Franz Kafka

Franz Kafka - portrét

Franz Kafka patří beze sporu k nejvýznamnějším osobám naší historie, které jsou neodmyslitelně spjaty s židovstvím. Tento uznávaný pražský spisovatel patří mezi nejvlivnější a nejuznávanější spisovatele dvacátého století. Pojďme nahlédnout do minulosti člověka, který výrazně ovlivnil mnoho světových autorů.

Rozcestník: Židovská Praha

Franz Kafka se narodil 3. července roku 1883 na Starém Městě v Praze. Spolu se svými rodiči a sourozenci žil na Starém Městě. Otec byl židovským velkoobchodníkem a neměl se svým synem příliš dobrý vztah.

Studentská léta Franz Kafka - portrét
Mateřský jazyk Franze Kafky byla němčina, proto v mládí navštěvoval nejprve Německou chlapeckou obecnou školu v pražské Masné ulici. Posléze studoval na Německém státním gymnáziu v paláci Golz-Kinských, které se nacházelo na Staroměstském náměstí v Praze. Zde působil až do roku 1901, kdy nastoupil na šestileté studium práv do německé části Karlo-Ferdinandovy univerzity. V roce 1906 Franz Kafka zakončil toto studium promocí, čímž získal titul doktor práv. Kromě mateřské němčiny ovládal další světové jazyky, ale pochopitelně mluvil česky. Zajímavostí je, že ačkoliv byl židovského původu, neuměl vůbec hebrejsky. Tento jazyk se začal učit krátce před tím, než zemřel.

Rozcestník: Osobnosti Prahy

Franz Kafka - Kniha Proměna Pracovní zkušenosti
Poté, co Franz Kafka vystudoval Univerzitu a stal se doktorem práv, začal nejprve pracovat pro pojišťovnu Assicurazioni Generali. Zanedlouho své působiště změnil a začal pracovat v Dělnické úrazové pojišťovně. Nejprve zastával funkci koncipienta a po nějaké době se stal tajemníkem. I přes velké pracovní úspěchy zjišťoval, že jej práce zcela nenaplňuje. Velmi tíhl k literatuře a umění. Psaní pro něj bylo vším, a proto v roce 1908 vydává své první texty. Vyšly v mnichovském časopise s názvem Hyperon. Při studiích se seznámil se svým dlouholetým přítelem Maxem Brodem, se kterým se přátelil až do své smrti. Mezi nejvýznamnější tvorbu Franze Kafky patří romány Proces, Zámek a Proměna. Během svého života vydal Kafka množství povídek, ale ta nejvýznamnější díla byla vydána až po jeho smrti.

-

-

Závěr života Hrob Franze Kafky na Novém židovském hřbitově
Franz Kafka patří mezi německy píšící spisovatele.  Pro české čtenáře sehrála důležitou roli jeho překladatelka a dlouholetá přítelkyně Milena Jesenská, která Kafkovy texty překládala do češtiny. V roce 1923 Franz odešel z rodné Prahy do německého Berlína, kde se začal plně věnovat psaní. Zanedlouho poté onemocněl tuberkulózou hrtanu, na jejíž následky 3. června 1924 zemřel v sanatoriu v Kierlingu u Klosterneuburgu v Dolním Rakousku.

Franz Kafka je pohřben v rodinné hrobce na Novém židovském hřbitově v pražských Strašnicích. Ve své závěti Kafka uvedl, aby byla po jeho smrti zničena veškerá tvorba, která nebyla doposud vydána. Jeho dlouholetý přítel Max Brod však poslední vůli nevyhověl a díla vydal. Díky tomu se dostalo na světlo světa mnoho významných děl, která ovlivnila řadu světových autorů a myšlenkových proudů.

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: Turistické průvodce k tématu

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Významné židovské osobnosti | Valdštejnská zahrada » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář