POZOR – Nové jízdné v MHD v Praze od 1.7.2011

SMS jízdenka

Od 1.1.2011 se mění cena jízdenek v pražské hromadné dopravě.

-

Vše o:  Městská hromadná doprava

-

 

Jaké jsou ty nejdůležitější novinky v ceně MHD ????????

 • Děti od 10 do 15 let a senioři od 65 do 70 let věku nově neplatí jízdné; při kontrole se ale revizorům musí prokázat opencard, kterou získají na šest let za 120 Kč. Pro děti od 6 do 10 let a seniory starší 70 let se nic nemění.
 • Jízdenky prodlužují svoji platnost, jsou přestupní a zvyšují cenu o 6 Kč, tedy za 30minutovou jízdu zaplatí cestující 24 Kč, za 90minutovou jízdenku 32 Kč; u řidiče bude možnost koupit jízdenku za 40 Kč.
 • Děti od 6 do 15 let, které nevlastní opencard, mohou využít zvýhodněné jízdné 12 Kč (30 minut), 16 Kč (90 minut) a 20 Kč (u řidiče).
 • Jednodenní jízdenka nahraná na opencard stojí 110 Kč (pro děti a seniory bez opencard za 55 Kč), třídenní 330 Kč; zároveň se ruší pětidenní jízdné.
 • Zavádí se občanské jízdné o délce 5 měsíců v ceně 2450 Kč.
 • Ruší se jízdné, které bylo součástí parkovacího lístku na parkovištích P + R, a zavádí se jednotná cena za parkovné 20 Kč/den.
 • V celém systému Pražské integrované dopravy stojí přeprava zavazadel a psů 16 Kč.

 

Změny v tarifech Pražské integrované dopravy od 1. července 2011

Na základě rozhodnutí Rady hl. m. Prahy ze dne 17. května 2011 a z důvodu sjednocení cen jízdného v městské a příměstské dopravě a dále celkového zjednodušení Tarifu Pražské integrované dopravy dojde od 1. července 2011 k úpravám cen a struktury jízdného.

1) Rozšíření bezplatné přepravy pro děti 10-15 let a pro seniory 65-70 let

Současná bezplatná přeprava dětí a seniorů na území Prahy bude rozšířena o děti od 10 do 15 let a o seniory od 65 do 70 let. Bezplatná přeprava bude podmíněna prokázáním se opencard s nahranou slevovou aplikací v ceně 120 s platností maximálně 6 let. Pokud se cestující neprokáže opencard s touto nahranou aplikací, zaplatí poloviční jízdné. Tato bezplatná přeprava bude povolena pouze na území Prahy, a to ve všech dopravních prostředcích Pražské integrované dopravy. Podmínky ani rozsah bezplatné přepravy pro děti do 10 let a seniory nad 70 let se nemění.

2) Úprava cen jízdenek pro jednotlivou jízdu

Cena současné základní jízdenky za 26 bude upravena na 32 při současném prodloužení její platnosti ze 75 na 90 minut (stejná cena a časová platnost bude platit i pro SMS jízdenku). Cena této jízdenky pro děti do 15 let bez opencard s příslušnou aplikací a pro seniory od 60 do 70 let bez opencard s příslušnou aplikací, ale s průkazkou PID, se mění ze 13 na 16 .

 

Cena krátkodobé jízdenky s omezenou přestupností za 18 bude upravena na 24 při současném prodloužení její platnosti z 20 na 30 minut. Tato jízdenka bude nově plně přestupní a bude platit také na přívozech, lanové dráze a na nočních linkách. Zlevněná varianta této jízdenky pro děti do 15 let bez opencard s příslušnou aplikací a pro seniory od 60 do 70 let bez opencard s příslušnou aplikací, ale s průkazkou PID, se mění z 9 na 12 . Jízdenka za 24 bude také v podobě SMS jízdenky.

3) Úprava cen krátkodobých turistických jízdenek

Cena 24hodinové jízdenky pro Prahu se mění ze 100 na 110 , cena 72hodinové jízdenky se snižuje ze 330 na 310 a ruší se 5denní jízdenka. Zároveň se zavádí 24hodinová a 72hodinová jízden

ka také v podobě SMS ve stejné ceně jako papírová jízdenka. Mění se i cena celosíťové 24hodinové jízdenky pro všechna tarifní pásma ze 150

na 160 . Ceny 24hodinových jízdenek pro děti do 15 let bez opencard s příslušnou aplikací a pro seniory od 60 do 70 let bez opencard s příslušnou aplikací, ale s průkazkou PID, jsou poloviční.

4) Nové typy jízdních dokladů

K již existujícím druhům předplatních jízdenek se zavádí plnocenná 5měsíční jízdenka v ceně 2 450 . Zlevněná varianta pro Seniory od 60 do 65 let bude stát 1 100 . Ceny všech stávajících druhů pře

dplatních jízdenek ani podmínky pro jejich používání se nemění. Ve spolupráci s Českými drahami se zavádí skupinové jednodenní jízdné SON

E+ MHD Praha v ceně 400 (České dráhy pro Prahu a Středočeský kraj a MHD Praha) a v ceně 700 (České dráhy pro celou ČR a MHD Praha). Tato jízdenka platí ve všech vlacích Českých drah na daném území, a také ve všech prostředcích MHD Praha v pásmech P, 0 a B v

den platnosti jízdenky do maximálně 24.00 hodin. Jízdenka platí v sobotu, neděli nebo ve státní svátek pro skupinu nejvýše 5 spolucestujích, přičemž pouze nejvíce 2 cestující z celkového počtu mohou být

starší 15 let (ode dne 15. narozenin). Cestující musí cestovat společně.

5) Ostatní

Upravují se také ceny dovozného za zavazadlo a za psa, které senově sjednocují na 16 , a to bez současných pásmových omezení s maximální časovou platností 240 minut.V rámci zjednodušení Tarifu PID dochází také ke zrušení jízdenek T+R a P+R a jejich nahrazení běžnými jízdními doklady PID.

« « Muzeum policie České republiky | Náprstkovo muzeum – za poznáním domorodých kultur » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

62 reakce u článku “POZOR – Nové jízdné v MHD v Praze od 1.7.2011”

 1. Ing. Ivan Pergleer napsal:

  Pokoušel jsem se vytisknout krátký přehled o cenách, to se ale nedá bez ničení papíru zbytečnými s tím nesouvisejícími „informacemi“ o výletech a podobně, nemluvě ani o nevkusné reklamě na obrazovce. Úprava cen pro děti s použitím Opencard, zvláště pro prázdninové návštěvy, se nedá označit jinak než sprostota, a jedna z příčin špatné pověsti našeho města. To vše zcela zapadá do obrazu DP Praha jako mafiosní organizace, která se ani po změně ve vedení magistrátu vůbec nezměnila.
  Ing. Ivan Pergler, Praha 4.

 2. Ing. Ivan Pergler napsal:

  Pokoušel jsem se vytisknout krátký přehled o cenách, to se ale nedá bez ničení papíru zbytečnými s tím nesouvisejícími „informacemi“ o výletech a podobně, nemluvě ani o nevkusné reklamě na obrazovce. Úprava cen pro děti s použitím Opencard, zvláště pro prázdninové návštěvy, se nedá označit jinak než sprostota, a jedna z příčin špatné pověsti našeho města. To vše zcela zapadá do obrazu DP Praha jako mafiosní organizace, která se ani po změně ve vedení magistrátu vůbec nezměnila.
  Ing. Ivan Pergler, Praha 4.

 3. Emilie Sedlmaierová napsal:

  Hodláme v nejbližších dnech navštívit Prahu a mám dotaz,jaké jízdné v MHD/metro,tramvaj,autobus…./ se týká mne i manžela-jsme mimopražští a máme 72 let.

 4. petra napsal:

  Senioři nad 70 let se přepravují pražskou MHD bezplatně, musíte mít ale s sebou platný doklad totožnosti, pro ověření věku v případě kontroly revizorem.

 5. Lída Pospíšilíková napsal:

  Prosím o odpověď-jaké jízdné v MHD Praha se týká mne a mého manžela?Máme nad 70 let,já mám občanství německé i české a manžel pouze německé.

 6. petra napsal:

  Dobrý den, také nulové jako v předchozím případě, na občanství nezáleží, pouze na věku. Musíte mít s sebou vždy platný doklad totožnosti.

 7. Frýda Josef napsal:

  Dobrý den,můžete mi prosím sdělit jaké jízdné budu platit v metru trasa B černý most – národní třída? Jsem senior 67 let držitel průkazky ZTP.Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

 8. petra napsal:

  Pokud jste držitelem průkazu ZTP nebo ZTP/P, tak nezáleží na Vašem věku, máte jízdné zdarma. Ale opět je podmínkou mít s sebou občanský průkaz i průkaz ZTP.

 9. Ludmila napsal:

  Dobrý večer, prosím o radu, chceme si v Praze koupit jednodenní jízdenku na metro, mi je 64 let, manželovi 65.
  Můžeme mít jízdenku pro seniory?

 10. Peter Nemšovský napsal:

  Dobrý večer, prosín o radu, letos v lednu mi bylo 70 let, vlastním opencard a protože potřebuji občas jezdi vlakem po Praze a opencard mi v srpnu končila platnost, tak jsem si ji na stanici metra I.P.Pavlova prodloužil, měl jsem za to, že je to na rok. Dnes ve vlaku s nádr. Holešovice do nádr. Bubeneč mne upozornila průvodčí, že mi skončila, na mé překvapení, platnost ke dni 5.1.2013. Prosím o radu, co mám dělat, abych si prodloužil platnost opencard a kde v Praze.
  Děkuji za radu P.N.

 11. zdenek napsal:

  prosím o radu jako rodina 2 dospl. 2 děti ( 11 let a 6 let). Jedeme na týden do Prahy.Jakou nejlevnější variantu jízdného bychom měli zvolit.Využívat budeme MHD napříč pásmy.

 12. Alena napsal:

  Jsem důchodkyně 64 roků, mám důchodovskou čtvrtletní jízdenku na MHD Brno, budu v Praze na 3 dny jaká jízdenka by byla pro mě nejlepší cenově, mám slevu jako senior i když nemám bydliště v Praze? Děkuji

 13. petra napsal:

  Paní Aleno, v Praze jsou seniorské jízdenky až od 65 let, pro Vás tedy platí, že si musíte koupit plnou neslevněnou jízdenku – pokud tedy nemáte průkaz ZTP. 3-denní jízdenka stojí 310,-Kč. Jízdenka na jednu jízdu a časové platností 90 min stojí 32,-Kč a jízdenka s časovou platností 30 min stojí 24,-Kč. Vaše volba bude záviset na tom, kolik toho projezdíte.

 14. petra napsal:

  Pane Zdeňku, doporučila bych Vám si kupovat 2 x dvě 3 -denní jízdenky za 310,-Kč pro dospělou osobu – v této tace je vždy jedno dítě do 15-ti let zdarma, ale vše záleží na tom, koli si myslíte, že projezdíte.

 15. Jitulieta napsal:

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat, jaké jízdné mi doporučíte pro kamarádku z Ostravy,která mi má přijet o práztdninách i s celou svou rodinou.Čtyři dospělý z toho jeden je na vozíku a má ZTP (ten asi neplatí) a dvě děti (6 a 8.let) .Musíme je dostat z Hl.nádraží do Kunratic a samozřejmě, během týdne co tu budou ,podnikneme i nějaký ten výlet po městě.Děkuji předem za odpověd Jitulieta

 16. petra napsal:

  dobrý den, doporučila bych Vám zvolit 3-denní jízdné za 310,-Kč, které platí vždy pro 1 dospělou osobu + 1 dítě do 15-ti let. ZTP jízdné je zdarma. Ale vždy je dobré si spočítat, kolik jízd ve skutečnosti za den uděláte a je možné , že nebudete jezdit tolik a vyplatí se vám jednotlivé jízdné víc. Praha bohužel nenabízí týdenní jízdné, jak je to obvyklé v jiných evropských metropolích.

 17. Kristerius napsal:

  Oznámení že pro děti od 6 do 10 let a seniory nad 70 let se nic nemění je bezcenná informace. Návštěvníci Prahy zpravidla neznají dosud platné ceníky. Je třeba uveřejnit nyní platné podmínky.

 18. Renáta napsal:

  platí v MHD Praha režijní průkaz Českých drah?

 19. Olda napsal:

  Jsem z Ostravy mám přes sedumdesát let a budu cestovst do Prahy na tři dny. Jaké jízdne budu patit v MHD Praha ?

 20. Oldřich napsal:

  Je mi 75 let a jsem z Ostravy, budu osvobozen od placení jízdného jako pražáci nebo budu muset platit jízdné jako senior protože jsem z jiného města. Děkuji za odpověď

 21. petra napsal:

  Aktuální ceny pražského jízdného jsou uvedeny ve článku nad komentáři a i když jsou vydané již v roce 2011 jsou platné i pro rok 2013. Máme zde hodně dotazů na seniorské jízdné. Zde platí toto: Pokud je Vám nad 70 let – máte jízdné zdarma a stačí se pro to prokázat v případě kontroly platným průkazem totožnosti – tedy občanským průkazem.
  Pokud je Vám mezi 60-ti a 70-ti lety – můžete mít jízdné také zdarma – ale k tomu potřebujete OPENCARD. Je to komplikace pro mimopražské návštěvníky Prahy, kterou zavedl Pražský magistrát, ale nedá se s tím nic dělat. O OPENCARD si můžete zažádat i elektronicky a pak si ji v Praze osobně vyzvednout – reálně se to vyplatí pouze pro dlouhodbější pobyty, nebo pokud víte, že budete hodně cestovat MHD. Pokud OPENCARD nemáte, musíte platit PLNÉ jízdné. Průkazka OPENCARD – s platností 1 rok stojí 120,-Kč.

 22. Jiří Tomáš napsal:

  Dobrý den,jsme turisté ze Zlína a za týden jedeme do Prahy
  na akci „Praha slaví 125 let KČT“.Máme 65 let,tak se ptáme,
  jakou máme možnost slevy v pražské MHD.Ve většině informací
  na internetu je uvedena možnost vyřízení průkazu pro seniory
  když v předprodeji na stanici metra předložíme fotografie(2 ks??),obč.průkaz a 20 Kč.Je to pravda?? Vyřizovat si opencard na jednorázovou návštěvu se nám nevyplatí.
  Děkuji za odpověď a zdravím Vás. Jiří Tomáš,člen KČT.

 23. marie napsal:

  mam trvale bydliště v Humpolci, je mi 61 let, kolik bych platila na 1 den jizdenku v Praze MHD

 24. petra napsal:

  110 Kč

 25. Eva Paterová napsal:

  Dobrý den,vlastním průkazku PID senior vydanou 25.3.2010 a potřebuji zjistit zdali je platná.

 26. Jaroslava Vopravilová napsal:

  Dobrý den, jsem turistka z Mostu , je mi 70let a a 6 měsíců, jaké musím platit v Praze jízdné v MHD. Případně jaký doklad musí mít, nebo si pořídit k případné slevě. Nebo mám jízdné zdarma? Patřím do kategorie od 60-ti – 70-ti lety, nebo nad 70 let. Děkuji za odpověď. Vopravilová

 27. Emanuel napsal:

  Dobrý den, jako senior 72-letý z Liberce chci vědět cenu jízdného pro mne letos. Tedy r.2014. Děkuji

 28. petra napsal:

  Cena jízdného se pro rok 2014 neměnila. Jízdné máte zdarma.Redakce Prague City Line

 29. petra napsal:

  Na každé průkazce by měla být vyznačena doba platnosti. Ale doporučujeme se pro konkrétní informaci obrátit na Dopravní podnik.Redakce Prague City Line

 30. petra napsal:

  Pokud je Vám více než 70 let máte jízdné zdarma – musíte mít pouze OP.Redakce Prague City Line

 31. irena napsal:

  Dobrý den,jedeme na týden do Prahy.Jakou nejlevnější variantu jízdného pro 2 dospěli osoby bychom měli zvolit?Děkuji za radu.I.A.

 32. petra napsal:

  Na toto se těžko odpovídá, nejlépe je spočítat si jízdné podle toho, jak hodně budete používat MHD. Pokud uděláte více než 4 jízdy denně je výhodné si zakoupit 3-denní jízdenky pro každého za cenu 310,-Kč. Pokud budete jezdit méně, tak je vhodnější kombinace jednorázových či denních jízdenek. Redakce Prague City Line

 33. Miluška napsal:

  Mám dotaz: Jedeme do Prahy na 5 dní, 1 osoba 62let a jedna osoba 69 let. Budeme cestovat po Praze za památkami. Poradíte mi, jakou jízdenku bude nejlepší si zakoupit, nebo necht si vystavit Opencard ?

 34. petra napsal:

  Pokud chcete ušetřit, nechte si vystavit Opencard. Žádost si můžete podat elektronicky, vyplněním formuláře na stránkách magistrátu, musíte k tomu přiložit 1 nascanovanou dokladovou fotografii, zpracování trvá cca 14 dní. Poplatek je cca 100,-Kč. Poté si musíte Opencard osobně vyzvednout – nejlépe na úřadě v Jungmannově ulici, čekací doby jsou velmi krátké. Budete v centru Prahy, můžete to pak spojit s prohlídkou Prahy. Pro tuto část Prahy si také můžete u nás stáhnout elektronického průvodce Prahou 1 – odkaz je zde http://www.praguecityline.cz/ke-stazeni Redakce Prague City Line

 35. Petr Hnik napsal:

  Jezdím na zdravotní kontroly ,několikrát za rok do Prahy.
  Na poloviční jízdné stačí platný doklad totožnosti?Je mi 69.let.
  Děkuji.

 36. Petr Hnik napsal:

  Jaký doklad je vyžadován na poloviční jízdné?Je mi 69.let

 37. petra napsal:

  Občanský průkaz. Redakce Prague City Line

 38. iva napsal:

  „petro“
  Průkazky PID, které se běžně v Praze vydávají a na jejichž základě mají senioři nad 60 let jízdné poloviční: (12.-/30min,16.-/90min, resp.55.-/den se NEMOHOU VYDAT MIMOPRAŽSKÝM ? Proč, když Opencard může mít každý a nad 70 let jezdí zdarma i cizinci ??? Takže s průkazkou PID poloviční ceny, předpokládám.
  Jaksi ale nemyslím, že revizor uzná jako doklad OP. Mně, obyvatelce Prahy ho neuznal. Takže poslední odpověď považuji za nebezpečnou a ty předcházející pro lidi nad 60 za matoucí …… asi. S úsměvem iva

 39. Marcela napsal:

  Byla jsem v invalidním důchodu a mám PID průkazku důchodce od 2002.Nyní jsem už ve starobním důchodu 64 let.Mám stále možnost jezdit s tímto dokladem a polovičními jízdenkami? Děkuji

 40. Karel napsal:

  Potřebbuji jet do nemocnice a mám věk 72 let, kolik zaplatím za MHD. Jsem s Příbramska. Děkuji

 41. Karel napsal:

  Jaký dokladl je požadován na jízdu v MHD v Praze je mi 72 roků.

 42. Renata napsal:

  Dobry den zajimalo by me proc lide od 60 let maji jizdne levnejsi nez ti od 15 let. ti 60ti leti vetšinou pracuji a Za 15 ti lete tonplati rodice.dekuji

 43. Jarka napsal:

  Dobrý den,v dubnu mi bude 60 roků. Mohu si na MHD po Praze začít kupovat poloviční jízdenky? Děkuji

 44. petrz napsal:

  Dobrý den, v této otázce se prosím obraťte přímo na dopravní podnik hlavního města Prahy

 45. Mária napsal:

  Dobrý deň,

  Som Slovenka nad 60 rokov a idem do Prahy ako turistka, chcem sa spýtať ak si kúpim celodenný lístok za 110 Kčs môžem jazdiť celý deň na hociktorej trase a električke
  /tramvaji/, autobuse a metre celý deň kam sa mi zažiada.
  ďakujem

 46. Lada Š. napsal:

  Dobrý den, kolik platí jízdné po Praze maminka, která veze dítě (5 měsíců) v kočárku.
  Děkuji

 47. petra napsal:

  Za kočárek a takto malé dítě se jízdné neplatí, takže platí jen maminka za sebe plné jízdné – dle délky jízdy.

 48. Marcela O. napsal:

  Jedeme s manželem, oba +65 a 9-letou vnučkou na jeden den do Prahy. Jaké jednorázové jízdenky MHD zvolit? Děkuji za odpověď.

 49. ivana napsal:

  V lete mi konci platnost opencard, v listopadu dosahnu veku 70ti let. Musim zazadat o novou kartu?

 50. petra napsal:

  Radši si ověřte přímo u Dopravního podniku, ale my si myslíme, že ano. Nedostanete už Opencard, ale Litačku, kterou se budete prokazovat – bude zdarma

 51. Ludmila Vítková napsal:

  Mají jízdu zdarma i cizinci s průkazem ZTP a ZTP/P vč. doprovodu?

 52. petra napsal:

  ANO

 53. Alois Dvořák napsal:

  Jedeme do Prahy na 3 dny- dva dospělí a dvě děti 7 a 11 roků.Ubytování jsme v Průhonicích – ulice Tulipanová.
  Prosím jakou jízdenku si máme nejlépe koupit, když chceme dětem ukázat hlavní pražské památky – Karlův most,Petříny,Hradčany apod.Do Průhonic jedeme autem.
  Děkuji za odpověď.

 54. petra napsal:

  Doporučila bych Vám koupit si 2 x 3 denní jízdenky pro dospělé. Jedna stojí 310 Kč a je v ní zahrnuto jízdné pro jedno dítě do 15-ti let. Můžete používat libovolně MHD, malé děti mohou být z chození po Praze unavené a vy se nemusíte ohlížet na to, zda máte koupené jízdenky nebo ne. Výhoda zahrnutí dětských jízdenek do dospělé je také značná. Ale pozor – jde to jen u této jízdenky. U levnějších dospělých jízdenek zahrnuty děti nejsou.

 55. Jana Jeroměřská napsal:

  Dobrý den. Prosím o radu. Koncem března se chystám navštívit Prahu. Je mi 66 let, tudíž bych měla nárok na zlevněnou jízdenku, jsem z Hradce Králové. Jakým dokladem bych se měla prokázat? Stačí občan. průkaz? Děkuji za odpověď.

 56. petrz napsal:

  Na prokázání se k uplatnění slevněného jízdného Vám stačí občanka

 57. Janovská Blanka napsal:

  Jedeme z Českých Budějovic do Prahy v sobotu, a to 2 osoby ve věku 70 roků a 21 roků můžeme si při jízdence ČD koupit jízdenku MHD v Praze na 1 den a za kolik Kč?
  Děkuji Janovská

 58. petrz napsal:

  Radši si kupte jízdenku přímo v Praze v automatu, koupit si denní jízdenku ve vlaku od ČD není příliš výhodné, protože platí na ten den, kdy jste si ji koupili, jízdenka, kterou si koupíte v automatu platí na domu 24 hodin, od chvíli, kdy jste si ji poprvé označili a to může být ve výsledku velký rozdíl – toto jsou informace, jak to u ČD bylo loni od průvodčího, předpokládáme, že to platí stále, určitě se ale na to průvodčího zeptejte

 59. alena karlová napsal:

  Jaké jízdné po Praze platí děti 6-10let?Často jezdi do Prahy,mohou získat nějaký průkaz na slevu?

 60. Alena Karásková napsal:

  Dobrý den,
  je mi 69 let. Jakou bych mohla mít slevu na MHD Praha. Jaké náležitosti k tomu potřebuji, kde mám žádat a kolik to stojí Kč? Děkuji. Karásková

 61. Dobrý den,jsem z jiného města ve věku 71-let.Jakéjízdné budu platit v MHD v Praze. Děkuji.

 62. anna štěpová napsal:

  dobrý den, máte zde dotazy již trochu staré. Jaký je rozdíl dnes, po zavedení slev pro seniory při cestě po Praze? Je mi 69 let. Děkuji.

Zanechat komentář