Klementinum – Od nádvoří k významným osobnostem

klementinum_revove nadvori

Přesuneme se společně na nejkrásnější z klementinských nádvoří, kde se seznámíme s významnými osobnostmi, které se výrazně zasloužily o rozvoj Klementina, a to ať už se jedná o malíře, stavitele, ale také vzdělance a učence.

Rozcestník: vše o Klementinu více čtěte zde

Mariánské náměstí a Klementinum – vstupni brána – panoramatická fotografie
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)

Révové nádvoří Klementinum - Révové nádvoří s kašnou   (foto: Eva Hodíková)

Révové nádvoří je nejkrásnější klementinské náměstí. Uprostřed nádvoří se nachází ranně barokní kašna a zdi jsou kolem dokola porostlé popínavou révou, podle které bylo náměstí pojmenováno. V minulosti se také nazývalo Rajský dvůr. Na stěnách, které nádvoří lemují je najdeme  množství slunečních hodin. Nádvoří sloužilo převážně ke studiu a odpočinku, který zde studenti často vyhledávali.

Václav Vavřinec Diner
Václav Vavřinec Reiner se narodil roku 1689 a patří k nejvýznamnějším českým malířům vrcholného baroka. Maloval krajiny, bitevní obrazy, ale především ojedinělé a překrásné fresky, kterými dotvářel kostely známého stavitele Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Mezi nejznámější fresky, které si můžete prohlédnout v samotné Praze, patří mohutná Gigantomachie nad schodištěm Černínského paláce a freska Posledního soudu v kopuli kostela sv. Františka z Assisi na Křížovnickém náměstí v Praze. Právě tento významný malíř se zasloužil o freskovou výzdobu také v areálu Klementina, zejména v Křížovnické chodbě. Zemřel roku 1743.

Petr Canisius
První člověkem, se kterým se seznámíme, není nikdo jiný než zakladatel jezuitské koleje Petr Canisius(také Kanisius). Ten se narodil v roce 1521 a později se stal velice významným jezuitským teologem a kazatelem. Teologii a filozofii vystudoval na univerzitě v Kolíně nad Rýnem. Poté, co se stal v roce 1543 členem jezuitského řádu, spoluzaložil právě v Kolíně první jezuitskou kolej v Německu. Dále působil jako kazatel a profesor na několika univerzitách a roku 1556 založil jezuitskou kolej v Praze s názvem Klementinum, kde sám kázal. Dále působil jako kazatel v Německu, Canisius zemřel v roce 1597 ve švýcarském Fribourgu.

Josef Stepling
Stepling se narodil v roce 1716 v Regensburgu a proslavil se jako německý matematik, fyzik a astronom. Navštěvoval pražskou jezuitskou školu a roku 1733 byl přijat i do řádu Tovaryšstva Ježíšova. Zásluhou Josefa Steplinga byla v Klementinské koleji zřízena astronomická observatoř, jejíž se stal ředitelem. Stepling se zasloužil o to, že odtud sám stanovil astronomickou polohu Prahy. Dále prováděl nejrůznější vědecká pozorování a měření a na základě svých výzkumů přednášel. Kromě astronomie se zabýval také meteorologií. Největším přínosem tohoto velikána bylo, že se zasloužil o to, že od roku 1752 se konají v Klementinu pravidelná meteorologická pozorování. Tento významný astronom zemřel v Praze roku 1778.


O světový význam Klementina se zasloužila řada významných osobností od založení až do současnosti. Bohužel můžeme nastínit jen některé z nich. Existuje řada zakladatelů, profesorů, stavitelů, umělců a vzdělanců, bez kterých by Klementinum nedosáhlo úrovně, na jaké dnes stojí, ale s nimi se seznámí snad někdy příště.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Správce objektu:
Národní knihovna České republiky
Klementinum 190
110 00 Praha 1
Tel: 221 663 111 (ústředna)
Email: posta@nkp.cz
Web: www.klementinum.cz
Web: www.nkp.cz

Provozovatel a nájemce historických částí:
Dreyer s.r.o.
Golčova 1/2 , 148 00 Praha 4 – Kunratice
IČ: 639 96 782
dreyer@dreyer.cz
www.klementinum.com
www.dreyer.cz

Upozornění:
Na prohlídku Barokní knihovny, Meridiánovi síně a Astronomické věže doporučujeme kontaktovat Dreyer s.r.o., pro koncerty a výstavy Národní knihovnu České republiky

Adresa komplexu Klementina:
KLEMENTINUM, Praha 1
1. vchod: Křižovnická 190
2. vchod: Karlova ulice 1
3. vchod: Mariánské náměstí 5

Otevírací doba: denně od 10:00 do 17:00

GPS: 50°5’12.237″N, 14°24’56.976″E

VSTUPNÉ:
plné vstupné 250,- Kč
rodinné: 600,-Kč
snížené: 150,- Kč

· Prohlídky probíhají v češtině a angličtině, předem lze domluvit i jiný jazyk, k dispozici jsou cizojazyčné texty pro návštěvníky.

· Prohlídky probíhají ve skupinách a jsou omezeny počtem 20 osob, lze zorganizovat prohlídku i pro větší skupiny. (na objednávku)

Informace a rezervace:
tel: +420 222 220 879, email: klementinum@dreyer.cz

Kontakt:
Informace a rezervace tel.: +420 222 220 879 – obchodní oddělení
e-mail: klementinum@dreyer.cz

pokladna tel.: 733 129 252

Spojení:
Metro – linka A – Staroměstská
Tram – 17, 18, 53 – Staroměstská
Bus – 133 – Staroměstská

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde 

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Klementinum 50.086598, 14.416019 Klementinum Na ploše dvou hektarů byl v letech  1653–1726 vystavěn Jezuitských řádem rozsáhlý, raně barokní komplex budov s názvem Klementinum, který sloužil jako jezuitská kolej. V komplexu byly vybudovány učebny a rozlehlé sály. Dále zde sídlila jedna tehdejších největších knihoven a také zde byla provozována jedna nejvýznamnějších tiskáren své doby. Klementinum 190 110 00 Praha 1 Web: http://www.praguecityline.cz/pamatky/klementinum

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží

  Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží (velikost souboru: 6,0 MiB)

Aktualizováno: 6.2.2017 Výlet Vás provede po pražském vltavském nábřeží kolem mnoha významných památek. O zajímavosti zde opravdu nebude nouze a my Vás při procházce po nábřeží upozorníme na poklady v okolí. Věříme, že tento výlet Vás obohatí a spoustu nových informací a příjemných zážitků.

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Klementinum – významné památky a legendy | Klementinum – základní informace » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář