Národní památník na Vítkově

Pha3 _ Vitkov120225_030

Národní památník na Vítkově patří mezi největší dominanty Žižkova. Památník si si ve své historii prošel mnoha zajímavými situacemi. Sloužil jako památka legionářům, stal se skladištěm vojenského materiálu německého  Wehrmachtu, sloužil k propagaci komunistického režimu a v současnosti se zde nachází muzeum novodobých českých a československých dějin. Pojďme se z touto pozoruhodnou stavbou blíže seznámit.

Rozcestník: vše o  Národním památníku na Vítkově více čtěte zde

Stavba památníku Praha 3 - vrch Vítkov - Jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova
Stavba Národního památníku na Vítkově probíhala v letech 1929 až 1932. Dne 8. listopadu roku 1928 provedl symbolický výkop památníku prezident T. G. Masaryk. Stavba probíhala podle projektu architekta Jana Závorky. Památník byl postaven jako Památník Národního osvobození k uctění památky českých legionářů a českého odboje v období 1. světové války. Po dokončení stavby se na Vítkově tyčila stavba, dosahující výšky přes třicet metrů. Následovaly práce na interiéru budovy, které se protáhly na šest let. Na výzdobě se podíleli významní umělci, jako například Jakub Obrovský, Karel Pokorný, Max Švabinský, Jan Štursa, nebo Josef Malejovský.

K čemu památník sloužil? Památník Vítkov - slavnostní sál

Období před druhou světovou válkou
Památník byl postaven k uctění památky českých legionářů a českého odboje za první světové války. Tím sloužil památník jako pietní místo, kde byly pokládány věnce a uctíváni padlí hrdinové boje za národní svobodu.

Druhá světová válka
Ne příliš šťastně období potkalo Památník za druhé světové války. Legionáři zde přestali být uctívání, a památník si vyhlídla německá armáda. Po dobu trvání války se z památníku stalo skladiště vojenského materiálu Wehrmachtu.

Období komunismu Památník Vítkov - síň osvobození
Po roce 1948 byl památník využit k propagaci komunistického režimu. V budově Památníku byli následně pohřbíváni významní představitelé komunistické strany. Dne 5. prosince roku 1953 bylo v místních prostorách otevřeno mauzoleum Klementa Gottwalda, prvního komunistického prezidenta Československa. Kvůli mauzoleu bylo v podzemí památníku vybudováno rozsáhlé technické příslušenství, které však nestačilo proto, aby mumifikované tělo vydrželo. Postupně začala Gottwaldova mumie hnít a rozpadat se. Roku 1962 bylo tělo zpopelněno a mauzoleum bylo zrušeno. Dále zde byly uloženy ostatky prezidentů: Antonína Zápotockého a Ludvíka Svobody a dalších významných funkcionářů komunistické strany, které byly po roce 1989 z Památníku odstraněny.

Současnost Praha 3 - Národní památník na Vítkově
Od roku 2000 spravuje Národní památník na Vítkově Oddělení novodobých českých dějin Historického muzea Národního muzea. Od roku 2009 je zrekonstruovaný Památník plně přístupný veřejnosti. Nyní se v prostorách bývalého mauzolea nachází muzeum novodobých českých a československých dějin. Mauzoleum se změnilo v sál pro krátkodobé tematické výstavy. Dále se v zde konají koncerty a jiné divadelní akce. Na střeše památníku byla vybudována vyhlídková terasa a panoramatická kavárna, která návštěvníkům nabídne ojedinělý výhled na Prahu.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÉ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

 • Turistický průvodce PRAGUE CITY LINE – Praha 3
Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3 (velikost souboru: 13,4 MiB)

Aktualizováno: 15.8.2016 - Turistický průvodce ve formátu PDF vás provede po pražském Žižkově, který jeho obyvatelé milují a všechny návštěvníky příjemně překvapí svojí specifickou atmosférou. V průvodci najdete přehlednou mapu, popis zajímavostí a památek a také slevové kupóny do restaurací a zajímavých míst.

Tourist Guide Prague City Line - Area Prague 3 - english version

  Tourist Guide Prague City Line - Area Prague 3 - english version (velikost souboru: 13,0 MiB)

Aktualizováno: 16.8.2016 - Prague´s Žižkov stretches in the town district Praha 3 close to the centre and today we will introduce this quarter to you. We will also tell you about interesting history of Žižkov and its landmarks which make it a popular tourist location. Due to the vibrant night life and also its many cafés, bars and restaurants Žižkov is called Prague´s Montmartre.

 • Samostatná mapa k trase PRAGUE CITY LINE – Praha 3
Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3 (velikost souboru: unknown)

Aktualizováno: 18.8.2016 - Mapa k turistické trase PRAGUE CITY LINE Praha 3. Projděte si pražský Žižkov a zažijte neopakovatelnou atmosféru této specifické čtvrti Prahy a nezapomeňte využít slevové kupóny ! Vytiskněte si oboustranný list A4 složte si z něho trasu, popis památek a hlavně slevové kopóny

Map of tourist route Prague City Line - Area Prague 3 - english version

  Map of tourist route Prague City Line - Area Prague 3 - english version (velikost souboru: 1,6 MiB)

Aktualizováno: 7.11.2015 - Map of the tourist route Prague City Line Prague 3. This route we recommend as the best way through Prague 3, you will see all the most important. In this map you will find vouchers. Print it or show at a restaurant in your mobile or tablet and enjoy the discount!

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Muzeum Karlova mostu | Stromovka ve 20. století » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

1 reakce u článku “Národní památník na Vítkově”

 1. Jaroslav napsal:

  Dobrý den,

  byl jsem se podívat na výstavku o starém Žižkově v Národním památníku.
  Líbila se, škoda že je tak malá.
  Překvapen, rsp. úplně konsternován jsem byl skutečností, že tam mezi osobnostmi Žižkova nebyl uveden básník oceněný Nobelovou cenou Národní umělec pan Jaroslav Seifert.
  Můžete to prosím nějak vysvětlit ??
  Jaroslav

Zanechat komentář