Den Evropy 2018

Nákladové nádraží Žižkov

nnz3

Adresa:
Nákladové nádraží Žižkov
Praha 3
Ceská republika


Nákladové nádraží Praha-Žižkov je hlavové nákladové nádraží na Žižkově na konci jednokolejné nákladní železniční trati, která za nákladovým nádražím Praha-Malešice a před vrchem Tábor odbočuje doleva od nákladní trati Praha-Vršovice – Praha-Libeň. Nádraží je kombinováno s patrovými skladišti. Osa nádraží navazuje na linii Olšanské ulice u ulice Jana Želivského, která je k nim kolmá. Vybudováno bylo v roce 1936, běžný provoz byl ukončen v roce 2002 a ukončení železniční dopravy bylo avizováno na konec roku 2010, provoz ke kontejnerovému překladišti však pokračuje. Jde o největší dochovanou funkcionalistickou průmyslovou stavbu v Praze. V letech 2005–2013 proběhl úřední, politický a ekonomický boj o zachování jejích budov, Hlavní objekty byly prohlášeny kulturní památkou poprvé 3. prosince 2010, po několika kolech odvolání a nových rozhodnutí nakonec ochrana hlavní budovy nabyla účinnosti 12. března 2013.[2] V lokalitě je plánováno vybudování sídelního a administrativního komplexu pro 15 tisíc obyvatel.

(zdroj: http://cs.wikipedia.org)

Nakladove nadrazi Zizkov

Historie budovy nákladového nádraží Žižkov:
Velkokapacitní koncové nádraží sloužilo rychlé překládce zboží a zároveň k jeho skladování. Projekt byl součástí tzv. Dispozičního plánu budoucích železničních úprav v Praze, který schválila Státní regulační komise v roce 1927. Vytvořil jej vrchní technický rada Státních drah ing. Miroslav Chlumecký (1878–1957), který zároveň navrhl také originální provozní schéma nádraží. Jeho polohu, tehdy poměrně odlehlou, zvolil již s předpokladem nové městské čtvrti v okolí. Budovy nádraží vyprojektovali během roku 1930 ve společné kanceláři Dr. ing. Karel Caivas (1897–1961) a ing. arch. Vladimír Weiss (1897–1989). Skladiště tvoří dvě křídla se dvěma patry a dvěma suterény, jejichž železobetonový skelet skladišť má hřibové stropy, projektované na nosnost 2 000 kg/m2, přízemí je lemováno zastřešenými vnitřními vagónovými a vnějšími automobilovými rampami. Křídla jsou složena ze 44 metrů dlouhých modulů o sedmi polích ve třech (severní) a čtyřech (jižní) traktech, spojených půlpoli s vloženými prosklenými schodišti. Severní křídlo má těchto modulů šest, jižní osm, a dosahuje tak celkové délky 355 a čtvrt metru. Tento rozdíl je dán převládajícím směrem přepravy zboží – delší je křídlo výdeje z dráhy, kratší podeje na dráhu. Oběma směry provoz probíhal ve dvou vertikálně oddělených větvích. Státní dráha manipulovala zboží z vagonů, přistaveným ke vnitřním rampám, skrze přízemí skladišť na rampy vnější. Soukromým dopravcům sloužila krytá rampa uprostřed kolejiště a jejích deset ocelových výtahových věží, spojených lávkami s horními dvěma podlažími obou křídel skladišť, která byla pronajímána, stejně jako suterény. Obsluhovaly je výtahy v půlpolích, navazujících na příčné tunely pod budovami i kolejištěm a ústícími při jižním okraji pozemku. Správní budova – dvoupatrový pěti- až šestitrakt – je orientovaná kolmo na provozní křídla a souběžně s nově vytýčenou ulicí Jana Želivského. Administrativní část má předsazenou symetrickou fasádu zdobenou kabřincem, v asymetricky komponovaných omítaných částech po stranách byly služební byty, přístupné dvojicí schodišť. Areál doplňují dvě vrátnice před hlavní budovou, za jižní z nich se nachází samostatně stojící vodárna. Stavba nádraží byla zahájena 27. srpna 1928, se stavbou skladišť a ramp se začalo roku 1931, roku 1934 přišla na řadu správní budova. Dne 27. října 1935 bylo nádraží představeno veřejnosti, pravidelný provoz byl zahájen 1. března 1936. Nákladové nádraží je významnou pražskou funkcionalistickou stavbou a provozní organizací do jednoho architektonicko-technického celku představuje patrně světový unikát.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………
Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3 (velikost souboru: 13,4 MiB)

Aktualizováno: 15.8.2016 - Turistický průvodce ve formátu PDF vás provede po pražském Žižkově, který jeho obyvatelé milují a všechny návštěvníky příjemně překvapí svojí specifickou atmosférou. V průvodci najdete přehlednou mapu, popis zajímavostí a památek a také slevové kupóny do restaurací a zajímavých míst.

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3 (velikost souboru: 2,5 MiB)

Aktualizováno: 18.8.2016 - Mapa k turistické trase PRAGUE CITY LINE Praha 3. Projděte si pražský Žižkov a zažijte neopakovatelnou atmosféru této specifické čtvrti Prahy a nezapomeňte využít slevové kupóny ! Vytiskněte si oboustranný list A4 složte si z něho trasu, popis památek a hlavně slevové kopóny

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa a Kontakty:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Nákladové nádraží Žižkov
Ulice Jana Želivského
Praha 3 – Žižkov

GPS: 50.0849497N, 14.4723272E
GPS: 50°5’5.819″N, 14°28’20.378″E

………………………………………………………………………………………………………………………

Dopravní spojení městskou hromadnou dopravou:

………………………………………………………………………………………………………………………

Tram: 6, 9, 10, 11, 15, 16, 25,  26,  55,  58 – zastávka Nákladové nádraží Žižkov
Bus: 124 – zastávka Mezi Hřbitovy
Metro: AŽelivského a dále pěšky dolů ulicí Jana Želivského (odtud autobusem č. 136, 175 do zastávky Olšanské náměstí)

………………………………………………………………………………………………………………………

Popis hromadné dopravy v Praze:

………………………………………………………………………………………………………………………
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Našli jste v článku chybu ?  Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme

………………………………………………………………………………………………………………………

Zajímavé odkazy – čtěte také:

………………………………………………………………………………………………………………………
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


banner 50x50px

Prague Candy Festival 2018

Proměníme Pragovku ve sladký ráj, buďte u toho! Všichni mlsouni mají sraz 12. - 13.5. v Pragovce na třetím ročníku Prague Candy Festivalu. Nepromeškejte tuto sladkou příležitost!

» Pokračování »


Prague Boats 1

Vyhlídkové plavby po Vltavě

Zcela výjimečné pohledy na Prahu, nejlepší místa na fotografování, slavné historické památky ze zcela jiného úhlu pohledu, komfortní prostředí lodí, nejmodernější flotila v Praze. Zkuste to !

» Pokračování »


Reklama_PCL_STAHUJ_pruvodce_prahou_cz

Užijte si památky a život v Praze - Stahujte turistické průvodce a mapy ZDARMA !

Poznejte nejkrásnější památky a místa v Praze. Poznejte pražský život i na méně známých místech. Užijte si s připravenými slevovými kupóny v turistických průvodcích a mapách. STAHUJTE ZDARMA !

» Pokračování »


Faer_House_230x230

Prague Fear House - Dům hrůzy

Navštivte první Dům hrůzy ve střední Evropě. Máte rádi horory a adrenalin? Tak právě pro vás je tady. Zažijete napětí ze strašidelné prohlídky. Součástí Domu hrůzy je také strašidelný bar, kde si můžete v klidu vychutnat kávu nebo drink.

» Pokračování »


Puzzle_Room_230x230

Úniková hra Puzzle Room

Rádi se bavíte a zažíváte něco úplně nového a vzrušujícího? To a mnohem víc na vás čeká v jedinečné únikové hře PUZZLE ROOM, která má velmi blízko k televiznímu pořadu Pevnost Boyard.

» Pokračování »

 

Mapa:

Loading Map....

Pořádané akce

  • V tomto místě není bohužel zatím plánována žádná událost