Dolní letohrádek – Šlechtovka, pojem, ostuda i naděje

Pha7 - Stromovka_Slechtovka110506_003

Původní Dolní letohrádek -  restaurace Šlechtovka  je neodmyslitelnou součástí Stromovky. K lítosti návštěvníků je ale nutno říci, že jí v současnosti příliš nesluší. Spíš jí dělá ostudu. Najdeme ji v jižní části Stromovky na úpatí letenského kopce. Ale vypadá zbědovaně, pohled na ni připomíná hrůznou apokalypsu a radost z něj asi mít nebudeme. Tu by mohl mít snad jen kníže Potěmkin.

  Rozcestník: vše o Šlechtovce čtěte zde

Historie Šlechtovky Praha 7 - Stromovka - Šlechtovka
Se stavbou „Šlechtovky“, původně Dolního Letohrádku ve Stromovce bylo započato v roce 1688 a dokončen byl roku 1693. Stavba byla navržena i provedena v ranně barokním stylu, leč stavební plány se nezachovaly. V té době sloužil letohrádek výlučně pro kratochvilné zábavy feudální elity. V průběhu let došlo k řadě stavebních úprav, ať již z důvodu módních změn stavebních stylů, degradace stavby či plánovaným změnám účelu jejího využití. Naneštěstí se zachovalo jen pramálo stavebních plánů, ba i jen ideových návrhů. Snad jediná dochovaná dokumentace je z roku 1725, kdy byla stavba renovována pro špatný technický stav. V roce 1792 se měly poprvé její brány otevřít prostým občanům při příležitosti všelidové slavnosti při korunovaci císaře  Františka I. Do té doby sloužil objekt výhradně honoraci.

Praha 7 - Stromovka - Šlechtovka Ke skutečně radikální přestavbě došlo po roce 1855, kdy zcela zmizely raně barokní prvky a budova začala sloužit i široké veřejnosti. Přestavěný objekt si v roce 1882 vzal do nájmu podnikatel Václav Šlechta a začaly se dít věci. Šlechtovku konečně našli i prostí Pražané a postupně se stala jakýmsi kultovním místem odpočinku, cílem rodinných výletů, pohodových procházek, ale i masových kulturních, technických, sportovních a jiných společenských akcí, včetně dobrého občerstvení.

Vše o: parku  Stromovka a výstavišti čtete zde

Neblahý osud:
Radikální změnu, bohužel k horšímu, zaznamenal objekt v 50. letech minulého století, kdy se z noblesní restaurace, stal, v duchu „vše pro masy“, všelidovou pivnicí. A chátral nejen duchovně, ale i stavebně. Ránu z milosti dostala stavba při dvou požárech, ale především v roce 2002 při pražské povodni a „tisícileté vodě“. Zbyly z ní v podstatě jen ruiny, o které nejevil nikdo zájem.

Současnost: Praha 7 - Stromovka - Šlechtovka
Snad se ale blýská na lepší časy. Investorem pro úplnou rekonstrukci se rozhodla být obec Praha 7, která do stavby hodlá postupně investovat cca 180 miliónů Kč. Dokončení nesporně velkorysých úprav plánuje v průběhu roku 2012. Snad je tedy na dohled doba, kdy ve Šlechtovce znovu zavoní káva a zazní promenádní hudba.

Zatím však chudák vypadá spíš jako nad hrobem. Kýčovitá fototapeta, která kryje dolní část stavby a snad má vzbudit dojem autenticity z dob zašlé slávy, potvrzuje zatím při bližším pohledu jen dojem chátrající ruiny.

Před objektem rekonstruované restaurace dnes najdete menší restauraci s půjčovnou in-line bruslí, koloběžek a jiného vybavení pro zábavu.

Adresa:
Královská obora
Praha 7

GPS: 50.104754,14.417558
GPS: 50°6’17.041″N, 14°25’3.110″E

Kontakty:
info@slechtovka.com
607 816 817
www.slechtovka.com

Spojení:
MHD Praha
Metrem trasy C do stanice “Nádraží Holešovice”. Odtud asi 15 minut pěšky, případně jednu stanici tramvají (linky 12, 24 a 17  do zastávky “Výstaviště Holešovice” Dále vstupte  do areálu Stromovky a dejte se vlevo  okolo planetária stále rovně až dojdete ke Šlechtovce .

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Zajímavé odkazy – čtěte také
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstaviště:-zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

« « Restaurace Apropos | Rudolfova štola – „aby zvěř měla čerstvou vodu“ » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář