Národní památník na Vítkově

Pha3 _ Vitkov120225_030

Národní památník na Vítkově patří mezi největší dominanty Žižkova. Památník si si ve své historii prošel mnoha zajímavými situacemi. Sloužil jako památka legionářům, stal se skladištěm vojenského materiálu německého  Wehrmachtu, sloužil k propagaci komunistického režimu a v současnosti se zde nachází muzeum novodobých českých a československých dějin. Pojďme se z touto pozoruhodnou stavbou blíže seznámit.

Rozcestník: vše o  Národním památníku na Vítkově více čtěte zde

Stavba památníku Praha 3 - vrch Vítkov - Jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova
Stavba Národního památníku na Vítkově probíhala v letech 1929 až 1932. Dne 8. listopadu roku 1928 provedl symbolický výkop památníku prezident T. G. Masaryk. Stavba probíhala podle projektu architekta Jana Závorky. Památník byl postaven jako Památník Národního osvobození k uctění památky českých legionářů a českého odboje v období 1. světové války. Po dokončení stavby se na Vítkově tyčila stavba, dosahující výšky přes třicet metrů. Následovaly práce na interiéru budovy, které se protáhly na šest let. Na výzdobě se podíleli významní umělci, jako například Jakub Obrovský, Karel Pokorný, Max Švabinský, Jan Štursa, nebo Josef Malejovský.

K čemu památník sloužil? Památník Vítkov - slavnostní sál

Období před druhou světovou válkou
Památník byl postaven k uctění památky českých legionářů a českého odboje za první světové války. Tím sloužil památník jako pietní místo, kde byly pokládány věnce a uctíváni padlí hrdinové boje za národní svobodu.

Druhá světová válka
Ne příliš šťastně období potkalo Památník za druhé světové války. Legionáři zde přestali být uctívání, a památník si vyhlídla německá armáda. Po dobu trvání války se z památníku stalo skladiště vojenského materiálu Wehrmachtu.

Pha3 - Zizkov1

Pražský Žižkov

Žižkov vždy býval specifická pražská čtvrt se svojí vlastní atmosférou. Pojďte a poznejte krásy a památky Žižkova.

» Pokračování »

Období komunismu Památník Vítkov - síň osvobození
Po roce 1948 byl památník využit k propagaci komunistického režimu. V budově Památníku byli následně pohřbíváni významní představitelé komunistické strany. Dne 5. prosince roku 1953 bylo v místních prostorách otevřeno mauzoleum Klementa Gottwalda, prvního komunistického prezidenta Československa. Kvůli mauzoleu bylo v podzemí památníku vybudováno rozsáhlé technické příslušenství, které však nestačilo proto, aby mumifikované tělo vydrželo. Postupně začala Gottwaldova mumie hnít a rozpadat se. Roku 1962 bylo tělo zpopelněno a mauzoleum bylo zrušeno. Dále zde byly uloženy ostatky prezidentů: Antonína Zápotockého a Ludvíka Svobody a dalších významných funkcionářů komunistické strany, které byly po roce 1989 z Památníku odstraněny.

Současnost Praha 3 - Národní památník na Vítkově
Od roku 2000 spravuje Národní památník na Vítkově Oddělení novodobých českých dějin Historického muzea Národního muzea. Od roku 2009 je zrekonstruovaný Památník plně přístupný veřejnosti. Nyní se v prostorách bývalého mauzolea nachází muzeum novodobých českých a československých dějin. Mauzoleum se změnilo v sál pro krátkodobé tematické výstavy. Dále se v zde konají koncerty a jiné divadelní akce. Na střeše památníku byla vybudována vyhlídková terasa a panoramatická kavárna, která návštěvníkům nabídne ojedinělý výhled na Prahu.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÉ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

 • Turistický průvodce PRAGUE CITY LINE – Praha 3
Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3 (velikost souboru: 13,4 MiB)

Aktualizováno: 15.8.2016 - Turistický průvodce ve formátu PDF vás provede po pražském Žižkově, který jeho obyvatelé milují a všechny návštěvníky příjemně překvapí svojí specifickou atmosférou. V průvodci najdete přehlednou mapu, popis zajímavostí a památek a také slevové kupóny do restaurací a zajímavých míst.

Tourist Guide Prague City Line - Area Prague 3 - english version

  Tourist Guide Prague City Line - Area Prague 3 - english version (velikost souboru: 13,0 MiB)

Aktualizováno: 16.8.2016 - Prague´s Žižkov stretches in the town district Praha 3 close to the centre and today we will introduce this quarter to you. We will also tell you about interesting history of Žižkov and its landmarks which make it a popular tourist location. Due to the vibrant night life and also its many cafés, bars and restaurants Žižkov is called Prague´s Montmartre.

 • Samostatná mapa k trase PRAGUE CITY LINE – Praha 3
Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3 (velikost souboru: unknown)

Aktualizováno: 18.8.2016 - Mapa k turistické trase PRAGUE CITY LINE Praha 3. Projděte si pražský Žižkov a zažijte neopakovatelnou atmosféru této specifické čtvrti Prahy a nezapomeňte využít slevové kupóny ! Vytiskněte si oboustranný list A4 složte si z něho trasu, popis památek a hlavně slevové kopóny

Map of tourist route Prague City Line - Area Prague 3 - english version

  Map of tourist route Prague City Line - Area Prague 3 - english version (velikost souboru: 1,6 MiB)

Aktualizováno: 7.11.2015 - Map of the tourist route Prague City Line Prague 3. This route we recommend as the best way through Prague 3, you will see all the most important. In this map you will find vouchers. Print it or show at a restaurant in your mobile or tablet and enjoy the discount!

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


Pražský hrad - Královska zahrada

Pražské zahrady a parky

Praha nabízí mnoho zahrad a parků. Některé jsou okrasné a nabízejí úžasnou podívanou. Jiné jsou oázou klidu a pohody. Je velice důležité občas odejít z ruchu velkoměsta do zahrady a parku a uvědomit si jak je příroda krásná

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Muzeum Karlova mostu | Stromovka ve 20. století » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

1 reakce u článku “Národní památník na Vítkově”

 1. Jaroslav napsal:

  Dobrý den,

  byl jsem se podívat na výstavku o starém Žižkově v Národním památníku.
  Líbila se, škoda že je tak malá.
  Překvapen, rsp. úplně konsternován jsem byl skutečností, že tam mezi osobnostmi Žižkova nebyl uveden básník oceněný Nobelovou cenou Národní umělec pan Jaroslav Seifert.
  Můžete to prosím nějak vysvětlit ??
  Jaroslav

Zanechat komentář