23. Kostel sv. Kateřiny

Praha 2 Kostel sv. Kateriny

Na popud Karla IV., který r. 1332 v den svátku sv. Kateřiny zvítězil v bitvě u San Felice, byl v Praze, postaven klášter a jediný kostel zasvěcený jeho oblíbené svaté Kateřině. Tato krásná a vzdělaná křesťanka královského původu vytrvale odmítala manželské nabídky pohanských šlechticů a svou výmluvností obrátila na víru 50 pohanských filozofů. Nakonec byla na rozkaz římského císaře po krutém mučení sťata. Později se stala patronkou filozofů a studentů, řečníků a knihovníků.

Rozcestník vše o Kostelu sv. Kateřiny více čtete zde

Historie kostela:
Ze stavby, která byla v letech 1355 – 67 vybudována pro řád obutých augustiniánek, se v původní podobě zachovalo Praha 2 - Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské jen velmi málo. Roku 1420 byl klášter vypálen husity. Při jejich plenění nečekaně spadl štít chrámu a 27 z nich pohřbil pod svými troskami. Z této doby se dochovala pouze vysoká, dole čtyřhranná a v horní části osmiboká věž kostela zvaná „pražský minaret“. Augustiniánky časem vymřely a klášter s kostelem přešel do vlastnictví mužské linie tohoto řádu. Ti ho nechali v letech 1718 – 1730 zrekonstruovat nadaným architektem Františkem Maxmiliánem Kaňkou, který vystavěl dnešní trojkřídlou budovu kláštera. O něco později v letech 1737 – 1741 byl barokně přestavěn i kostel sv. Kateřiny podle projektu Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Kostel je považován za jedno z nejkrásnějších děl pražského vrcholného a pozdního baroka. Vnitřek kostela vyniká nádhernými barokními nástropními freskami, obklopenými bohatou štukaturou od Bernarda Spinettiho. Fresky, představující výjevy ze života sv. Kateřiny, sv. Augustina a sv. Mikuláše Tolentinského, maloval Václav Vavřinec Reiner. Ústřední freska zachycuje učenou disputaci sv. Kateřiny s pohanskými mudrci. Soubor soch Františka Ignáce Weisse zdobí oltáře, kazatelnu i varhany. Představují mimořádně hodnotnou kolekci pozdně barokního řezbářství.

Jagellonska bytc9_150226_003

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI (až 40 Mb/s). Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »

Praha 2 - Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské Psychiatrická léčebna a zahrada
Dekretem Josefa II. v r. 1784
byly kostel i klášter zrušeny a následně odsvěceny. Do objektu byl umístěn vojenský vychovávací ústav, který zde byl do r. 1822. Tehdy došlo ke značným ztrátám na uměleckých památkách, byly zničeny obrazy, sochy i varhany. Ve 20. letech 19.století byla v klášteře umístěna filiálka pražského blázince tzv. Irrenhaus s kapacitou 250 nemocných. Tehdy se zde pacienti dělili na čtyři skupiny: muže, ženy a na blázny klidné a neklidné. Od té doby se již mnohé změnilo, ale proslulá psychiatrická léčebna se mezi klášterními zdmi nachází dodnes. Zemřel zde např. Bedřich Smetana. A také bychom neměli zapomenout na úsměvnou historku Jaroslava Haška, autora postavy Švejka. Dle dobových zápisků byl Hašek nalezen, jak je hluboce skloněn přes kamenné hrazení Karlova mostu. Hašek tam notně ulevoval svému žaludku. Naneštěstí obezřetní lidé, kteří byli této scénce přítomni, ihned zavolali pomoc a údajného „sebevraha“ odvezli na pozorování sem do psychiatrické léčebny. Haškovy místní zážitky se pak odrazily v příbězích populárního Švejka a mnohé z nás baví dodnes. Kolem kostela se nachází Kateřinská zahrada, která se v posledních letech mění v příjemné odpočinkové místo.

TURISTICKÁ TRASA PRAGUE CITY LINE PRAHA 2

Toulejte se Prahou 2, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 2. Trasa je vyznačena přímo v ulicích! Nezabloudíte! Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

 

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa
Viničná 468/2
12800, Praha 2-Nové Město

GPS: 50.0736714N, 14.4253694E
GPS: 50°4’25.217″N, 14°25’31.330″E

Kontakt:
Web: http://www.svkaterina.info,
e-mail: sv.katerina@pravoslavnacirkev.cz
tel.: +420 607 813 055

BEZBARIÉROVOST: bezbariérový park

Otevírací doba:
kostel j emožno navštívit v sobotu a v neděli dopoledne při bohoslužbách

Kudy do  kostela sv. Kateřiny:
Kostel se nachází v areálu Kateřinské zahrady.
Jeden vstup je brankou z rohu ulic Viničná a Kateřinská,
druhý vstup je z rohu ulic Ke Karlovu a Na Bojiště.

Dopravní spojení městskou hromadnou dopravou:
metro trasa C - stanice I. P. Pavlova – dále ulicí Na Bojišti
autobus č. 148 – zastávka Na Bojišti

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

Get directionsKML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-LogoWikitude-Logo
Kostel sv. Kateřiny

loading map - please wait...

Kostel sv. Kateřiny 50.073668, 14.425369 Na popud Karla IV., který r. 1332 v den svátku sv. Kateřiny zvítězil v bitvě u San Felice, byl v Praze, postaven klášter a jediný kostel zasvěcený jeho oblíbené svaté Kateřině. Tato krásná a vzdělaná křesťanka královského původu vytrvale odmítala manželské nabídky pohanských šlechticů a svou výmluvností obrátila na víru 50 pohanských filozofů. Nakonec byla na rozkaz římského císaře po krutém mučení sťata. Později se stala patronkou filozofů a studentů, řečníků a knihovníků.

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

Popis hromadné dopravy v Praze
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Našli jste v článku chybu ?  Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstaviště:-zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


Pražský hrad - Královska zahrada

Pražské zahrady a parky

Praha nabízí mnoho zahrad a parků. Některé jsou okrasné a nabízejí úžasnou podívanou. Jiné jsou oázou klidu a pohody. Je velice důležité občas odejít z ruchu velkoměsta do zahrady a parku a uvědomit si jak je příroda krásná

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

 

« « Karel Hynek Mácha – dílo | Hrdličkovo muzeum člověka » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář