Velikonoce 2018

BAZILIKA SV. PETRA A PAVLA

Vyšehrad - bazilika sv. Petra a Pavla

Jeho věže představují hlavní vyšehradskou dominantu viditelnou zdaleka. Dnešní novogotická úprava z roku 1902 od Josefa Mockera v sobě skrývá zbytky gotického i románského zdiva.

Rozcestník: vše o  Bazilice sv. Petra a Pavla čtěte zde

Bazilika sv. Petra a Pavla – panoramatická fotografie

Z důležitých událostí, které jsou s tímto místem spjaté, uveďme roky 1070, kdy zde Vratislav II. založil vyšehradskou kapitulu, rok 1085 spojený s jeho korunovací – první královskou korunovací českého panovníka, nebo období vlády Karla IV., který si Vyšehrad zvolil jako výchozí bod ke korunovačním průvodům českých panovníků. Z této doby je v kostele uchován vzácný deskový obraz Madony Vyšehradské, zvané Dešťové. K obrazu prý v suchých obdobích chodívala procesí žádat o změnu počasí a obraz byl svého času také součástí slavných rudolfínských sbírek. Málo známou zajímavostí tohoto chrámu jsou nepochybně jeho zvony. Jsou vytvořeny snad nejslavnějším z českých zvonařů 16. století Brikcím z Cymperka, který si za své zvonařské umění vysloužil šlechtický erb. Výzdobu Brikcího zvonů tvoří vedle biblických příběhů zcela neobvyklé motivy inspirované zemědělskými pracemi. Je zde možné vidět výjevy jako je stříhání ovcí, okopávání polí nebo dojení krav.

mapa PCL Praha 2a

TURISTICKÁ TRASA PRAGUE CITY LINE PRAHA 2

Toulejte se Prahou 2, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 2. Trasa je vyznačena přímo v ulicích! Nezabloudíte! Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

V bazilice sv. Petra a Pavla se dle historických pramenů měla také nacházel krypta s ostatky prvních Přemyslovců: Vratislava II., jeho bratra Konráda, Soběslava I. a II. Vykopávky ovšem dodnes tuto domněnku nepotvrdily. Současná podoba chrámu vychází z jeho poslední přestavby v letech 1902-1903 podle architekta Josefa Mockera, kdy byly vybudovány vysoké pseudogotické věže a zároveň odstraněna barokní zvonice. Reliéf tympanonu hlavního portálu vytesal Štěpán Zálešák na motivy Posledního soudu. Na průčelí chrámu je pamětní deska, která připomíná křest 14 českých knížat v Řezně roku 845 a jistě vás také zaujme i kostelní zvonkohra, která hraje několik různých melodií; vždy dle probíhajícího svátku nebo významné události. Interiér vyzdobili František a Věra Urbanovi secesními figurálními ornamenty. V presbytáři najdete fresky vídeňského malíře Karla Jobsta s výjevy ze života sv. Petra a Pavla. Josef Mocker navrhl hlavní oltář chrámu. Na oltáři ve třetí kapli najdete již zmiňovaný deskový obraz Panny Marie Dešťové. Pověst o něm také vypráví, že jej maloval sám sv. Lukáš. V první kapli vpravo se nachází tumba sv. Longina ze 12.století.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa

K rotundě 100/10
120 00 Praha 2 – Vyšehrad
Web: http://www.kkvys.cz

Kostel pro veřejnost otevřen:
Leden – Prosinec
pondělí zavřeno
úterý – sobota 10:00 – 16:00
neděle 10:30 – 16:00

Vstupné:
Základní: 50 Kč
Snížené: 30 Kč

Dopravní spojení:
metro C stanice „Vyšehrad“

Dopravní spojení:

Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Bazilika sv. Petra a Pavla 50.064440, 14.417882 Bazilika sv. Petra a Pavla Na kopci, vysoko nad řekou Vltavou, se tyčí dvě věže, připomínající nám, k čemu všemu může vést bratrská nenávist. Kníže Vratislav II. měl mladšího bratra Jaromíra, který se stal pražským biskupem. Adresa K rotundě 100/10 120 00 Praha 2 - Vyšehrad http://www.praguecityline.cz/pamatky/bazilika-sv-petra-a-pavla

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Prague Boats 1

Vyhlídkové plavby po Vltavě

Zcela výjimečné pohledy na Prahu, nejlepší místa na fotografování, slavné historické památky ze zcela jiného úhlu pohledu, komfortní prostředí lodí, nejmodernější flotila v Praze. Zkuste to !

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Velikonoce105

Velikonoční akce v Praze

Velikonoce se blíží, velikonoční trhy už běží. Hledáte velikonoční akce v Praze. Už nemusíte všechny akce najdete u nás jasně a přehledně. Klikněte zde a neseďte doma

» Pokračování »


Muzem_Starych_casu_230x230

Muzeum Kouzlo starých časů

Chcete vstoupit do romantického a obdivovaného viktoriánského a edwardiánského období po roce 1850 ? Obdivovali jste někdy kostýmy z filmů třeba viktoriánské Anglie ? Ty nekonečné proudy skvěle oblečených šlechticů, služek ... Tak zde uvidíte originály, perfektně koncipované do obrazů doby a příběhů....

» Pokračování »


Reklama_PCL_STAHUJ_pruvodce_prahou_cz

Užijte si památky a život v Praze - Stahujte turistické průvodce a mapy ZDARMA !

Poznejte nejkrásnější památky a místa v Praze. Poznejte pražský život i na méně známých místech. Užijte si s připravenými slevovými kupóny v turistických průvodcích a mapách. STAHUJTE ZDARMA !

» Pokračování »


Faer_House_230x230

Prague Fear House - Dům hrůzy

Navštivte první Dům hrůzy ve střední Evropě. Máte rádi horory a adrenalin? Tak právě pro vás je tady. Zažijete napětí ze strašidelné prohlídky. Součástí Domu hrůzy je také strašidelný bar, kde si můžete v klidu vychutnat kávu nebo drink.

» Pokračování »


Puzzle_Room_230x230

Úniková hra Puzzle Room

Rádi se bavíte a zažíváte něco úplně nového a vzrušujícího? To a mnohem víc na vás čeká v jedinečné únikové hře PUZZLE ROOM, která má velmi blízko k televiznímu pořadu Pevnost Boyard.

» Pokračování »

« « Podzemní kryt Bezovka | Karlovo náměstí – největší evropské náměstí » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář