Obecní dům a jeho neobyčejné vybavení

Pha1 - Obecní dům018

Obecní dům je jednou z nejvýznamnějších pražských národních kulturních památek. Patří mezi nejvýznamnější pražské novosecesní stavby. Obecní dům se nachází nedaleko Prašné brány na Náměstí republiky.

………………………………………………………………………………………………………………………

Rozcestník: více článků o OBECNÍM DOMĚ 

………………………………………………………………………………………………………………………

Obecní dům a Prašná brána 

Historické události Obecní dům

Na místě dnešního Obecního domu původně stával Královský dvůr, rezidence českých králů. Tuto ojedinělou a honosnou stavbu nechal kolem roku 1380 zbudovat král Václav IV. Pravděpodobně z toho důvodu, že Pražský hrad neměl to potřebné pohodlí. Jako panovnická rezidence sloužil dvůr českým králům od roku 1383 do roku 1484. Nejednalo se však pouze o stavbu královského paláce. Součástí sídla byly i domy pro dvořany, lázně, lvinec a dokonce také zahrada.

Po králi Václavovi v paláci sídlil král a císař Zikmund Lucemburský, dále pak král Albrecht II. Rakouský, král Ladislav Pohrobek, král  Jiří z Poděbrad i král Vladislav Jagellonský, ale ten po nějaké době přesídlil ze dvora zpět na Pražský hrad.  Pozůstatků z doby královské se do současnosti mnoho nedochovalo. Snad je název přilehlé ulice Královodvorská a dále pak průchod do Prašné brány, jež se nalézá v Celetné ulici. Ze zdejšího Královského paláce  vycházely korunovační průvody českých králů, proto se Obecní dům nachází na počátku tzv. Královské cesty.

Reklama_PCL_STAHUJ_pruvodce_prahou_cz

TIP: Turistické průvodce a mapy ke stažení zdarma

Poznejte nejkrásnější památky a místa v Praze. Poznejte pražský život i na méně známých místech. Užijte si s připravenými slevovými kupóny v turistických průvodcích a mapách. STAHUJTE ZDARMA !

» Pokračování »

Interiér

Poté, co vstoupíme hlavním vchodem do hlavního vestibulu, okouzlí nás překrásné mramorové obložení a ornamentální mozaika na podlaze. Vpravo nalezneme Francouzkou restauraci, jejíž podoba je téměř původní. Unikátní původní papírové tapety byly restaurované a nalezneme je ve vyvýšeném salónku. Dalšími překrásnými doplňky jsou například historické hodiny, obrazy, či lustry.

Původní obklady, boxy z mahagonu či lavice potažené kůží na návštěvníky čekají v protilehlé Kavárně. Na samotný vestibul dále navazuje schodišťová hala. U sloupů si můžete povšimnout například původní pokladny či vrátnice.

Sály Obecního domu Obecní dům - Smetanova síň

Vlevo u schodiště se nachází vstup do Nového foyer, které slouží mimo jiné účely jako Kulturní a informační středisko a také jako místo pro občerstvení. Uprostřed haly nalezneme vstup do Amerického baru. Nutno podotknout, že se v prvním poschodí nalézá Hlavní foyer, ve kterém máme možnost spatřit původní svítidla, umělý mramor na stěnách, bohatou výzdobu. Tyto stěny nás zavedou do Smetanovy síně – do centrálních prostor Obecního domu, jež zabírá několik podlaží domu. Mezi další sály či salonky je nutné uvézt Riegrův sál, sál Primátorský, Grégrův, Palackého sál, salónek Orientální, Slovácký či Boženy Němcové. Tyto prostory jsou také pronajímány pro účely plesů či banketů, koktejlů, konferencí, kongresů, výstav či veletrhů, koncertů nebo módních přehlídek.

obrazek_akce_1

TIP: Akce na tento víkend v Praze

Zajímá vás co dělat, co navštívit, kde se projít, co vidět on-line?

» Pokračování »

Významné osobnosti

Na výzdobě Obecního domu se podílelo velké množství nejvýznamnějších  českých malířů a sochařů, jako například Jan Preisler, Mikoláš Aleš, Max Švabinský, František Ženíšek, Ladislav Šaloun, Josef Mařatka, Josef Václav Myslbek, Alfons Mucha

Exteriér Obecní dům

Návštěvníky i kolemjdoucí nezaujme pouze gigantický stavební komplex, ale nepochybně také stavební prvky a sochařské umění, které se na stavbě významnou měrou podepsalo. Jsou zde po celé délce fasády vyobrazeny alegorické výjevy z historie, dále legendární postavy, Praha či význační filozofové. Bohaté zdobení tak stavbě dodává jedinečnost a obdiv. Po několika rozsáhlých a finančně velice nákladných rekonstrukcích se Obecní dům stal po svém znovuotevření opět velice významným centrem společenského a kulturního života.

Technické zajímavosti

Obecní dům byl tedy postaven, jako reprezentativní stavba, jak po stránce architektonické, tak po stránce technické. Našli byste v něm supermoderní zařízení, v tehdejší střední Evropě nevídané. Např. 28 elektrických a hydraulických výtahů, vzduchotechniku s dálkovým ovládáním, centrální vysavač nebo největší elektrické varhany v Rakousku – Uhersku. Poprvé zde byl také použit výkřik pokroku – linoleum.

Obecní dům najdete také na turistické trase a v turistickém průvodci Prague City Line Praha 1.

………………………………………………………………………………………………………………………

Zajímá vás více podrobností? Přečtěte si

………………………………………………………………………………………………………………………

Obrázek Králův dvůr

Králův dvůr - Rezidence českých králů

Nyní se přesuneme v čase do období čtrnáctého století. Do doby, kdy na místě současného Obecního domu na Náměstí republiky v Praze, stávalo honosné sídlo českých králů jménem Králův dvůr (nebo také Královský dvůr). Ze dvora vyjížděly korunovační průvody, vedoucí až na Pražský hrad.

» Pokračování »

Korunovace Vratislava II

Královská cesta a korunovace českých králů

Královská cesta není název žádné pražské ulice a ani ji nenajdeme na žádné mapě. Přesto je často zmiňována v turistických průvodcích a patří mezi ta místa, která jsou lidmi nejhojněji navštěvovaná. Přiblížíme vám dobu, ve které Prahou procházeli královské průvody a lidé oslavovali nového krále, do kterého mnohdy vkládali všechny své naděje.

» Pokračování »

Karel IV. s manzelkou pozdvihuji kriz

Karel IV., český a německý král a římský císař

V temné kobce královského hradu Křivoklát, sedí na úzké pryčně teprve čtyřletý chlapec a po tváři ozářené úzkým paprskem denního světla se mu koulí jedna slza za druhou. Za dveřmi stojí urostlý muž v královské zbroji a zkoumavě chlapce pozoruje zamřížovaným okénkem.

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

Virtuálně

………………………………………………………………………………………………………………………

Virtuální prohlídka Obecního domu
………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

Kalendář akcí v Praze

Kalendář akcí v Praze

Nevíte, co s volným časem? S námi vám nejlepší akce v Praze už neutečou! Vyberte si podle svého gusta ...

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
náměstí Republiky 5
Praha 1 – Staré Město
Telefon: 222 002 101 – informace
Fax: 222 002 100
E-mail: info@obecni-dum.cz
Web:
http://www.obecnidum.cz

GPS:50°5’15.996″N, 14°25’39.933″E
GPS: 50.0877767N, 14.4277592E

Otevřeno: v době představení
Prohlídky:
http://www.obecnidum.cz/web/cs/turisticke-prohlidky

Vstupné:
dle probíhající akce

Bezbariérovost: ano
bezbariérový přístup z ulice  – výtah
bezbariérové WC

Spojení:
Tram:  6, 8, 14152651, 9496, 91, 92 – Náměstí Republiky
Bus: 207911905, 907 – Náměstí Republiky
Metro: B – Náměstí Republiky

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde


………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Obecní dům 50.087623, 14.428249 Obecní dům Obecní dům je jednou z významných pražských národních kulturních památek, patří mezi nejvýznamnější novosecesní stavby, byla v něm vyhlášena samostatná Československá republika v roce 1918. Adresa: náměstí Republiky 5 Praha 1 - Staré Město Telefon: 222 002 101 - informace E-mail: info@obecni-dum.cz Web: http://www.praguecityline.cz/pamatky/obecni-dum GPS:50°5\'15.996\"N, 14°25\'39.933\"E Otevřeno: v době představení

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Reiseführer Prague City Line Prag1 - historisches Zentrum von Prag

  Reiseführer Prague City Line Prag1 - historisches Zentrum von Prag (velikost souboru: 6,4 MiB)

Aktualisiert: 30.10.2018 Enthält RABATT-COUPONS. Ihr habt gerade den Reiseführer für Eure Streifzüge durch Prag den Reiseführer ausgewählt, der Euch durch die schönsten Orte in Prag führt. Durch die Orte, die jeder Tourist als Erster besuchen sollte.

………………………………………………………………………………………………………………………

DALŠÍ ZAJÍMAVÁ MÍSTA A AKCE V OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »

Prašná brána_čtverec

Prašná brána byla součástí středověkých hradeb Prahy

Prašná brána byla součástí středověké hradby, která obepínala celé Staré Město a bylo jí možné do města vejít. Byla postavena roku 1475 v gotickém slohu Matějem Rejskem z Prostějova jako dar Staroměstských králi Vladislavu Jagellonskému

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

………………………………………………………………………………………………………………………

Památky Praha 1:- zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

 

« « Obecní dům – právě zde byla vyhlášena samostatná republika v roce 1918 | Petřínská rozhledna – jedna z největších dominant Prahy » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář