Národní divadlo – od základního kamene do současnosti

Národní divadlo v Praze

Se vznikem Národního divadla bylo  spojeno mnoho peripetií, a to jak politických, tak především katastrofických. Během vzniku se však ukázalo, jak silně jsou lidé ke vzniku divadla odhodláni, a že jsou schopni i po požáru původní budovy poskytnou finanční prostředky na znovupostavení národního klenotu v srdci Prahy.

Rozcestník: vše o Národním divadle více čtěte zde

Pražské nábřeží a Národní divadlo – panoramatická fotografie

Co stavbě předcházelo? Národní divadlo
Myšlenka vybudovat vlastní české kamenné divadlo  patřila mezi Čechy  k otázce národní cti a hrdosti.   Žádosti o povolení stavby bylo vyhověno roku 1845.  Iniciátoři vybudování divadla, v čele s Františkem Palackým,    se rozhodli  uspořádat rozsáhlé sbírky a jejich  výtěžek použít  na stavbu Národního divadla. Ale jak to tak bývá  přišly nečekané potíže. Změnilo se politické klima v monarchii a stavba divadla byla  odložena.  Místo národního divadla bylo postaveno   v roce 1862  Prozatímní divadlo podle projektu architekta Ignáce Ullmanna. Naštěstí politické klima se po čase uvolnilo a Český národ  se dočkal . Dne 16. května roku 1868 byl nedaleko Vltavy slavnostně položen základní kámen  Národního divadla jedné z nejvýznamnějších památek, která se stala naším národním dědictvím.

První slavnostní otevření Národní divadlo po roce 1900
Autorem projektu budovy  Národního divadla byl architekt Josef Zítek. Stavba divadla pokračovala vcelku pozoruhodným tempem, neboť za necelých devět let od počátku stavby byla budova vystavěna a zcela zastřešena. Významné byly také práce, prováděné na interiéru divadla. Na výtvarné výzdobě se podíleli významní čeští umělci, jako například Bohuslav Schnirch, Mikoláš Aleš, František Ženíšek, Josef Václav Myslbek, Václav Brožík a Julius Mařák. Slavnostním dnem v historii divadla, bylo 11. června roku 1881, kdy bylo Národní divadlo poprvé slavnostně otevřeno. Tento den byl zvolen na počest korunního prince Rudolfa Habsburského , který  byl tou dobou na návštěvě Prahy . Budova však nebyla zcela dokončena, proto byla po několika málo představeních opět uzavřena, a stavební práce opět pokračovaly.

Požár Národního divadla Požár Národního divadla
Bohužel, během těchto prací se dne 12. srpna 1881 rozpoutal rozsáhlý požár, kterému podlehla značná část divadla. Důsledkem požáru byla zcela zničena měděná kupole divadla, cenná opona od autora Františka Ženíška a ohni neuniklo ani jeviště divadla. Lidé se po této katastrofě velmi rychle vzpamatovali a neprodleně uspořádali další sbírku na obnovu národního bohatství. O dva roky později, konkrétně dne 18. listopadu 1883 bylo divadlo po stavebních úpravách znovu otevřené, a to za zvuku slavné Smetanovy opery Libuše.

Poslední rekonstrukce
Takto divadlo fungovalo až do roku 1977, kdy bylo v důsledku rekonstrukcí na několik let uzavřeno. Stavební práce byly dokončeny, a divadlo bylo slavnostně otevřeno opět Smetanovou Libuší a to v symbolický den 18. listopadu roku 1983. To byla poslední velká přestavba v historii divadla. Další práce už uzavření budovy pro veřejnost nevyžadovaly.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Ostrovní 1,
112 30 Praha 1

GPS: 50°4’52.491″N, 14°24’48.385″E

Spojení:
Tram: 6,9,18,22,53,57,58,59 – Národní divadlo
Bus: 176,510 – Jiráskovo náměstí
Metro: B – Palackého náměstí

E-mail: ntprague@narodni-divadlo.cz
WWW: www.narodni-divadlo.cz

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Národní divadlo 50.081365, 14.413805 Národní divadlo Se vznikem Národního divadla bylo  spojeno mnoho peripetií, a to jak politických, tak především katastrofických. Během vzniku se však ukázalo, jak silně jsou lidé ke vzniku divadla odhodláni, a že jsou schopni i po požáru původní budovy poskytnou finanční prostředky na znovupostavení národního klenotu v srdci Prahy. Adresa: Ostrovní 1, 112 30 Praha 1 GPS: 50°4\'52.491\"N, 14°24\'48.385\"E http://www.praguecityline.cz/pamatky/narodni-divadlo

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží

  Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží (velikost souboru: 6,0 MiB)

Aktualizováno: 6.2.2017 Výlet Vás provede po pražském vltavském nábřeží kolem mnoha významných památek. O zajímavosti zde opravdu nebude nouze a my Vás při procházce po nábřeží upozorníme na poklady v okolí. Věříme, že tento výlet Vás obohatí a spoustu nových informací a příjemných zážitků.

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde





Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »



« « Kostel sv. Martina ve zdi – místo, opředené několika unikáty | Národní divadlo – těžká cesta k úspěchu » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář