Kostel Panny Marie Vítězné – základní popis

kostel panny Marie Vitezne101017_003

Kostel (někdy také nazýván chrám) Panny Marie Vítězné na Malé Straně může na některé z vás působit jako zcela obvyklá sakrální stavba. Opak je ale pravdou. Jedná se o mimořádně významnou architektonickou památku, která za svými zdmi střeží světově uctívanou sošku Pražského Jezulátka.

 

Rozcestník: vše o  Kostele  Panny Marie Vítězné a Pražském Jezulátku

Historie Praha 1 - Kostel Panny Marie Vítězné -Soška Pražského Jezulátka

kostel byl postaven z iniciativy německy mluvících luteránů v letech 1611-1613. Po své dostavbě byl svatostánek zasvěcen Nejsvětější Trojici. Po bitvě na Bílé hoře předal císař Ferdinand II. kostel řádu bosých karmelitánů. V roce 1625 byl kostel zasvěcen Panně Marii Vítězné a sv. Antonínu Paduánskému. Současná věž byla přistavěna až v roce 1669. Ke kostelu přiléhal klášter bosých karmelitánů. V prostorách zaniklého kláštera dnes sídlí Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Chrámové kaple
Dominantou kostela je nepochybně monumentální průčelí. To bylo postaveno v roce 1664. Nad vchodem do chrámu je umístěn a socha Matky Boží s dítětem. Jakmile vstoupíme do svatostánku, mohou naše kroky pokračovat do dvou kaplí. Ty jsou od sebe odděleny zlacenou mříží. Napravo vás přivítá kaple Panny Marie, která ve své skleněné skřínce opatruje milostnou sochu Madony z roku 1626. Protější kaple nese název kaple svatého Kříže. V letech 1656 – 1776 v ní bylo umístěno Pražské Jezulátko.

Interiér kostela Soška Pražského Jezulátka
Věnujme však pozornost hlavnímu oltáři. V roce 1717 jej ve tvaru vítězného oblouku zhotovil Tomáš od Ježíše. Sochy na oltáři symbolizují svatou Terezii a svatého Jana Křtitele, a proroky Eliáše a Elizea. V horní části je místěna kopie malého obrazu s vánoční tematikou: Panna Maria s Josefem a pastýři nad jesličkami. Po stranách kostela si dále můžete prohlédnout menší oltáře a kazatelnu. Největší pozornost však věnujte oltáři Dítěte Ježíše na pravé straně. Zde je v prosklené schránce umístěna soška Pražského Jezulátka, kvůli které chrám navštěvují tisíce věřících z celého světa.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Karmelitská 382/14
11800 Praha

Kontakty:
Tel. +420 257 533 646
Fax +420 257 530 370
mail@pragjesu.info

http://www.pragjesu.info/.cz

GPS: Loc: 50°5’8.368″N, 14°24’12.362″E

Otevírací doba kostela:
Pondělí-Sobota 8.30-19.00
Neděle 8.30-20.00
Prohlídka je možná pouze mimo časy bohoslužeb.

Muzeum sošky Pražského Jezulátka:
Pondělí-Sobota 9.30-17.30
Neděle 13.00-18.00
Vstup do muzea je zdarma.

Spojení:
Ze stanice metra Malostranská dvě stanice tramvají číslo 12, 20 či 22 na zastávku Hellichova (3 minuty). Zastávka tramvaje se nachází přímo před kostelem.

Ze stanice metra Národní třída tři stanice tramvají číslo 22 na zastávku Hellichova (5 minut). Od zastávky pěší chůzí 150 m po směru jízdy tramvaje.

Ze stanice metra Anděl čtyři stanice tramvají číslo 12 či 20 na zastávku Hellichova (6 minut). Od zastávky pěší chůzí 150 m po směru jízdy tramvaje.

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Kostel Panny Marie Vítězné 50.085987, 14.404389 Kostel Panny Marie Vítězné Kostel (někdy také nazýván chrám) Panny Marie Vítězné na Malé Straně může na některé z vás působit jako zcela obvyklá sakrální stavba. Opak je ale pravdou. Jedná se o mimořádně významnou architektonickou památku, která za svými zdmi střeží světově uctívanou sošku Pražského Jezulátka. Adresa: Karmelitská 382/14 11800 Praha Kontakty: Tel. +420 257 533 646 http://www.praguecityline.cz/pamatky/kostel-panny-marie-vitezne GPS: Loc: 50°5\'8.368\"N, 14°24\'12.362\"E Otevírací doba kostela: Pondělí-Sobota 8.30-19.00 Neděle 8.30-20.00

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Kostel Panny Marie Vítězné domov Pražského Jezulátka | Chrám sv. Mikuláše – interiér a výzdoba » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

1 reakce u článku “Kostel Panny Marie Vítězné – základní popis”

  1. ivan rožnovský napsal:

    chybí architektonický styl

Zanechat komentář