Faustův dům coby zdroj pověstí a tajností

Pha2 - Faustuv dum110522_001

V Praze je jen málo domů, které jsou toliko opředeny pověstmi a bájemi. Ano, bystří pochopili, že mluvíme o Faustově domě, budově na pražském Karlově náměstí s číslem popisným 502. Inu, Faustův dům si na tajemnou minulost prostě potrpí.

Rozcestník: vše o Faustově domě více čtěte zde

Praha 2 - Karlovo náměstí - Faustův dům Zároveň není ani mnoho staveb, které by pamatovaly vlastní založení samotného náměstí, Faustův dům představuje opak. Jako gotický středověký palác byl vystavěn již ve druhé polovině 14. století a tehdy patřil opavským knížatům z vedlejší přemyslovské linie. A právě v této době, jak uvádí několik pramenů, jej obýval i legendární doktor Johannes Faust.

Po roce 1420 přešel do vlastnictví novoměstského rychtáře Petra Kameníka, ale již roku 1434 ztratil majitele a zůstal velmi zchátralý. O jeho opravu se později zasloužil radní písař Nového Města Prokop. Dům pak vystřídal několik majitelů, až ho roku 1590 koupil Edward Kelley, anglický alchymista na dvoře císaře Rudolfa II. Jistě si mnoho z vás vzpomene na filmy Císařův pekař, Pekařův císař. I tam, magistr Kelley působil a pro císaře Rudolfa II. vytvořil překrásnou ženu. Pochopitelně to byl jen trik a krásná ženská substance, jménem Kateřina se do pekaře zamilovala.

V 18. století se objekt dostal do vlastnictví starého českého vladyckého roku Mladotů ze Solopysk. Hned první z Mladotů, Ferdinand Antonín, se zabýval chemickými a alchymistickými pokusy a jeho syn Josef Petr měl zase zálibu v mechanických hračkách a technických zařízeních. Mladotové posílili legendy, že se v domě kují podivné pikle a kouzla. Bodejť by ne. Starý mladota, když míchal různé chemické substance, ozývaly se z domu různé zvuky, které byly doprovázeny různými barevnými scenériemi, jenž byly spatřitelné i pro lid z ulice. Proto se občané domu vyhýbali obloukem a proto se také různé báje a pověsti přibarvují.

V polovině 19. století došlo k výstavbě dvou nových dvorních křídel a palác se tím přizpůsobil potřebám Soukromého ústavu pro hluchoněmé, který jej zakoupil roku 1838. V té době se už domu běžně říkalo Faustův a k podivínům v něm žijícím se přidal další – kaplan ze sousedního kostela Jana Nepomuckého Na skalce, Karl Jaenig. Byl to vskutku podivín, dnes by se řeklo narušený jedinec. Vlastnil totiž lidskou lebku a část šibenice, spával v rakvi a pokoj měl vyzdobený černými pohřebními nápisy.

Praha 2 - Karlovo náměstí - Faustův dům V roce 1902 Faustův dům zakoupila Všeobecná nemocnice, ale ještě do konce 60. let byl plný nájemníků. Při bombardování, 14. února 1945, jej zasáhla letecká puma, která prorazila střechu a propadla domem až do sklepa, ale nevybuchla. Díra po ní prý ale byla viditelná ještě po letech. A opět to byl důvod ke spekulacím. Nebyl to právě ten otvor, kterým prolétl ďábel s Faustem? Doktor Faust se totiž upsal ďáblu za bohatství a vědění. A jak to dopadlo, zná každý – čert s Faustem vyletěli stropem.

Další z pověstí vypráví o tom, že do domu zavítal chudý student, který hledal bydlení. Vešel do první místnosti plné nábytku. Sedl si do křesla a usnul. Ráno vstoupil i do druhé a třetí místnosti. Všude bylo mnoho nábytku. Ve třetí místnosti byla díra ve stropě a také schody. Když vystoupil po schodech, tak se samy smrštily. Prošel se po místnosti, a když chtěl zpátky, schody se opět roztáhly. Pokračoval v prohlížení dalších místností. V jedné velké místnosti našel na misce tolar. Vzal si ho a šel se najíst. Potom, co se vrátil, usedl do křesla a usnul. Ráno našel na misce opět tolar, který přidal ke drobným z minulého dne. A tak dostával tolar každé ráno. Za několik dní už měl na nové oblečení. Zvykl si na pohodlí a začal si kupovat lepší věci.

Ale tolar už mu nestačil a chtěl pořád víc.

Jednou zase ve městě utrácel a pozval své kamarády do hospody. Potom ho chtěli jít navštívit, ale on odmítl. Od toho dne ho nikdo neviděl. Jeho kamarádi ho šli do domu hledat. V ložnici našli starou díru ve stropě, spoustu čerstvé krve a stopy zápasu. Kamarádi utekli a byli zděšeni, jak zemřel jejich kamarád. Děsivé!

Budova není veřejnosti veřejně přístupná

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Karlovo náměstí 40 -41, čp. 502
120 00 Praha 2 – Nové Město

BEZBARIÉROVOST: ano

Spojení:
Metro trasa B – stanice Karlovo náměstí
Tramvaje číslo: 3, 4, 6, 10, 16, 18, 24, 52, 53, 54, 55  – stanice Karlovo náměstí
Autobusy číslo: 176, 510 – stanice Karlovo náměstí

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Faustův dům 50.073145, 14.418848 Faustův dům V Praze je jen málo domů, které jsou toliko opředeny pověstmi a bájemi. Ano, bystří pochopili, že mluvíme o Faustově domě, budově na pražském Karlově náměstí s číslem popisným 502. Inu, Faustův dům si na tajemnou minulost prostě potrpí. Adresa: Karlovo náměstí 40 -41, čp. 502 120 00 Praha 2 – Nové Město http://www.praguecityline.cz/pamatky/faustuv-dum

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde





Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »



« « Kam zmizela část baziliky sv. Petra a Pavla | Nuselský most – Jak to vše začalo ? » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář