kotěrův žák, architekt Ladislav Machoň. Tomu se však do začátku třicátých let podařilo dokončit pouze nynější budovu Právnické fakulty, která tak na dlouhou dobu zůstala jedinou na náměstí Curieových.

Nacistické drama ve škole
Je třeba připomenout, že ve zdech budovy Právnické fakulty UK došlo k mnoha dramatickým událostem. Tak například insigniáda a následné zatýkání studentů německou policií po pohřbu Jana Opletala v listopadu 1939. Stinné a vlastně i tragické stránky její historie jsou spjaty zejména s válečnou okupací budovy jednotkami SS, které z ní v průběhu Květnového povstání pražského lidu v roce 1945 ovládaly široké okolí.

Rozcestníky všech památek: ZDE

Současnost
Dnes je budova Právnické fakulty UK chráněnou kulturní památkou. V jejím suterénu se sice dosud nacházejí některé provozní celouniverzitní instituce (menza, tiskárna), jinak však budova slouží pouze výchově a výuce studentů práv. Všechny stavební úpravy, které po listopadu 1989 v budově proběhly a probíhají, mají za cíl zmodernizovat a zdokonalit vyučovací proces, aniž by se dotkly chráněného historického jádra.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:

Nám. Curierových 901/7
116 40 Praha 1 – Staré Město

GPS: 50.091717N, 14.417498E

Kontakt:

Tel: 420 221 005 111
Web: www.prf.cuni.cz

Spojení:

Metro trasa A - stanice Staroměstská

Dopravní spojení:

Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Právnická fakulta 50.091717, 14.417498 Právnická fakulta Návštěvníci Prahy, kteří se vypravili na návštěvu Starého města od Čechova mostu, se často zastaví před budovou Právnické fakulty na náměstí Curieových a se zájmem si ji prohlížejí. Adresa: Nám. Curierových 901/7 116 40 Praha 1 - Staré Město GPS: 50.091717N, 14.417498E Kontakt: Tel: 420 221 005 111 Web: http://www.praguecityline.cz/pamatky/pravnicka-fakulta

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží

  Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží (velikost souboru: 6,0 MiB)

Aktualizováno: 6.2.2017 Výlet Vás provede po pražském vltavském nábřeží kolem mnoha významných památek. O zajímavosti zde opravdu nebude nouze a my Vás při procházce po nábřeží upozorníme na poklady v okolí. Věříme, že tento výlet Vás obohatí a spoustu nových informací a příjemných zážitků.

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Židovská radnice | Jubilejní synagoga v Jeruzalémské ulici » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář