Metronom a podzemní prostory pomníku

Pha7 - Letna100606_008

Dnes se na místě, kde stával Stalinův monument, kývá z jedné strany na druhou obrovské kyvadlo metronomu – Stroje času sochaře Vratislava Nováka. Nás ale kromě stavby a nádherného výhledu do okolí zaujme i podzemní prostor, nad kterým se právě nyní nacházíme.

 Rozcestník: vše o metronomu a Stalinově pomníku

Rozhlasové vysílání a metronom Pha7 - Letenské sady - Metronom
Po likvidaci Stalinova pomníku následovalo několik návrhů na vznik nového letenského památníku, ale žádný z projektů nakonec nebyl realizován. V současné době je na Stalinově podstavci pohyblivý metronom. Ten vytvořil sochař Vratislav Novák v roce 1991. Metronom, který autor nazval ,,Stroj času“, připomíná svým vzhledem známý Mälzelův metronom. (Jan Nepomuk Mälzer v roce 1816 na podnět Ludwiga van Beethovena zhotovil první mechanický metronom). Letenský pohyblivý stroj dosahuje výšky pětadvacet metrů. Na Letnou byl dopraven a usazen pomocí obřího vrtulníku. Zajímavá stavba s velkým kyvadlem se stala nejen vyhledávaným cílem procházek. Okolní prostor bývalého památníku totiž využívají in-linisté a skateboardisté.

 Vše o Letné – více informací klikněte zde

Co se nachází pod pomníkem? Pha7 - Letenské sady - Podzemí Stalinova pomníku (převzato ze stránek www.nautilus.cz)
Podzemí pod pomníkem je veliké takřka jako  Palachovo náměstí u Rudolfina a mělo sloužit jako muzeum J. V. Stalina.  Není to jednolitá místnost,  ale  několik částí, z nichž největší je tzv. Sloupová síň. Ta se rozprostírá na ploše kolem 100 metrů čtverečních. Podzemí nebylo koncipováno jako kryt. Mělo sloužit pouze ke zlepšení stability pomníku. V roce 1989  se v podzemí nacházel rockový klub a z těchto prostor dokonce vysílala první soukromá rozhlasová stanice, která byla přejmenována na Radio 1. Poté podzemí sloužilo spíše jako skladiště.

Současná podoba podzemí Pha7 - Letenské sady - Metronom
V současnosti jsou podzemní prostory pod pomníkem v opravdu dezolátním stavu, proto je pro veřejnost zcela uzavřeno. Zejména díky stáří a přírodním vlivům se betony začínají drolit. Do objektu také stropem prosakuje stále více vody a zub času se začal podepisovat i na konstrukci celé stavby. Bohužel náklady na opravu jsou velmi vysoké. Město se tedy rozhodlo vyhlásit veřejnou zakázku, prostřednictvím které by soukromý investor mohl objekt zachránit. V zakázce zvítězila stavba obřího oceanária, která však doposud nebyla realizována. Uvidíme, zda se podmořského světa na Letné jednou dočkáme.

Adresa:
Letenské sady
170 00 Praha 7

GPS: 50.094837,14.415831

Kudy na Letnou:
1. Ze zastávky Sparta. Linka metra A – stanice Hradčanská a pak tramvají  1, 8,12,  25, – Sparta, linka metra C a dále  pak tramvají  1,  25,  – Sparta.

2. Z Čechova mostu. Linky tramvaje č. 17, 26 a dále po schodech nahoru na Letnou

3. Z Chotkových sadů. Linky tramvaje 12,18,20,26 – stanice Chotkovy sady a pak přes můstek na Letnou.

Spojení:
Tram: 12, 17, 53 – Čechův most
Tram: 18, 20, 57 – Chotkovy sady
Tram: 1, 8, 15, 25, 26, 51, 56 – Sparta

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde


 

« « Hanavský pavilon | Stalinův pomník » »

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.