Whisky festival Prague 2014

Výstava Rudá muzea

vystava Ruda muzea

Zajímá Vás co mohla a nebo nemohla muzea vystavovat během  komunistické  éry ? Výstava v Rudá muzea v Národním památníku na Vítkově je   zaměřena na vliv komunistické ideologie na československá muzea v období let 1948–1989.

Rozcestník: vše o Národním památníku na Vítkově více čtěte zde

Výstava Rudá muzea Výstava Rudá muzea byla rozdělena na čtyři části. První z nich je zaměřena na obecný vývoj československých muzeí a také na jejich vztahem ke společnosti v letech 1948–1989.Ve druhé části expozice zavítáte mezi symboly a rituály komunismu, ke kterým patřily mimo jiné sliby pionýrů a odměňování zasloužilých pracovníků, které měly v muzeích své pevné místo. Ve třetí části se budete moci seznámit s tím, jak muzea za komunistického režimu působila na veřejnost. Dozvíte se, jakým způsobem docházelo ke zkreslování historických událostí, neboť muzejní sbírky obsahovaly pouze prorežimní informace. Poslední část výstavy se týká činnosti muzeí před rokem 1989. Výstava je dále doplněna o zajímavé exponáty, které Rudá muzea vystavovala. Budete si moci například prohlédnout  generálskou uniformu Klementa Gottwalda, předměty z redakce novin Svoboda, které používal Antonín Zápotocký, zlaté hodinky Josefa Hybše a mnoho dalších.

Výstava Rudá muzea Vedle předmětů vztahujících se ke Klementu Gottwaldovi, Zdeňku Fierlingerovi, Josefu Hybšovi, dělnickému hnutí a kolektivizaci venkova je ve výstavě prezentována i „odvrácená“ tvář československých muzeí, kdy dokumentovala zamlčovaná a opomíjená témata, jako např. československé legionáře, nekomunistický odboj v období 2. světové války nebo každodenní život obyvatel. Výstava je doplněna i krátkými filmovými šoty z výstav a muzeí před rokem 1989.

Více naleznete zde.

Pha 1 - ND - stara budova110521_001

Kam v Praze do Muzea

Chcete vědět, kde najdete kostru velryby a první československý automobil? Zajímají vaše děti letadla nebo pražská strašidla? Víte, jak je to v Praze s vodou? Navštivte stránku o pražských muzeích.

» Pokračování »

Kdy a kde:
8.12.2011 – 1.4.2012

Národní památník na Vítkově
U Památníku 1900
Praha 3

Kontakty:

Email: oncd@nm.cz
Telefon: 222 781 676

Otevírací doba:

Pondělí–Středa:   ZAVŘENO
Čtvrtek–Neděle: 10.00–18.00 hod.

Vstupné:
Plné: 60 Kč
Snížené: 30 Kč

Bezbariérovost: Ano

Spojení:
Bus: 133, 175, 509 – U Památníku

« « Kostel svatého Bartoloměje na Starém Městě v Praze | Pro partnery rok 2011 » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

2 reakce u článku “Výstava Rudá muzea”

  1. jirka napsal:

    dyby ste se radši zaměřili na současnost a nešpinili někdejší funkční a nezadluženou společnost.. myslim, že až budete vystavovat něco vo týdle době, tak nebudete mit co-možná tak stránky z fejsbuku, bezdomovce, nebo vyhulený mlaďáky. tamto fungovalo 40 let, todle bylo už po 5-ti letech úplně háji a vydrželo to ždímat z lidí prachy na tunely eště dalších 15 let! styďte se.

  2. jirka napsal:

    pardon 18 let-už 3 roky radši politice nevěnuju takovou pozornost-je mi z toho zle.. když sem zahlíd vaší upoutávku na novje, tak sem se zhrozil-chápu, že všechny baví žít líp než na co ve skutečnosti maj, jenže to prostě nejde a v tomhle ohledu byla doba komunizmu neskutečně nadčasová-táhlo se prostě za jeden provaz a bylo to po válce potřeba. dneska si každej hrabe na svým písečku a to je základní problém, kterej už jen těžko zvrátíme. a vy tu dobu svou výstavou krátkozrace zesměšňujete.

Zanechat komentář