BAZILIKA SV. PETRA A PAVLA

Vyšehrad - bazilika sv. Petra a Pavla

Jeho věže představují hlavní vyšehradskou dominantu viditelnou zdaleka. Dnešní novogotická úprava z roku 1902 od Josefa Mockera v sobě skrývá zbytky gotického i románského zdiva.

Rozcestník: vše o  Bazilice sv. Petra a Pavla čtěte zde

Bazilika sv. Petra a Pavla – panoramatická fotografie

Z důležitých událostí, které jsou s tímto místem spjaté, uveďme roky 1070, kdy zde Vratislav II. založil vyšehradskou kapitulu, rok 1085 spojený s jeho korunovací – první královskou korunovací českého panovníka, nebo období vlády Karla IV., který si Vyšehrad zvolil jako výchozí bod ke korunovačním průvodům českých panovníků. Z této doby je v kostele uchován vzácný deskový obraz Madony Vyšehradské, zvané Dešťové. K obrazu prý v suchých obdobích chodívala procesí žádat o změnu počasí a obraz byl svého času také součástí slavných rudolfínských sbírek. Málo známou zajímavostí tohoto chrámu jsou nepochybně jeho zvony. Jsou vytvořeny snad nejslavnějším z českých zvonařů 16. století Brikcím z Cymperka, který si za své zvonařské umění vysloužil šlechtický erb. Výzdobu Brikcího zvonů tvoří vedle biblických příběhů zcela neobvyklé motivy inspirované zemědělskými pracemi. Je zde možné vidět výjevy jako je stříhání ovcí, okopávání polí nebo dojení krav.

TURISTICKÁ TRASA PRAGUE CITY LINE PRAHA 2

Toulejte se Prahou 2, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 2. Trasa je vyznačena přímo v ulicích! Nezabloudíte! Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

V bazilice sv. Petra a Pavla se dle historických pramenů měla také nacházel krypta s ostatky prvních Přemyslovců: Vratislava II., jeho bratra Konráda, Soběslava I. a II. Vykopávky ovšem dodnes tuto domněnku nepotvrdily. Současná podoba chrámu vychází z jeho poslední přestavby v letech 1902-1903 podle architekta Josefa Mockera, kdy byly vybudovány vysoké pseudogotické věže a zároveň odstraněna barokní zvonice. Reliéf tympanonu hlavního portálu vytesal Štěpán Zálešák na motivy Posledního soudu. Na průčelí chrámu je pamětní deska, která připomíná křest 14 českých knížat v Řezně roku 845 a jistě vás také zaujme i kostelní zvonkohra, která hraje několik různých melodií; vždy dle probíhajícího svátku nebo významné události. Interiér vyzdobili František a Věra Urbanovi secesními figurálními ornamenty. V presbytáři najdete fresky vídeňského malíře Karla Jobsta s výjevy ze života sv. Petra a Pavla. Josef Mocker navrhl hlavní oltář chrámu. Na oltáři ve třetí kapli najdete již zmiňovaný deskový obraz Panny Marie Dešťové. Pověst o něm také vypráví, že jej maloval sám sv. Lukáš. V první kapli vpravo se nachází tumba sv. Longina ze 12.století.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa

K rotundě 100/10
120 00 Praha 2 – Vyšehrad
Web: http://www.kkvys.cz

Kostel pro veřejnost otevřen:
Leden – Prosinec
pondělí zavřeno
úterý – sobota 10:00 – 16:00
neděle 10:30 – 16:00

Vstupné:
Základní: 50 Kč
Snížené: 30 Kč

Dopravní spojení:
metro C stanice „Vyšehrad“

Dopravní spojení:

Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Bazilika sv. Petra a Pavla 50.064440, 14.417882 Bazilika sv. Petra a Pavla Na kopci, vysoko nad řekou Vltavou, se tyčí dvě věže, připomínající nám, k čemu všemu může vést bratrská nenávist. Kníže Vratislav II. měl mladšího bratra Jaromíra, který se stal pražským biskupem. Adresa K rotundě 100/10 120 00 Praha 2 - Vyšehrad http://www.praguecityline.cz/pamatky/bazilika-sv-petra-a-pavla

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


Pražský hrad - Královska zahrada

Pražské zahrady a parky

Praha nabízí mnoho zahrad a parků. Některé jsou okrasné a nabízejí úžasnou podívanou. Jiné jsou oázou klidu a pohody. Je velice důležité občas odejít z ruchu velkoměsta do zahrady a parku a uvědomit si jak je příroda krásná

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Podzemní kryt Bezovka | Karlovo náměstí – největší evropské náměstí » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář