Jiráskův most a okolí

Praha 2 - Jiráskův most

Stavbu dalšího mostu přes řeku Vltavu v blízkosti již v té době existujícího mostu Palackého si vyžádala tíživá dopravní situace této oblasti, vyvolaná bouřlivých rozvojem pražského Smíchova. Po dlouhých úvahách byla zvolena trasa navazující na Resslovu ulici vedoucí na smíchovské nábřeží.

Rozcestník: vše o  Jiráskově mostu a okolí čtěte zde

Panoramatická fotografie Jiráskova náměstí  a okolí

pha2-jiraskuv-most002 Na smíchovské straně stavbě mostu bohužel bránil Dientzenhoferův barokní pavilon, který byl proto rozebrán a měl být znovu obnoven na jiném místě. K této obnově však již nikdy nedošlo, protože se nenašla žádná pojišťovna, který by byla ochotna vzít na sebe riziko jeho přesunu a případného zničení. U pavilonu také bývala botanická zahrada, proto se dnešní sady za mostem nazývají Dientzenhoferovy.

Most byl dříve podminován Praha 2 - Jiráskův most
Jiráskův most je, počítáno po proudu řeky, šestým mostem pražským. Byl postaven mezi lety 1929 – 1932 architekty Vlastimilem Hofmanem a Františkem Menclem. Konstrukce mostu je železobetonová, jeho celková délka je 310 metrů a šířka 21 metrů. Most má šest mostních oblouků a pět pilířů. Povrch vnějších stěn je z umělého kamene. Most je opatřen betonovým zábradlím a osvětlovacími stožáry. Nespornou zajímavostí z jeho stavby je skutečnost, že ve dvou jeho pilířích byly umístěny bezešvé trubky, které měly být v případě potřeby destrukce mostu naplněny náložemi. Tyto trubky byly ale v době II. světové války německými vojáky zabetonovány z obavy, že by čeští odbojáři mohli most vyhodit do povětří.

Socha  Aloise Jiráska Praha 2 - socha Aloise Jiráska
Bronzová socha je dílem sochaře Karla Pokorného. Je umístěna v malém parčíku přímo před domem, kde spisovatel žil v letech 1903 – 1930. Právě v tomto domě Alois Jirásek dokončil svá známá díla jako je F.L.Věk, Temno, U nás a další, která známe, jak z televizních zpracování, tak ze seznamu povinné školní četby. I přesto, že mnozí z nás mají jeho postavu úzce spojenou s obdobím komunismu, sám spisovatel v době svého života komunistické myšlenky neschvaloval a naopak patřil mezi aktivní představitele realismu. V roce 1917 jako jeden z prvních podepsal Manifest českých spisovatelů, významné prohlášení podporující politické úsilí o státní samostatnost Československa.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Jiráskovo náměstí
120 00 Praha 2

GPS: 50°4’33.242″N, 14°24’51.438″E
GPS: 50.0759006N, 14.4142883E

Spojení:
Tramvaje číslo: 14, 17 zastávka Jiráskovo náměstí
Autobusy číslo: 176, 510 zastávka Jiráskovo náměstí

BEZBARIÉROVOST: ano

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Jiráskův most 50.075679, 14.412392 Jiráskův most Stavbu dalšího mostu přes řeku Vltavu v blízkosti již v té době existujícího mostu Palackého si vyžádala tíživá dopravní situace této oblasti, vyvolaná bouřlivých rozvojem pražského Smíchova. Po dlouhých úvahách byla zvolena trasa navazující na Resslovu ulici vedoucí na smíchovské nábřeží. http://www.praguecityline.cz/pamatky/jiraskuv-most-a-okoli

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží

  Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží (velikost souboru: 6,0 MiB)

Aktualizováno: 6.2.2017 Výlet Vás provede po pražském vltavském nábřeží kolem mnoha významných památek. O zajímavosti zde opravdu nebude nouze a my Vás při procházce po nábřeží upozorníme na poklady v okolí. Věříme, že tento výlet Vás obohatí a spoustu nových informací a příjemných zážitků.

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Události v kryptě kostela svatého Cyrila a Metoděje | Kostel sv. Jana na Skalce » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář