Historie Žižkova

Stary Zizkov0004

Žižkov  bývala svéráznou městskou čtvrtí Prahy. Pojďme se podívat do  bohaté historie pražského Žižkova a odkud nese své jméno. V článku se přeneseme do doby Otce vlasti Karla IV. a do období  husitství, kdy se zde odehrála jedna z významných vítězných bitev husitů nad křižáky.

Pha3 - Zizkov1

Pražský Žižkov

Žižkov vždy býval specifická pražská čtvrt se svojí vlastní atmosférou. Pojďte a poznejte krásy a památky Žižkova.

» Pokračování »

Osidlování a vznik Žižkova Císař Franz Josef I.
Dnešní území Žižkova bylo v minulosti pouze ne příliš hustě osídlenou krajinou, nacházející se za hranicemi Prahy. V roce 1358 vydal císař Karel IV. Rozhodnutí, aby byly stráně kolem Prahy posázeny vinicemi. Tyto vinice byly založeny i na území, kde se Žižkov v současnosti nachází. Bohužel však vinice nebyly nijak chráněny, a proto trpěly častými útoky nepřátelských vojsk. V roce 1837 se prý v této obci nacházelo šestašedesát domů a usedlostí se žilo zde sto devětašedesát obyvatel. Toto území poté v roce 1849 získalo pojmenování Vinohrady a později v roce 1867 dovolil císař František Josef I. Využívat nový název, Královské Vinohrady.

Žižkov samostatným městem
Dne 16. července 1875 Zemský výbor rozdělil Královské Vinohrady na dvě části, a to na dnešní Žižkov a Královské Vinohrady. Název Žižkov byl úředně povolen v roce 1877 a dne 15. května 1881 povýšil císař František Josef I. Žižkov na město. Toto město se 1. ledna 1922 připojilo k Praze. Během těchto let docházelo k rapidní výstavbě nových domů a kolem roku 1920 už byla celá čtvrť zastavěná. Zajímavostí je, že právě na Žižkov vedla jedna z prvních tramvajových tratí.

Tištěný průvodce Praha 3 – ŽIžkov ke stažení zdarma

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3 (velikost souboru: 13,4 MiB)

Aktualizováno: 15.8.2016 - Turistický průvodce ve formátu PDF vás provede po pražském Žižkově, který jeho obyvatelé milují a všechny návštěvníky příjemně překvapí svojí specifickou atmosférou. V průvodci najdete přehlednou mapu, popis zajímavostí a památek a také slevové kupóny do restaurací a zajímavých míst.

Starý Žižkov Bitva na Vítkově
S historií Žižkova je také neodmyslitelně spojené období husitství. Zde se do historie zapsal především místní kopec Vítkov. Ten byl pojmenován po jednom pražském měšťanovi Vítkovi z Hory, který v těchto místech vlastnil vinici. Vrch Vítkov se do učebnic dějepisu zapsal  datem 14. července 1420, kdy na Vítkově husité pod vedením Jana Žižky z Trocnova zvítězili nad vojsky křižáků. Na památku slavného husitského vítězství byla na Vítkov umístěna bronzová jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova s palcátem, která se dnes řadí do první desítky největších jezdeckých soch na světě. Husitství se také podepsalo na mnoha názvech žižkovských ulic, jejichž názvy velmi často souvisejí s představiteli husitství nebo s názvy, které jsou s husitskou revolucí spojeny.

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Kostel svatého Štěpána | Vyšehrad – budovy Vyšehradské kapituly I. » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář