Novotného Lávka a Muzeum Bedřicha Smetany

Lávka092011

Novotného Lávka se nachází v blízkosti Karlova mostu, přímo na samém konci Smetanova nábřeží. Kolem roku 1396 v těchto místech stávala skupina deseti mlýnů. V roce 1489 zde byla postavena dřevěná staroměstská vodárenská věž, která byla o několik let později přestavěna na současnou kamennou.  Po nějaké době byly mlýny přestavěny na budovy, které známe dnes. Jedná se o Karlovy lázně, Klub techniků – dříve budova Československé vědeckotechnické společnosti. Zajímavostí je, že pod těmito budovami protéká řeka Vltava. Již zmíněné Smetanovo muzeum vzniklo právě z bývalé staroměstské vodárny. Název získala podle mlynáře Karla Novotného, který se zasloužil o zřízení železné lávky.

Rozcestník: Novotného Lávka a Muzeum Bedřicha Smetany čtěte zde

 

Novotného lávka - Muzeum Bedřicha Smetany Muzeum Bedřicha Smetany:
Patří mezi muzea, která jsou začleněna pod Národní muzeum v Praze. V Národním muzeu jej však nehledejte. Je totiž situováno v budově bývalé Staroměstské vodárny na pravém břehu řeky Vltavy. Tak tedy vzhůru ke Karlovu mostu na Novotného lávku, kde muzeum sídlí již od 12. května 1936. Smetanův pomník si máte možnost prohlédnout právě před budovou, tak tedy vzhůru za poznáním významného českého umělce.

Expozice Smetanova muzea se specializuje především, jak je z názvu již patrné, na život a díla tohoto českého umělce. Sbírka je doplněna o různé osobní památky a  dokumenty, pocházející z tohoto období. Dále zde nalezneme také jiné skladatelovy pozůstalosti včetně jeho klavíru, ale také jiné předměty, vztahující se k jeho životu a hudební tvorbě.

Novotného lávka - Socha Bedřicha Smetany Samotná expozice:
Expozice jsou zde členěny do několika částí. První z nich je věnována dětství, mládí, dále počátkům Smetanovy umělecké tvorby. Dále pak období působení ve švédském Göteborgu. Část druhá se soustředí především na Smetanovy aktivity po návratu do vlasti a dále pak na působení v Opeře Prozatímního divadla. Poslední část nás upomíná na závěr Smetanova života.

K zajímavostem patří, že výstava obsahuje kopie ze Smetanovy korespondence, dále také vzácné kopie originálních notových zápisů jeho děl. Část expozice se ubírá také ke Smetanově rodině. Kromě již zmíněného klavíru si můžete poslechnout  zvukové ukázky z jeho děl.

Karlovy lázně: Novotného lávka - Karlovy lázně
V této budově si přijdou na své především milovníci hudby. V pěti patrech tak máte možnost navštívit pět hudebních klubů. Díky tomu jsou lázně řazeny k největším zařízením tohoto druhu ve střední Evropě. Poprvé si zde lidé zatančili 1.12.1999.  Při procházení si tak máte možnost prohlédnout zachovalý interiér, pocházející ze čtrnáctého a patnáctého století, mozaikové obložení chodeb, částečně zachovalé staré lázeňské vybavení, prohlédnout si můžete i bazény ve stylu římských lázní, které v současné době slouží jako taneční parkety. Díky tomu, že se zde snoubí hudba a významné historické prvky, se staly Karlovy lázně jedním z nejnavštěvovanějších hudebních klubů.

V minulosti se zde nacházely veřejné lázně, ale také vydavatelství Karla Havlíčka Borovského. V každém patře se nachází klub se specifickým hudebním stylem. Naleznete zde například disko, house, techno, blafl music či oddechovou hudbu určenou k relaxaci. Zajímavostí je, že se jedná o jediný hudební klub v republice s tříbarevným laserem. Proto milovníci dobré hudby neváhejte, a navštivte jeden z nejunikátnějších hudebních klubů.

Turistická trasa PRAGUE CITY LINE Praha 1

Toulejte se Prahou 1, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 1. Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Muzeum Bedřicha Smetany
Adresa:
Novotného lávka 1,
110 00 Praha 1

Otevírací doba:
Středa–Pondělí: 10.00–17.00
Úterý: ZAVŘENO
1. čtvrtek v měsíci: 10.00–17.00 / od 14.00 do 17.00 volný vstup

Vstupné:
Základní: 50 Kč
Snížené: 25 Kč pro seniory (nad 60 let), držitele průkazů ZTP, studenty SŠ a VŠ po předložení studijního průkazuRodinné: 90Kč (max. 4 osoby, max. 2 dospělí)
Školní skupiny s pedagogickým doprovodem: 10 Kč/os.

Karlovy lázně:
Smetanovo nábřeží 198
Praha 1, 110 00

Vstupné:
21:00 – 22: 00 – 70 Kč
22: 00 – 120 Kč
Minimální věk – 16 let

Spojení:
Nejlépe se na Novotného lávku  dostanete tramvají č. 17 nebo 18 – zastávka Karlovy lázně či Staroměstská. Pokud pojedete metrem, vystupte ve stanici trasy A Staroměstská. Ze všech zmíněných zastávek dojdete na Novotného lávku během 5-10 minut. Pakliže se rozhodnete dorazit autem, nejbližší možnost zaparkovat je v podzemních garážích nám. Jana Palacha, zde je sazba 50 Kč/hod.

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Muzeum Bedřicha Smetany 50.085380, 14.413616 Muzem Bedřicha Smetany Muzeum vystavuje a prezentuje život a dílo hudebního genia Bedřicha Smetany Adresa: Muzeum Bedřicha Smetany, Novotného lávka 1, 110 00, Praha 1 GPS: 50.085380N, 14.413616E Kontakty: tel: +420 222 220 082 b_smetana_muzeum@nm.cz web: http://www.praguecityline.cz/misto/muzeum-bedricha-smetany Otevřeno: St - Po: 10.00 – 17.00, úterý zavřeno

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží

  Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží (velikost souboru: 6,0 MiB)

Aktualizováno: 6.2.2017 Výlet Vás provede po pražském vltavském nábřeží kolem mnoha významných památek. O zajímavosti zde opravdu nebude nouze a my Vás při procházce po nábřeží upozorníme na poklady v okolí. Věříme, že tento výlet Vás obohatí a spoustu nových informací a příjemných zážitků.

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Krannerova kašna – sochu museli umístit v podstatě tajně | Kaple Betlémská » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

1 reakce u článku “Novotného Lávka a Muzeum Bedřicha Smetany”

  1. petra napsal:

    nádherné fotografie

Zanechat komentář