Mánesův most – zajímavosti, které jste jistě o Mánesově mostu nevěděli

Praha 1 - Mánesův most004

V místech, kde v současnosti po Mánesově mostě projíždíme, dříve stávala takzvaná Železná, či Rudolfova lávka. Výstavba lávky proběhla v letech 1868 – 69 a zasloužilo se o ni Akciové družstvo. Lávka vyrůstala pod záštitou inženýra Schöna a také architekta Wesselého.

Rozcestník: Mánesův most

Mánesův most – panoramatická fotografie
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)

A jak vlastně vypadala? Rudolfova lávka

Tvořily ji dva hlavní pilíře na březích řeky a další na jejím řečišti. Dosahovala délky sto dvaadevadesáti metrů a široká byla přes tři metry. Lávka visela na mohutných řetězech a byla určena pouze pro pěší. Lávka sloužila svému účelu až do roku 1914, tedy do doby, kdy byl v její blízkosti postaven již zmíněný Mánesův most. Poté jí již nebylo potřeba. Základy jejího jediného kamenného pilíře, který stál uprostřed řeky, a sloužil tak jako opěrný pilíř, jsou dodnes ukryty pod hladinou řeky Vltavy. Mánesův most

 Mánesův most byl postaven v místech, kde byl v minulosti provozován přívoz, který dopravoval lidi k místní rybářské osadě.

 Tesařský mistr jménem Michal Rauk se v první polovině devatenáctého století pokoušel, nebo spíše usiloval o to, aby byl přes řeku Vltavu postaven velký dřevěný most. Dokonce sestrojil model, jak by měla celá stavba vypadat, ale velkého úspěchu se nedočkal. Model mostu je dodnes uschován ve sbírkách Českého vysokého učení technického.

 Další zajímavostí, která nebývá pro návštěvníky a turisty na první pohled zcela patrná, je symbolika barev. Most je totiž tvořen barvami trikolory, tedy modrou, bílou a červenou.

Rozcestníky všech památek: ZDE

 Most byl pojmenován po významném českém malíři Josefu Mánesovi. Ten se narodil v roce 1820 a zemřel roku 1871 a právem jej považujeme za zakladatele české národní malby devatenáctého století. Mánes byl mimo jiné vynikající portrétista, propracované byly i jeho kresby krajinek a ilustrací. Jeho tvorbu si můžete prohlédnout také na orloji na Staroměstském náměstí, kde se zasloužil o ztvárnění měsíců.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

GPS: 50°5′22.92″N, 14°24′43.92″E
………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Mánesův most 50.089567, 14.412674 Mánesův most V místech, kde v současnosti po Mánesově mostě projíždíme, dříve stávala takzvaná Železná, či Rudolfova lávka web: http://www.praguecityline.cz/pamatky/manesuv-most

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží

  Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží (velikost souboru: 6,0 MiB)

Aktualizováno: 6.2.2017 Výlet Vás provede po pražském vltavském nábřeží kolem mnoha významných památek. O zajímavosti zde opravdu nebude nouze a my Vás při procházce po nábřeží upozorníme na poklady v okolí. Věříme, že tento výlet Vás obohatí a spoustu nových informací a příjemných zážitků.

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Svatá Anežka Česká – jedna z našich nejslavnějších světic | Mánesův most – významná památka na řece Vltavě » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář