Kam zmizela část baziliky sv. Petra a Pavla

Praha vyšehrad

Na kopci, vysoko nad řekou Vltavou, se tyčí dvě věže, připomínající nám, k čemu všemu může vést bratrská nenávist. Kníže Vratislav II. měl mladšího bratra Jaromíra, který se stal pražským biskupem. Avšak postupem času mezi nimi vznikly natolik vyostřené spory, že se Vratislav začal bát o svůj život. I vybudoval pro sebe nové sídlo, Vyšehrad. Zároveň zde nechal vybudovat vyšehradskou kapitulu, která měla být na pražském biskupovi nezávislá a měla podléhat samotnému papeži. Odvážný krok, ale vyšel.
-

Rozcestník: vše o  Bazilice sv. Petra a Pavla čtěte zde


Vyšehradské sady a  Čertův sloup

Díky tomu byla v roce 1070 založena bazilika sv. Petra a Pavla. Již za královny Elišky Přemyslovny, které na výstavbě kostela záleželo, byla bazilika považována za nejdelší v Praze. Dosahovala délky 110m.

Největší zásluhu na výstavbě baziliky ovšem měl až Karel IV. Ten ji v rámci své stavební horečky nechal udělat ještě honosnější. V té době vznikly postranní kaple, které můžeme obdivovat dodnes. Najdeme jich zde celkem čtrnáct, přičemž každá je svým způsobem jedinečná. Nejen milovníci umění mohou ocenit množství mistrovských děl, ať již práci řezbářů na krásných oltářích anebo půvabné tahy štětců na obrazech svatých.

Nesmíme opomenout ani hlavní oltář, který všechnu tu krásu završuje. Můžeme zde spatřit dřevěné řezby se starozákonními postavami, jako je např. Abrahám, Izák, Áron nebo Mojžíš. Dále zde na návštěvníky shlížejí sochy sv. Cyrila a Metoděje a i zdejších patronů, sv. Petra a Pavla.

Dalším velmi významným dílem, které určitě stojí za to vidět, je oltářní obraz Panny Marie kojící Ježíška. Dnes tomuto výjevu říkáme Vyšehradská madona. Jeho původ sahá až do roku 1360, kdy ho namaloval Jan Očko z Vlašimi pro špitální kostel Pokory Panny Marie. Tento kostel stával ve vyšehradském podhradí. Dnes již ovšem neexistuje, a tak se toto úchvatné dílo přesunulo do baziliky sv. Petra a Pavla.

TURISTICKÁ TRASA PRAGUE CITY LINE PRAHA 2

Toulejte se Prahou 2, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 2. Trasa je vyznačena přímo v ulicích! Nezabloudíte! Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

Za Karla IV. získalo nový vzhled i okolí baziliky. Na Vyšehradě již dříve existoval vodovod, který sloužil k zavlažování vinic, ale nejspíše i pro potřeby obyvatel. Nejprve byl zbudován ze dřeva, což ale nebylo příliš praktické, a tak ho Karel IV. nechal upravit na kamenný.

Avšak po dobách slávy, kdy byl Vyšehrad obdivován i zahraničními vládci, přišly kruté časy. V roce 1420 se husitům podařilo hrad dobýt. V bitvě pod Vyšehradem porazily křižáky a hlídka hradu se jim následně vzdala. Husité pak nenechali kámen na kameni. Celý Vyšehrad vyrabovali a pobořili. I kvůli tomu dnes můžeme vidět jen část baziliky, která v tehdejší době krášlila okolí. Část původní románské a gotické stavby leží pod hřbitovem, kde se podle všeho nalézá i krypta s ostatky českých vládců.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa

K rotundě 100/10
120 00 Praha 2 – Vyšehrad
Web: http://www.kkvys.cz

Kostel pro veřejnost otevřen:
Leden – Prosinec
pondělí zavřeno
úterý – sobota 10:00 – 16:00
neděle 10:30 – 16:00

Vstupné:
Základní: 50 Kč
Snížené: 30 Kč

Dopravní spojení:
metro C stanice „Vyšehrad“

Dopravní spojení:

Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Bazilika sv. Petra a Pavla 50.064440, 14.417882 Bazilika sv. Petra a Pavla Na kopci, vysoko nad řekou Vltavou, se tyčí dvě věže, připomínající nám, k čemu všemu může vést bratrská nenávist. Kníže Vratislav II. měl mladšího bratra Jaromíra, který se stal pražským biskupem. Adresa K rotundě 100/10 120 00 Praha 2 - Vyšehrad http://www.praguecityline.cz/pamatky/bazilika-sv-petra-a-pavla

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


Pražský hrad - Královska zahrada

Pražské zahrady a parky

Praha nabízí mnoho zahrad a parků. Některé jsou okrasné a nabízejí úžasnou podívanou. Jiné jsou oázou klidu a pohody. Je velice důležité občas odejít z ruchu velkoměsta do zahrady a parku a uvědomit si jak je příroda krásná

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Vyšehradský hřbitov – místo národní hrdosti | Faustův dům coby zdroj pověstí a tajností » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář