2018 Prague Candy Festival

Sochy na Karlově mostě, část I.

Pha1 - Karluv most110518_016

V tomto článku se podíváme na významné památky barokního sochařství,  Sousoší svatého Iva, Sousoší svaté Barbory se svatou Markétou a svatou Alžbětou a Sousoší Piety, které jsou umístěny vedle sebe nedaleko Staroměstské mostecké věže.

  Stránka: vše o Karlově mostu více čtěte zde

Sousoší svatého Iva 1. Sousoší sv. Iva
Dílo bylo zhotoveno sochařem Matyášem Bernardem Braunem v roce 1711. Socha svatého Iva byla v pořadí druhou sochou, kterou autor pro Karlův most vytvořil. O původu sochy se nedochovaly žádné informace. Svatý Ivo je patronem soudců, advokátů, notářů, farářů, sirotků a opuštěných dětí. Jedná se o světce, který pocházel z Bretaně, proto se s jeho podobiznami setkáme právě zejména v západní Francii. Originál díla je v současné době uložen v lapidáriu Národního muzea. Na Karlově mostě stojí pouze jeho kopie, kterou v roce 1908 vytvořil sochař František Hergesel mladší.

Sousoší svaté Barbory se svatou Markétou a svatou Alžbětou 3. Sousoší sv. Barbory, Markéty a Alžběty
Sousoší svaté Barbory, Markéty a Alžběty vytvořil Jan Brokoff, společně se svým synem Ferdinandem Maxmiliánem v roce 1707. Svatá Barbora je patronkou horníků, dělostřelců, matematiků, kameníků a vojenských inženýrů je ochránkyní při morových epidemiích a rizikových povoláních. Svatá Markéta představuje patronku těhotných žen, umírajících lidí, nemocí ledvin, rolníků a také emigrantů a svatá Alžběta ochraňuje nemocnice, zdravotní sestry, umírající děti či bezdomovce. Na sousoší tři světic si kromě dokonalé kamenické práce můžete všimnout nápisu: ORATE PRO NOBIS NVNC ET IN HORA MORTIS, což v překladu znamená – modlete se za nás i v hodině smrti.

Mapa Praha 1

Turistická trasa PRAGUE CITY LINE Praha 1

Toulejte se Prahou 1, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 1. Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

Sousoší Piety 5. Sousoší Piety
Na místě současného Sousoší Piety stávala již v patnáctém století Boží muka. Ta byla v roce 1695 nahrazena pietou od Jana Brokoffa, ale bohužel na mostě nevydržela příliš dlouho. Co to vlastně pieta vůbec je? Pieta představuje zobrazením Panny Marie s mrtvým tělem Ježíše Krista na klíně. V roce 1848 byla pieta zasažena střelbou, a vážně poničena. V roce 1859 byla socha přemístěna na nádvoří nedaleké nemocnice Pod Petřínem. Na prázdné místo byla téhož roku nainstalována pieta nová, tentokrát od sochaře Emanuela Maxe. Na podstavci sousoší je vytesán nápis O VOS OMNES, QUI TRANSITIS PER VIAM, ATTENDITE ET VIDETE SI EST DOLOR MEUS – O Vy všichni, kteří tudy kráčíte, postůjte a vizte, je-li taková bolest jako bolest má.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Karlův most
Křižovnické náměstí
110 00  Praha 1

GPS:  50.086542,14.411334

Dopravní spojení:
Tramvaje číslo: 17, 18, 53 – stanice Karlovy Lázně
Autobus číslo: 133 – stanice Staroměstská (dále pak ulicí Křižovnickou na Křižovnické náměstí a dále na Karlův most)
Metro linka A – Stanice Staroměstská (dále pak ulicí Křižovnickou na Křižovnické náměstí a dále na Karlův most)

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Karlův most 50.086556, 14.410865 Karlův most Karlův most, který po staletí střeží cestu mezi Starým Městem a Malou Stranou, je bezpochyby jedním z nejnavštěvovanějších míst Prahy http://www.praguecityline.cz/karluv-most

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 7,6 MiB)

Aktualizováno: 5.7.2017 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede poturistické trase Praguecityline Praha 1. Praha 1 stále patří mezi nejlákavější části celé Prahy. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,5 MiB)

Aktualizováno: 25.6.2017 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. Hardly anywhere you can walk on the same paths where were walking Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, and the Golem of Prague.

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


banner 50x50px

Prague Candy Festival 2018

Proměníme Pragovku ve sladký ráj, buďte u toho! Všichni mlsouni mají sraz 12. - 13.5. v Pragovce na třetím ročníku Prague Candy Festivalu. Nepromeškejte tuto sladkou příležitost!

» Pokračování »


Prague Boats 1

Vyhlídkové plavby po Vltavě

Zcela výjimečné pohledy na Prahu, nejlepší místa na fotografování, slavné historické památky ze zcela jiného úhlu pohledu, komfortní prostředí lodí, nejmodernější flotila v Praze. Zkuste to !

» Pokračování »


Reklama_PCL_STAHUJ_pruvodce_prahou_cz

Užijte si památky a život v Praze - Stahujte turistické průvodce a mapy ZDARMA !

Poznejte nejkrásnější památky a místa v Praze. Poznejte pražský život i na méně známých místech. Užijte si s připravenými slevovými kupóny v turistických průvodcích a mapách. STAHUJTE ZDARMA !

» Pokračování »


Faer_House_230x230

Prague Fear House - Dům hrůzy

Navštivte první Dům hrůzy ve střední Evropě. Máte rádi horory a adrenalin? Tak právě pro vás je tady. Zažijete napětí ze strašidelné prohlídky. Součástí Domu hrůzy je také strašidelný bar, kde si můžete v klidu vychutnat kávu nebo drink.

» Pokračování »


Puzzle_Room_230x230

Úniková hra Puzzle Room

Rádi se bavíte a zažíváte něco úplně nového a vzrušujícího? To a mnohem víc na vás čeká v jedinečné únikové hře PUZZLE ROOM, která má velmi blízko k televiznímu pořadu Pevnost Boyard.

» Pokračování »

« « Čertovka – ráj turistů i filmařů | Sochy na Karlově mostě, část IX. » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář