Kostel svatého Havla byl přítomen korunovačním hostinám českých králů

Pha1 - kostel sv. Havla101026_001

V místech, kde se dnes nachází ulice Havelská a Rytířská, tedy mezi Uhelným a Ovocným trhem, stávalo v minulost (ve třináctém století) tak zvané starohavelské tržiště. Toto významné centrum bylo spojeno se Staroměstským náměstím Železnou ulicí. Ta se vyznačovala hlavně tím, že se zde usazovali významní pražští železníci. Zajímavé na tu dobu bylo, že tržiště zasahovala až do úrovně tehdejších městských hradeb na Starém Městě. Kostel svatého Havla byl postaven právě v centru tržiště. Na tržišti se nejen obchodovalo. Pořádaly se zde velké slavnosti, mezi které například patřily slavnostní hostiny, které doprovázely korunovaci českých králů.

Rozcestník: vše o Kostele svatého Havla více čtěte zde

Korunovační hostiny Praha 1 - Kostel sv. Havla

Jedna z těchto hostin je popsána v kronice Zbraslavské od Petra Žitavského. Ten zde popisuje například korunovaci Václava II. Slavnostní hostina se konala 2.6.1297. Kronikář vypráví, že bylo na tržišti zřízeno zvláštní potrubí, které do nádrže přivádělo víno, které bylo pro všechny volně k dispozici. Samotná korunovace se konala v místech dnešních Kinského sadů na Smíchově. O padesát let později, tedy 2.9.1347, se na tržišti sv. Havla slavila korunovace Karla IV. a jeho první manželky Blanky z Valois.

Praha 1 - Kostel sv. Havla - interiér Lebka svatého Havla
Jak dobře víme, císař Karel IV. byl proslulý svojí sběratelskou činností, která se týkala především shromažďování ostatků či předmětů významných osobností. Ve své sbírce měl dokonce lebku opata svatého Havla, kterou posléze tomuto kostelu věnoval. Lebka byla na přání Karla IV. převezena ze švýcarského kláštera Sankt Gallen.

Husitské období
Kostel se však zapsal do dějin v husitském období. Zde totiž ve čtrnáctém století působili Husovi předchůdci, jako Konrád Waldhauser a Jan Milíč z Kroměříže a v roce 1404 zde stanul samotný mistr Jan Hus.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Havelská ulice
Praha 1

GPS: 50°5’8.16″N, 14°25’19.92″E

Objekt není běžně přístupný veřejnosti  pouze v době bohoslužeb

Spojení:
Metro – linka A, B – stanice Můstek – odtud ulicí na Můstku, po dvou blocích odbočte vpravo do ulice Havelská
Tram: 3, 9, 14, 24, 51, 52, 54, 55, 56, 58 – Václavské náměstí – zabočte vlevo, dolů po Václavském náměstí, poté ulicí na Můstku, po dvou blocích odbočte vpravo do ulice Havelská

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Kostel sv. Havla 50.085551, 14.422259 Kostel sv. Havla Kostel byl, stejně jako Havelské Město, založen v roce 1230 českým králem Václavem I. Na zakládání se spolupodílel také mincmistr Eberhard. Pro úplnost historického sledu událostí je třeba doplnit, že Havelské Město děkovalo  za vznik Starému Městu, se kterým poté ve třináctém století vytvořili společně jedno území, které bylo později jako celek obehnáno městskými hradbami. Adresa: Havelská ulice Praha 1 GPS: 50°5\'8.16\"N, 14°25\'19.92\"E http://www.praguecityline.cz/pamatky/kostel-sv-havla

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Jindřišská věž – nejvyšší volně stojící pražská zvonice | Jindřišská věž a její komorní zvonkohra » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář